4 april 2026

Kaos i Rysslands tunnelbanor

2026 04 05

Det råder kaos i det ryska tunnelbanesystemet.

Ett tekniskt fel kopplat till försök att blockera VPN-tjänster har orsakat stora störningar i Rysslands betalningssystem, enligt Telegrams grundare.

Detta har bland annat slagit ut betalningssystemet för landets tunnelbanor, rapporterar Reuters.

VPN-blockering misslyckas

Telegrams grundare Pavel Durov uppger att Rysslands försök att blockera VPN-tjänster har utlöst problem för landets inhemska betalningssystem, enligt Reuters.

– Rysslands försök att blockera virtuella privata nätverk (VPN) utlöste ett problem med ett inhemskt betalningssystem, säger Durov.

Durov noterar att blockeringarna inte uppnått de resultat som myndigheterna förväntade sig, utan istället lett till ett omfattande systemfel.

– Välkomna tillbaka till det digitala motståndet, mina ryska bröder och systrar. Hela nationen är nu mobiliserad för att kringgå dessa absurda restriktioner, fortsätter han.

LÄS MER: Massiv attack – ryska fabriker står i brand

Störningar och kaos 

Problem i betalningssystemet har skapat kaos för många invånare.

I Moskvas tunnelbana har resenärer tillfälligt släppts igenom spärrarna utan att betala.

Detta då systemet för betalning slutat fungera.

Även andra delar av samhället har påverkats med betalningssystem ur bruk, där ett regionalt zoo uppmanat besökare att betala kontant.

Effekterna har enligt uppgifter känts av av tiotals miljoner människor i landet.

Myndigheterna motiverar

Ryska myndigheter har upprepade gånger blockerat mobilt internet och gett omfattande befogenheter att stänga av masskommunikation, samtidigt som de stör meddelandetjänster och VPN i vad diplomater beskrivit som en “stor nedslagning”.

Myndigheterna motiverar åtgärderna med säkerhetsskäl, särskilt med hänvisning till attacker inom Ryssland och påstådda sabotageförsök från västliga underrättelsetjänster.

Rysslands största bank, Sberbank, uppger att de har tekniska problem men gav inga detaljer.

Samtidigt har ryska medier tagit bort rapporter som kopplade störningarna till statliga försök att blockera vissa webbplatser eller VPN-tjänster.

Enligt uppgifter arbetar Ryssland även med att begränsa tjänster som Telegram och liknande plattformar, samtidigt som staten driver på användningen av en statligt stödd app kallad MAX.

LÄS MER: Ryskt fartyg ”utom kontroll”

Foto: E Myznik

Text: Redaktionen


27 maj 2026

Populär app slutar fungera på alla Androidmobiler

2026 05 28

Appen slutar fungera för miljontals användare.

Microsoft har meddelat att en app som har laddats ned av över 10 miljoner användare stängs ned helt och hållet.

Det handlar om en Outlook-app som nu slutar fungera för gott.

Skapades för enklare telefoner

Appen Outlook Lite stängs ned i slutet av maj, alltså nu, har Microsoft meddelat, rapporterar The Herald.

Outlook Lite är en app som lanserades 2022.

Det är en app för Android-enheter som ger användarna alla Outlook-funktioner i mindre storlek, enligt tidningen.

Outlook Lite skapades alltså för enklare mobiltelefoner med låga resurser, och hade fördelen att den fungerade även i långsammare nätverk.

Men nu slutar alltså appen att fungera helt och hållet.

Egentligen lades appen ned redan i oktober 2025 och togs bort från Google Play Store, men sedan dess har befintliga användare ändå kunnat fortsätta använda den.

Men från och med den 25 maj har den stängts ned helt.

Uppmanas använda vanliga appen

Det går förvisso fortfarande att öppna appen, men åtkomst till brevlådan har inaktiverats och appen fungerar inte längre.

Använderkonton kommer dock inte att raderas, och befintliga e-post, kalenderobjekt och bilagor kommer fortfarande att vara tillgängliga om man loggar in på den vanliga Outlook-appen, enligt tidningen.

Användare av Outlook Lite har inför stängningen av appen uppmanats att övergå till den vanliga Outlook-appen.

Nedläggningen av Outlook Lite är en av flera förändringar som har meddelats från Microsoft den senaste tiden.

LÄS OCKSÅ: Succé för Lidls reklam - i kamp med Ica-Stig

Har lagt ned Skype

Nyligen har man bland annat också meddelat att även Skype ska stängas ner helt och hållet.

– Även om Skype officiellt stängdes ner i maj förra året, hade användare fortfarande tillgång till gamla meddelanden fram till januari 2026 innan de raderades, rapporterar tidningen.

Microsoft lade ned Skype för att istället kunna fokusera helhjärtat på Teams.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin förödmjukad - försöker dölja pinsamhet

Foto: P Puvvukonvict

Text: Redaktionen


27 maj 2026

IKVÄLL: Besked från högsta ort – skräckbud för ryska folket

2026 05 27

Ett besked kommer ikväll från Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj.

Den senaste tiden har Ukraina slagit till längre och längre in i Ryssland.

De ukrainska drönarattacker når hundratals mil och stora delar av den ryska befolkningen bor i riskzonen.

Den ryska huvudstaden Moskva har vid flera tillfällen under våren utsatts för attacker.

Nu går Volodymyr Zelenskyj ut och meddelar att flera attacker är att vänta, rapporterar Ukrainska Pravda.

– Idag höll jag ett detaljerat möte med Ukrainas väpnade styrkors överbefälhavare Oleksandr Syrskyi och generalstabschefen Andrii Hnatov, säger den ukrainske presidenten, enligt tidningen.

– Jag har godkänt våra nya långdistansoperationer – detta är vad som behövs för att Ryssland ska känna att de måste betala för kriget med sina egna förluster.

Slår mot viktiga inkomsten

Ukrainas president framhåller att den ryska oljan också fortsatt är en viktig måltavla för attackerna.

– Rysslands oljeindustri kommer att fortsätta minska om Ryssland väljer krig, säger han, enligt tidningen.

– Vi ser också tecken på att Rysslands politiska ledarskap söker sätt att kompensera för förlusterna vid fronten – deras ockupationsstyrka har minskat.

LÄS MER: Ukraina har siktat in sig – ska lamslå Ryssland

Mobiliserar

Zelenskyj är också övertygad om att Vladimir Putin och Kreml arbetar för fullt för att mobilisera fler soldater till kriget mot Ukraina.

– Vi får också ökande mängder intern rysk information om förberedelser för ytterligare mobilisering, uppger han, enligt tidningen.

– Rysslands politiska ledarskap vill öka ockupationsstyrkan, vilket innebär minst tiotusentals fler personer. Vi har också data om en ytterligare utvidgning av mobiliseringen.

Ingen diplomati

I Ukraina tolkar man den ryska mobiliseringen som en tydlig signal. Att försvararna måste förbereda sig för fortsatta strider.

– Vi ser dessa ryska steg som en bekräftelse på att Moskva inte förbereder sig för verklig diplomati, säger president Zelenskyj, enligt tidningen.

LÄS MER: Kanada kan delas i två delar

Foto: President of Russia Office resp Preisdent of Ukraine Office

Text: Redaktionen