Kanada får ny ledare – Trudeau avgår

2025 03 10

Idag får Kanada en ny premiärminister då Justin Trudeau avgår efter nästan tio år på posten.

Under söndagen kommer Kanada få en ny premiärminister då det styrande liberala partiet röstar fram en ny ledare.

Efter en rad politiska motgångar under fjolåret meddelade Trudeau i januari att han avser lämna sin post så fort en ny ledare för det Liberala partiet har valts.

Nu verkar valet stå mellan två toppkandidater.

Han är favorit att vinna

Ett av de två favorittippade namnen är den internationellt igenkända Chrystia Freeland, tidigare journalist och  ett av de mest välkända namnen i Trudeaus regering innan hon valde att avgå, uppger CNN.

Den andra toppkandidaten och kanske den som är favorit till att vinna omröstningen är Mark Carney, tidigare chef för både Bank of England och Bank of Canada. 

Carney har bland annat gjort sig känd för sitt värdesättande av ren energi, klimatpolitik och ekonomiskt välstånd för Kanada.

Läs mer: Vita Huset hotar Kanada – riskerar att bli utslängda

Kravet: En tuff förhandlare

Under de senaste tre månaderna har relationen mellan USA och Kanada surnat till rejält. Bland annat har den amerikanske presidenten Donald Trump sedan sitt tillträde hotat med att göra Kanada till den “51:a delstaten” och infört höga tullar mot grannlandet.

Nu krävs att den som tar över efter Trudeau är en tuff förhandlare, menar Allan Tupper, politisk expert på Columbiauniversitetet.

– Särskilt när det gäller tullar. Vi har att göra med ett helt nytt Kanada, det kommer att behöva vara mer självsäkert, mer nationalistiskt och mer ansvarsfullt för sitt eget öde, säger Tupper till CNN.

Då kan Trudeau lämna ifrån sig makten

Trots att Trudeau har lovat att avgå som paetiledare under söndagen så står det ännu inte klart exakt när han planerar lämna ifrån sig makten som premiärminister. 

Nästa liberala premiärminister kommer att kunna begära ett nytt val inom dagar, veckor eller månader.

Läs vidare: “Inte en snöbolls chans i helvetet” – Kanada dundrar mot Trump

Foto: H. Sani

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 17

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen