10feb26

Känd tv-profil utreds för brott

2024 08 19

En kvinnlig tv-profil utreds för brott.

En utredning har inletts efter att hennes bolag gått i konkurs, rapporterar Expressen.

Under arbetet med konkursen har konkursförvaltaren fattat misstankar.  

– En underrättelse avseende misstanke om bokföringsbrott har upprättats och ingivits till Ekobrottsmyndigheten, uppger konkursförvaltaren enligt tidningen.

Känd tv-profil

Kvinnan är en välkänd tv-profil.

Hon har medverkat i flera tv-program i olika kanaler och har även synts i andra mediesammanhang.

I mitten av sommaren försattes hennes bolag i konkurs av tingsrätten efter en ansökan från Skatteverket.

– Informationen har lämnats till Ekobrottsmyndigheten och profilen riskerar därmed att bli formellt misstänkt för bokföringsbrott, rapporterar Expressen.

Bokföringsbrott kan ge fängelse

Straffet för bokföringsbrott varierar beroende av brottets allvarlighetsgrad.

Straffet för grovt bokföringsbrott är fängelse i högst 6 år. Den som fälls för bokföringsbrott av normalgraden fängelse riskerar fängelse i högst 2 år och för ringa bokföringsbrott gäller fängelse i högst 6 månader. Dessutom kan man bli dömd till näringsförbud.

Enligt Ekobrottsmyndigheten räknas ett bokföringsbrott som grovt när:

- det handlar om stora summor pengar

- en falsk handling har använts

- brottet har begåtts systematiskt

- brottet är av särskild farlig art

Konkurserna ökar

Konnkurserna fortsätter att öka i Sverige.

I juli ökade antalet konkurser med 12 procent jämfört med motsvarande period i fjol.

Det visar färsk statistik från kreditupplysningsföretaget UC.

– Det är tråkigt att se att juli innebär stigande konkursnivåer. Ljuset i tunneln är att antalet konkurser trots allt stabiliserats eller till och med minskat inom flera branscher. Trots att den rekordsvaga kronan missgynnar de svenska hushållen antas den samtidigt gynna besöksnäringen och locka fler utländska turister.

– Eventuella positiva resultat av detta kommer vi inte att kunna se förrän om ett par månader. Men vi lever i en verklighet där svensk BNP minskat under det andra kvartalet och förtroendet hos näringslivet generellt är svagt enligt Konjunkturinstitutets barometer. Det är fortfarande tuffa tider, säger Gabriella Göransson, vd på UC AB, i en kommentar till statistiken.

Foto: G. Carstens-Peters

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen