Kaos i SVT:s direktsändning

2025 02 02

Det blev kaos i SVT:s direktsändning på lördagskvällen.

På lördagen avgjordes den första deltävlingen av Melodifestivalen i Luleå.

Och dramatiken lät inte vänta på sig.

En av kameramännen ramlade och slogs blodig under sändningen – samtidigt som en artist försvann ur bild mitt under pågående nummer.

Blev kaos

Det var när artisten Meira Omar framträdde som det plötsligt blev kaos i SVT:s sändning.

Meira Omar hade börjat sjunga sin låt ”Hush hush” när kameramannen ramlade.

Det började snurra i tv-rutan, och samtidigt ledde incidenten till att tittarna missade delar av Meira Omars uppträdande, rapporterar Aftonbladet.

Kameramannen uppges ha tappat balansen vid två tillfällen och var enligt uppgift nära att ramla av scenen.

Har fått sjukvård

Trots att Meira Omars nummer påverkades av incidenten, fick hon inte möjlighet att göra om det, efter besked från Melodifestivalens projektledare.

Samtidigt kommer uppgifter om att kameramannen blödde och behövde sjukvård efter olyckshändelsen.

– Han har fått sjukvård bakom kulisserna och vilar upp nu, säger Melodifestivalens projektledare Anders Wistbacka, enligt Expressen.

Direkt efter händelsen ska kameramannen dock ha fortsatt med sitt jobb – med blödande huvud.

Melodifestivalens pressansvariga bekräftade i ett SMS till SVT att kameramannen kom igång och jobbade igen efter olyckan, och bekräftade samtidigt att Meira Omar inte skulle få göra om sitt nummer.

– Fotografen jobbar igen. Det blir inget omspel för Meira, uppger pressansvariga Sofia Fritze för kanalen.

Klagar på appen – och ljudet

Dramatik är ett vanligt inslag i samband med Melodifestivalen. I SVT:s chatt kan man också se att en del tittare har haft problem med appen, vilket är ett problem som har förekommit även tidigare år.

– Och som vanligt kraschar appen så att man inte kan rösta. Bra där SVT, skriver en frustrerad tittare i chatten.

Samtidigt klagar vissa också på att ljudet var dåligt i den första deltävlingen.

Nu är tävlingen i alla fall avklarad, och det blev artisten John Lundvik som tog den första finalplatsen med bidraget ”Voice of the silent”.

Den andra finalplatsen gick till Maja Ivarsson och hennes bidrag ”Kamikaze Life”.

Mello-firarna riskerar dock att gå miste om efterfesten. Den skulle ha hållits på Club Chroma i Luleå, men har ställts in av räddningstjänsten eftersom lokalen inte uppfyller villkoren, rapporterar NSD.

Foto: Melodifestivalen

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen