Kaos i turistparadis – flygplats har stora problem

2024 06 11

Svenskparadiset Mallorca har drabbats av mycket kraftiga skyfall.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att flygplatsen i Palma på Mallorca i Spanien har drabbats av stora problem.

Kraftiga skyfall har slagit mot den populära semesterön och regnet har orsakat översvämningar.

Det har lett till att flygplatsen tvingats aktivera nödplanen för översvämningar och arbetar nu intensivt med situationen.

Det rapporterar Majorca Daily Bulletin och VG.

Tvingades stänga

Bilder från flygplatsen visar stora vattenmängder och varningar har utfärdats gällande regnet.

Flygplatsen tvingades stänga tillfälligt men ska sedermera ha öppnat igen.

Vittnen har beskrivit situationen som “kaotisk” och att de sprang undan från vattnet som började läcka in från taket.

– Flygplatsen har aktiverat beredskapsplanen för översvämningar och arbetar så snabbt som möjligt för att återgå till normala förhållanden på flygplatsen, säger en talesperson för flygplatsen till Majorca Daily Bulletin.

Stora köer

Skyfallets effekter har resulterat i stora köer och stora delar av landningsbanorna är helt översvämmade.

– Och nu är det kö till taxibilarna. Allt på grund av regnet, säger en norsk turist som VG har pratat med.

Mer regn är att vänta på onsdagen och kanske även torsdagen.

Oro hos hotellägare

Samtidigt pågår alltjämt omfattande protester mot turismen på Mallorca.

Tiotusentals lokalbor har under den senaste tiden tagit sig ut på gatorna för att demonstrera mot turismen.

Det leder till oro hos ledande hotellägare på ön, rapporterar The Independent.

– Det är mycket svårt att bygga upp en bra destination och mycket lätt att förstöra den, säger Javier Vich som är ordförande för Palma Hoteliers Association.

Turister frågvisa

Lokalinvånarnas protester har börjat märkas av turisterna som ställer frågor till hotellanställda.

– Det finns kunder som frågar i receptionen vad som händer på gatorna. Det är sant att vi har ett problem, fortsätter Vich som är oroad över framtiden på ön.

Foto: VOO QQQ

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trump riktar sylvass varning – till nära allierad

2025 12 01

Spänningarna eskalerar i en känslig region.

President Donald Trump riktar en skarp varning till en av USA:s närmaste allierade.

Efter en skottlossning på fredagen, där 13 personer dog, vill Trump förhindra ytterligare eskalering.

”Inget störande får ske”

Trump kräver nu att det USA-allierade Israel inte stör utvecklingen i Syrien, rapporterar Newsweek.

Detta efter att Israel utfört razzior i en syrisk by på fredagen och haft en dödlig konfrontation med invånare i byn.

– Det är mycket viktigt att Israel upprätthåller en stark och sann dialog med Syrien, och att inget sker som kommer att störa Syriens utveckling till en välmående stat, skriver Donald Trump i ett inlägg på Truth Social på måndagen.

För några veckor sedan besöktes Trump i Vita huset av den syriska presidenten Ahmed al-Sharaa, som har ersatt den avsatta Bashar al-Assad.

– Syriens nya president, Ahmed al-Sharaa, arbetar flitigt för att säkerställa att goda saker händer, och att både Syrien och Israel får en lång och framgångsrik relation tillsammans, skriver Trump.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Trump kallar till stormöte

Syrien har bett om hjälp

Trump-administrationen har som mål att uppnå fred i Mellanöstern, och Trump har bland annat verkat för eldupphöret mellan Israel och Hamas i oktober.

Nu hoppas man även på att uppnå stabilitet och utveckling i Syrien, efter att al-Assad avsattes för nästan ett år sedan.

Men läget är alltså spänt, och Israel har förutom räder i syriska byar – som bemötts av beväpnade invånare – även genomfört flyganfall mot syriska militära anläggningar, enligt tidningen.

Från syriskt håll har man fördömt Israels agerande och beskrivit det som ett brott mot Syriens suveränitet.

Den syriska regeringen har också vädjat till det internationella samfundet.

I fredags bad man omvärlden att vidta ”akuta åtgärder” för att stoppa Israels agerande.

Nu reagerar alltså Donald Trump – och uppmanar Israel att föra en dialog med Syrien samt att inte störa utvecklingen i landet.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian flickr 

Text: Redaktionen


1 december 2025

Ukraina slår rekord – huvudvärk för Putin

2025 12 02

Ukrainas attacker blir allt mer intensiva.

En viktig del av den ukrainska taktiken är att genomföra attacker inne i Ryssland mot den ryska energiinfrastrukturen.

I november har attackerna trappats upp rejält.

Stora drönarattacker

Ukraina genomförde rekordmånga drönarattacker mot ryska oljeraffinaderier i november, rapporterar Moscow Times.

Minst 14 drönarattacker har genomförts mot raffinaderierna under den gångna månaden, vilket är nytt månadsrekord.

Uppgifterna bygger på offentliga uttalanden från både Ukraina och Ryssland, och har sammanställts av Bloomberg.

Ukraina har bland annat attackerat Afipsky-anläggningen nära Krasnodar, som tillhör de största i södra Ryssland och har en årlig kapacitet på 9,1 miljoner ton, enligt tidningen. Det var dessutom andra gången sedan september som anläggningen träffades.

Ukrainska drönare har också inaktiverat Rosnefts huvudraffinaderi i Ryazan, som nu har varit ur funktion i flera veckor.

Även Lukoils raffinaderi i Volgograd har träffats i ukrainska drönarattacker. En viktig anläggning som står för cirka 20 procent av raffinaderiets kapacitet har inaktiverats.

LÄS OCKSÅ: Kängan till Europa – ”Har inget att säga till om”

Påverkar finansieringen av kriget

Dessutom har Ukraina genomfört fyra attacker mot oljehanteringsanläggningar vid Svarta havet.

Attackerna lär ge Vladimir Putin en rejäl huvudvärk, eftersom de riktar in sig på den ryska finansieringen av kriget.

– Rysslands genomsnittliga dagliga raffinaderivolym har sjunkit till omkring 5 miljoner fat per dag som ett resultat av den intensifierade kampanjen, ner från de 5,3–5,5 miljoner fat per dag som vanligtvis bearbetas i senhösten, uppger analysföretaget Kpler, enligt tidningen.

Problem även för Ukraina

Samtidigt kommer det dock även siffror som är desto dystrare för Zelenskyj och Ukraina, när det gäller ryska framgångar på slagfältet.

Ryssland tog cirka 90 procent mer territorium i november än i oktober, enligt en bedömning från DeepState, rapporterar Kyiv Independent.

Ryska styrkor erövrade 505 kvadratkilometer ukrainskt territorium i november, enligt bedömningen.

LÄS OCKSÅ: Nato: ”Vi kanske kommer bli mer aggressiva”

Foto: President of Ukraine resp Preisdent of Russia Office

Text: Redaktionen