Kaos på bibliotek – tvingas stänga

2024 10 25

Ett bibliotek i Malmö tvingas stänga med omedelbar verkan under höstlovet.

Det rör sig om biblioteket Garaget på Sofielund i Malmö.

Bibliotekets huvudskyddsombud har utfärdat ett tillfälligt skyddsombudsstopp med anledning av att en rad hotfulla incidenter förekommit på arbetsplatsen. Huvudskyddsombudet bedömer att arbetsgivaren inte kan trygga medarbetarnas säkerhet.

– Med höstlovet runt hörnet, då vi brukar ha extra många barn på biblioteket, är det väldigt beklagligt att vi behöver stänga. Men medarbetarnas och besökarnas trygghet är viktigast, säger Åsa Sandström, stadsbibliotekarie i Malmö, i ett uttalande.

Polisen larmades

Bibliotekspersonalen har tvingats arbeta i en kaotisk miljö den senaste tiden.

De senaste dagarna har ett antal hotfulla incidenter uppstått på biblioteket, uppger Malmö stad på sin hemsida.

Bland annat har en besökare som blivit avvisad återkommit till biblioteket och uppträtt aggressivt och hotfullt. Polis larmades till biblioteket i samband med händelsen.

Åsa Sandström berättar att det säljs droger utanför biblioteket, vilket föranlett den oroliga situationen.

– I området runt Garaget finns det en social oro, något som vi märker av i allra högsta grad på biblioteket. Väldigt många barn i låg- och mellanstadieålder utan vuxet sällskap håller till på biblioteket under eftermiddagarna, säger hon och tillägger:

– Samtidigt ser vi en öppen droghandel som pågår utanför biblioteket. Så kan vi inte ha det.

Planerar att öppna igen

Under tiden som biblioteket håller stängt kommer en plan för att hantera situationen tas fram. Förhoppningen är att biblioteket ska öppna igen den 4 november.

Det tillfälliga skyddsombudsstoppet gäller till och med den 3 november.

– Garagets besökare hänvisas under perioden till närliggande bibliotek, exempelvis Stadsbiblioteket, Stadsarkivets bibliotek och Rosengårdsbiblioteket, framhåller Malmö stad.

Foto: J. Taylor

Text: Redaktionen


Bottenbetyg för nordiskt flygbolag – sämst i Europa

2025 07 16

Det finländska flygbolaget får bottenbetyg i en ny europeisk jämförelse av flygbolag.

I konsumentportalen Flightrights senaste rankning placerar sig Finnair på toppen bland Europas sämsta flygbolag – med ett sammanlagt betyg på 2,48 av 5.

Den lägsta poängen ligger i kategorin pålitlighet, där bolaget bara får 1,5 stjärnor. Kategorin mäter hur ofta flyg ställs in, försenas eller om passagerare nekas ombordstigning.

Flightright tittade även på betalningsbeteende och hur snabbt och smidigt bolagen hanterar krav på ersättning. Där fick Finnair betyget 3 av 5, vilket visar att det finns förbättringspotential.

Interna konflikter

Finnairs pålitlighet har påverkats kraftigt av interna konflikter. Bland annat har bolaget drabbats av arbetsmarknadstvister som lett till inställda flyg och stora förseningar.

Finnair har redovisat ett kraftigt försämrat resultat för årets första halvår, med förluster på över 50 miljoner euro.

Den negativa utvecklingen kopplas direkt till vårens omfattande strejker, där konflikter med både piloter och markpersonal lett till att över 1 300 flyg fått ställas in.

– Vi ber uppriktigt om ursäkt till alla kunder som upplevt störningar i sina reseplaner på grund av arbetskonflikten, säger Finnairs vd Turkka Kuusisto i ett pressmeddelande.

I söndags nådde Finnair och fackförbundet Luftfartsunionen IAU en överenskommelse tillsammans med arbetsgivarorganisationen Palta, vilket innebär att strejkerna nu är avslutade.

Missnöjda resenärer ger låga betyg

Den tredje och sista kategorin, kundnöjdhet, baseras på enkäter där resenärer bedömer sin helhetsupplevelse. Där fick Finnair 2,94 av 5, ett resultat som drar ner helhetsindexet.

Medan Finnair hamnade i botten siktade Discover Airlines in sig på toppen med 3,33 i totalbetyg. Även lågprisjättarna Vueling och Ryanair hamnade lågt, men inte sämst.

Portal för resenärer 

Flightright som utfärdat rankningen är en portal som hjälper passagerare att utöva sina rättigheter och att hävda dem gentemot flygbolagen.

 – Som marknadsledare inom vårt segment är vi fast beslutna att se till att det alltid blir bevisat att man har rätt, menar de.

Finnair har ännu inte kommenterat resultatet offentligt.

Foto: G. Van der Walt

Text: Redaktionen


Kraftig varning för populärt färdmedel – fler behöver akutvård

2025 07 16

Allt fler unga skadas i olyckor på elsparkcykel.

Universitetssjukhuset i Linköping slår larm om en tydlig ökning av patienter efter olyckor med elsparkcyklar.

Enligt läkarchefen Maciej Wajda har antalet olyckor kopplade till elsparkcyklar ökat markant, särskilt under sommarmånaderna. Det handlar inte bara om lindriga skrubbsår.

– Vi ser allt från frakturer till skallskador. I vissa perioder kommer det in en till två skadade per dag, säger han till Corren.

Olyckorna drabbar inte bara de som kör – även fotgängare och cyklister råkar ut för kollisioner.

– Det är inte bara personer som själva har kört elsparkcykel som behöver akutvård, utan även människor som blivit påkörda eller kolliderat med någon, betonar Wajda.

Unga och berusade utgör majoriteten

Olycksstatistiken visar att det främst är unga mellan 15 och 25 år som hamnar på akuten. En bidragande orsak är berusning. Många har därför nedsatt omdöme när de ger sig ut på elsparkcykel sent på kvällen eller natten.

Sjukhuset efterlyser nu tydligare regler, förebyggande åtgärder och ökad medvetenhet för att minska antalet skador.

Regelverket för elsparkcykel

Enligt Transportstyrelsen räknas elsparkcyklar som cyklar så länge de inte går snabbare än 20 km/h och har en motoreffekt som inte överstiger 250 watt. I sådana fall gäller samma trafikregler som för vanliga cyklar.

I Sverige finns ingen lag som sätter en specifik åldersgräns för att köra elsparkcykel, men det rekommenderas att förare är minst 15 år gamla och har tillräcklig mognad samt förståelse för trafikregler.

Ny lag i Finland

I Finland har man tagit oron ett steg längre. Sedan den 17 juni 2025 gäller nya regler för elsparkcyklar. Nu måste man vara minst 15 år gammal för att köra elsparkcykel, oavsett om den är hyrd eller privatägd.

Den nya lagen, som undertecknats av Finlands president Alexander Stubb, inkluderar även en alkoholgräns på 0,5 promille – samma som för bilkörning.

Foto: S. Andrews

Text: Redaktionen