Kanadas parlament inryms – ”Stäng alla dörrar”

2025 04 06

Kanadas parlament uppges ha inrymts.

Kanadas parlamentsbyggnad har stängt ned av polisen.

Människor uppmanas att hålla sig borta från området.

En akut varning har utfärdats från Parliamentary Protective Service (PPS), rapporterar The Mirror.

”Sök skydd”

Personer som befinner sig i byggnaden eller i närområdet uppmanas att ”söka skydd i närmaste rum” och att ”stänga alla dörrar och gömma sig”, enligt tidningen.

Bilder i sociala medier visar att en stor polisinsats pågår vid byggnaden.

Ett flertal polisbilar uppges stå uppradade utanför parlamentet.

I nuläget är det oklart vad som har utlöst larmat.

– En lockdown har meddelats vid: 111 Willington – East Block. Sök skydd i närmaste rum. Om du inte är i det närmaste området, håll dig borta tills vidare. Res inte till platser som är i lockdown. Vänta på ytterligare instruktioner från första räddningspersonal, heter det i ett meddelande från PPS.

”Pågår en polisinsats”

Även polisen i Ottawa har varnat människor och uppmanat folk att undvika området.

– Det pågår en polisinsats på Parliament Hill för tillfället. Undvik området. Det finns ingen ytterligare information. Uppdateringar kommer att följa, skriver polisen i Ottawa i ett inlägg på X.

Även kanadensisk media beskriver det som en stor polisoperation.

– Åtminstone ett dussin fordon från PPS och Ottawa Police Service omger East Block. Tillgången till Parliamentary Hill är stängd även för innehavare av passerkort, rapporterar Christopher Nardi, parlamentsreporter på National Post.

Reportern menar också att polisens bombgrupp eventuellt också deltar i insatsen.

– Ingen verkar särskilt stressad, men det är många poliser, säger reportern.

Polisen spärrar också av gator vid parlamentet med polistejp, enligt tidningen.

UPPDATERING: Man gripen

En man uppges ha gripits efter att ha barrikaderat sig inne i parlamentsbyggnaden.

Gripandet ska ha gått lugnt till.

Foto: Max Fleischmann

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

ANMÄLNINGAR STRÖMMAR IN: Svenskar får faktura på 2 000 kronor

2026 08 25

Det rasslar in anmälningar till Konsumentverket om ett företag som kräver svenska konsumenter på pengar.

Anmälningarna har vällt in under flera år och många svenskar är drabbade.

Det handlar om hälsoföretaget Norwegian Lab som säljer provpaket med kosttillskott för 99 kronor, men många som har köpt vitaminerna har utan att veta om det istället åkt på prenumerationer och fakturor på nära 2 000 kronor, rapporterar SR.

Totalt har Konsumentverket fått in över 600 anmälningar om företaget. Dessutom har Allmänna reklamationsnämnden fått in “ett stort antal anmälningar” och norska Forbrukerrådet har över 800 påbörjade anmälningar kring bolaget.

Nu uppmanar Konsumentverket drabbade att inte betala fakturorna.

– Om du till exempel fått en faktura från Norwegian Lab trots att du inte ingått avtal så skicka en bestridan: jag har inte beställt och jag kommer inte att betala, säger Fredrik Selrot, vägledare på Konsumentverket, till radion.

KRkakak

Det aktuella företaget har även tidigare uppmärksammats i svenska medier, då med liknande klagomål: folk beställer hälsopaket för 99 kronor men drar omedvetet på sig dyra prenumerationer.

Det är helt klart många anmälningar mot ett och samma bolag, vilket tyder på att många konsumenter drabbas, sade David Ånesjö, jurist på Konsumentverket, till NWT då.

Pensionären Maja från Ystad är en av de drabbade som känner sig lurade. Hon hade köpt ett provpaket med piller mot urinläckage från Norwegian Lab efter en annons på sociala medier. Ingenstans framkom det att hon skrev upp sig på en prenumeration, menar 79-åringen.

Flera andra personer med liknande upplevelser har kontaktat Konsumentverket.

Om det inte tydligt framgick vid beställningen av provpaketet att du samtidigt ingick en prenumeration, är du inte bunden av något abonnemang, skriver myndigheten i ett svar till en kund som också fått en faktura från Norwegian Lab.

Kontakta företaget skriftligen och be dem visa att du fick information om abonnemanget och att du tackade ja till det. Om de inte kan visa detta kan du bestrida fakturan. Det betyder att du meddelar företaget att du inte anser dig vara betalningsskyldig för de utskick du inte beställt. 

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Svaret: Tar anmälningarna på allvar

Norwegian Lab har inte svarat på den senaste kritiken, men har vid tidigare tillfällen uttalat sig om de hundratals anmälningarna mot bolaget.

– Det är såklart många, dessvärre. Men vi sänder ut omkring 40 000 abonnemang om året i Sverige, och då ser vi fortfarande andelen anmälningar som låg, sade Norwegian Labs ekonomichef Ole Andreas Flotten till NWT i mars.

Företaget framhåller också att villkoren när man köper deras produkter är tydliga och att man tar anmälningarna på allvar.

Vi har uppjusterat vår kundservice väldigt mycket för att bli bättre på att hantera våra abonnemangsvolymer. Men vi ser också att vi kanske måste ta in ännu fler på kundservice för att jobba bättre med den informationsbiten också, säger Ole Andreas Flotten.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen