Kaos på Nordens största flygplats – all trafik stoppad

2024 03 16

Inga flygplan kan landa och inga kan lyfta på Gardermoens flygplats i Oslo.

Frustrationen och köerna är just nu omfattande på Oslos internationella flygplats som tvingats blixtstänga i dag lördag.

Stor oro

– Vi har varit tvungna att stänga både för ankomster och avgångar.

Det säger Øystein Løwer vid Avinor som är Norges största ägare av flygplatser, till NRK.

Oslo Gardermoen Airport är en viktig flygplats för både SAS och Norwegian och är sett till antalet resenärer Nordens största flygplats, i konkurrens med Kastrup i Köpenhamn.

Oslo var störst 2021 och 2022 och Köpenhamn 2023.

Oron är nu stor bland flygresenärer att inte komma iväg med sina flyg och många resenärer från Sverige drabbas också då mellanlandningar i Oslo är vanligt avseende längre internationella flygturer.

Tre orsaker

Enligt flygplatsansvariga finns det flera orsaker till att man tvingats stänga igen flygplatsen.

Och samtliga orsaker har att göra med vädret.

Det har vräkt ned tung snö över Osloregionen och dessutom blåser det kraftigt runt Gardermoen.

– Den tredje [orsaken] är att det fallit regn i natt som ligger som is under snön.

– Kombinationen av dessa tre saker gör att det helt enkelt inte är försvarbart att ha normal drift, uppger flygplatsansvariga till NRK.

Kaos utanför flygplatsen

Förutom att det är kaotiskt inne på flygplatsen så råder det även kaos utanför flygplatsbyggnaderna – i biltrafiken.

Flera trafikolyckor har inträffat.

Riksväg 7 vid Hardangervidda har man tvingats stänga igen på grund av ovädret.

Köbildning råder på en rad olika vägar i Norge just nu.

– Ska man köra vid fjällen så ska man ta med sig varma kläder och gott om mat.

– Man kan bli stående en stund, säger trafikoperatör Kjetil Gjön med hänvisning till vädret. Bland annat blockeras flera vägar av nedblåsta träd.

Rekordstor taxfree

De strandade flygresenärerna på Gardermoens flygplats har emellertid möjlighet att förlusta sig i de stora taxfreebutikerna som är rekordstora.

Gardermoen uppges nämligen husera Europas största taxfreebutik.

Eftersom Norge inte är med i EU kan man sälja taxfreevaror även vid resor till Europa och Norden och priserna är klart konkurrenskraftiga.

Flygplatsansvariga hoppas att trafiken ska komma igång igen senare under lördagseftermiddagen.

Foto: Krakenimages

Text: Redaktionen


JUST NU: Japaner panikslagna – regeringen går ut och lugnar

2025 07 05

Regeringen går ut och lugnar skräckslagna japaner.

Japans regering går på lördagen ut och varnar för risken för kraftiga jordbävningar.

Samtidigt försöker regeringen lugna människor efter att en märklig profetia fått spridning.

Rykten gör gällande att en stor katastrof ska inträffa på lördagen, rapporterar CNN.

Märklig profetia

Profetian om en stor katastrof är hämtad från en japansk tecknad serie, en så kallad manga.

I manga-boken ”The Future I Saw”, som publicerades 1999 och gavs ut igen 2021, varnas det för en ”verklig katastrof”, enligt kanalen.

Enligt den påstådda profetian ska den stora katastrofen inträffa i Japan nu på lördagen den 5 juli.

Vissa har tolkat mangan som en verklig spådom, trots att manga-konstnären bakom boken, Ryo Tatsuki, säger att hon ”inte är en profet”.

Det sägs dock att Ryo Tatsuki redan har förutsett en stor katastrof, nämligen jordbävningen och tsunamin i Fukushima 2011.

Detta har lett till en stor oro bland både japaner och turister. Nu manar regeringen till lugn.

Turister håller sig undan

Turismen i Japan uppges ha påverkats av spådomen. Vissa resenärer har valt att undvika Japan, som annars är en populär turistdestination, inte minst bland andra asiater.

Antalet ankomster från Hongkong sägs ha minskat med 11 procent i maj jämfört med samma månad förra året. I just Hongkong har ryktesspridningen varit stor, enligt kanalen.

Japans regering uppmanar nu folk att inte tro på ”ogrundade förutsägelser” om en större katastrof.

Samtidigt varnar regeringen för möjliga jordbävningar sydväst om landets huvudöar, där det skett flera jordbävningar de senaste veckorna. Detta har gett nytt bränsle åt ryktena om en större katastrof.

– Med vår nuvarande vetenskapliga kunskap är det svårt att förutsäga den exakta tidpunkten, platsen eller omfattningen av en jordbävning, säger Ayataka Ebita, chef jordbävnings- och tsunamiövervakningen i Japan.

– Vi ber folk att basera sin förståelse på vetenskapliga bevis, tillägger Ebita på en presskonferens.

Text: Redaktionen


McDonalds får beröm – restauranger sågas

2025 07 05

Hamburgerkedjor som McDonalds sköter sig bättre än vanliga restauranger i ett specifikt hänseende.

I januari 2024 började en ny lag gälla i Sverige.

Enligt lagen måste alla restauranger som serverar mer än 150 take away-måltider om dagen erbjuda flergångsförpackning.

Men nästan alla struntar i lagen. Hamburgerkedjor som McDonalds sköter sig dock bättre.

Många struntar i lagen

Restauranger som säljer take away-måltider måste alltså erbjuda möjligheten att köpa maten i en låda som kan återanvändas.

Men de flesta struntar i det, rapporterar Sydsvenskan, som har gjort en stor kartläggning som visar att nästan alla serverar i plastlådor utan alternativ.

Samtidigt visar en Novus-undersökning att 72 procent av svenskarna inte ens känner till att de har rätt att bli erbjudna förpackningar som kan återanvändas, enligt tidningen.

Men hamburgerkedjorna sköter sig alltså bättre.

Hamburgerkedjor sköter sig bättre

McDonalds, Burger King och Max erbjuder möjligheten att välja dryck i en flergångsmugg. Den kommer ofta med en pantkostnad, till exempel 20 kronor hos Max, som man får tillbaka när man lämnar tillbaka muggen.

Dessutom är omslaget till hamburgaren och pommesen undantagna eftersom de är gjorda av papper, enligt tidningen.

Sammantaget sköter sig alltså McDonalds och de andra hamburgerkedjorna bättre än andra restauranger.

Överlag verkar take away-lagen ge väldigt liten effekt, och enligt Håll Sverige Rent skulle det nog behöver ett gemensamt system för återanvändbara lådor för att det ska fungera.

– Man kan inte förvänta sig att en konsument anpassar sitt vardagsmönster bara för att köpa kaffe på precis samma kedja varje gång. En dag kanske det är McDonalds och nästa Pressbyrån, säger Håll Sverige Rents vd Johanna Ragnartz till tidningen.

Kan få böter

Det har funnits stora förhoppningar om att take away-lagen ska ge effekt, eftersom det inte är hållbart att tillverka lådor av plast för engångsförbrukning.

Sverige har därför satt upp ett djärvt mål.

– I Sverige är målet att förbrukningen av muggar och matlådor som är engångsplastprodukter ska ha minskat med 50 procent från och med år 2026 jämfört med förbrukningen år 2022, uppger Naturvårdsverket på sin hemsida.

Det målet tycks dock ligga långt borta. Och många tycks ignorera lagen, trots att det kan få konsekvenser.

– Om en verksamhet säljer mat eller dryck i en engångsmugg eller engångsmatlåda och inte erbjuder möjligheten att få mat och dryck serverad i återanvändbara muggar eller matlådor kan verksamheten komma att bli ålagd att betala en miljösanktionsavgift på 10 000 kronor, upplyser Naturvårdsverket.

Foto: McDonalds resp Spacekid

Text: Redaktionen