10 juni 2026

Kaos i europeiskt turistparadis – svenskar drabbade

2024 06 30

Det råder väderkaos i ett europeiskt turistparadis.

Storm, jordskred och översvämningar har drabbat delar av Schweiz och norra Italien.

Värst har det varit i Vallemaggia i den italienskspråkiga schweiziska kantonen Ticino.

Där har två personer dött i samband med stormen, rapporterar Repubblica.

Deras döda kroppar uppges ha hittats i området Fontana, efter ett jordskred.

En tredje person som är saknad eftersöks också.

Bro har rasat

Många människor befinner sig i de drabbade områdena.

Det pågår bland annat ett stort sommarläger samt en fotbollsturnering i området, enligt tidningen.

Man jobbar nu med att evakuera människor, men hjälparbetet försvåras av väderförhållanden.

En bro har också rasat samman i ovädret, vilket orsakar ytterligare problem och gör att vissa områden är isolerade. Det är även strömavbrott på flera håll.

Svenskar drabbade

Kaoset berör alltså inte bara Schweiz, utan även delar av norra Italien.

Även svenska turister har hamnat mitt i stormen och drabbats av jordskred och översvämningar, rapporterar Expressen.

– Jag har aldrig sett något liknande, det är sådant man bara ser på TV, säger Katarina Larsson, som är i den italienska alpbyn Cervinia med sin väninna, till tidningen.

Även där har ovädret fört med sig jordskred och översvämningar.

Hotellet fullt av lera

De märkte inte av jordskredet under natten, men på morgonen fick de inte gå ner på hotellets bottenvåning eftersom den var fylld av lera.

– När jag tittade ut tänkte jag: ”Men gud, hur ser det ut?”. Det var fullt med lera, på butikerna mitt emot upp till halva dörren, och på gatorna låg en massa bråte och skräp, säger hon till tidningen.

Bilder från Schweiz och Italien visar också hur bilar har sköljts ner i vattnet och exempelvis motorvägar översvämmats, bland annat till följd av att floden Rhône drabbats av översvämning.

Foto: USGC

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen