Kanada får ny ledare – Trudeau avgår

2025 03 10

Idag får Kanada en ny premiärminister då Justin Trudeau avgår efter nästan tio år på posten.

Under söndagen kommer Kanada få en ny premiärminister då det styrande liberala partiet röstar fram en ny ledare.

Efter en rad politiska motgångar under fjolåret meddelade Trudeau i januari att han avser lämna sin post så fort en ny ledare för det Liberala partiet har valts.

Nu verkar valet stå mellan två toppkandidater.

Han är favorit att vinna

Ett av de två favorittippade namnen är den internationellt igenkända Chrystia Freeland, tidigare journalist och  ett av de mest välkända namnen i Trudeaus regering innan hon valde att avgå, uppger CNN.

Den andra toppkandidaten och kanske den som är favorit till att vinna omröstningen är Mark Carney, tidigare chef för både Bank of England och Bank of Canada. 

Carney har bland annat gjort sig känd för sitt värdesättande av ren energi, klimatpolitik och ekonomiskt välstånd för Kanada.

Läs mer: Vita Huset hotar Kanada – riskerar att bli utslängda

Kravet: En tuff förhandlare

Under de senaste tre månaderna har relationen mellan USA och Kanada surnat till rejält. Bland annat har den amerikanske presidenten Donald Trump sedan sitt tillträde hotat med att göra Kanada till den “51:a delstaten” och infört höga tullar mot grannlandet.

Nu krävs att den som tar över efter Trudeau är en tuff förhandlare, menar Allan Tupper, politisk expert på Columbiauniversitetet.

– Särskilt när det gäller tullar. Vi har att göra med ett helt nytt Kanada, det kommer att behöva vara mer självsäkert, mer nationalistiskt och mer ansvarsfullt för sitt eget öde, säger Tupper till CNN.

Då kan Trudeau lämna ifrån sig makten

Trots att Trudeau har lovat att avgå som paetiledare under söndagen så står det ännu inte klart exakt när han planerar lämna ifrån sig makten som premiärminister. 

Nästa liberala premiärminister kommer att kunna begära ett nytt val inom dagar, veckor eller månader.

Läs vidare: “Inte en snöbolls chans i helvetet” – Kanada dundrar mot Trump

Foto: H. Sani

Text: Redaktionen


1 augusti 2026

Stort regnoväder drar in över flera län

2026 08 01

Snart drar en kallfront med regn in över flera län.

Den som vill njuta av vackert sommarväder måste passa på nu, då det i delar av Sverige är soligt.

Snart kommer nämligen en rejäl vändning till det sämre.

En hel del nederbörd

Under helgen samt måndag och tisdag blir det relativt fint väder, om än med viss osäkerhet, i stora delar av Sverige.

Men sedan tvärvänder det.

På onsdag drar en kallfront in över Sverige, vilket medför en stor risk för ostadigt väder och rejält med regn på flera håll i landet.

SMHI:s väderkarta visar att det blir regnoväder i Svealand och stora delar av Götaland på onsdagen.

På torsdagen ser regnet ut att sprida sig ytterligare och det kan bli rejält ostadigt.

– Med svalare luft och en hel del nederbördsområden. Det finns inget stabilt högtryck under senare delen av veckan, säger SMHI:s meteorolog Emelie Karlsson till Expressen.

”Kan få en jättekraftig skur”

Den exakta prognosen är svår att fastställa i nuläget, men att det blir regnigt i stora delar av landet tycks vara alldeles klart.

Lokala variationer kan dock förekomma.

– Det kan ju vara så att du befinner dig någonstans och så får du inget regn alls, men bara en mil bort kanske du får en jättekraftig skur, säger Emelie Karlsson till tidningen.

För den som vill ha fint väder gäller det alltså att passa på före onsdagen, även om vädret kan vara ostadigt på sina håll även i helgen och i början av veckan.

Idag lördag förekommer skurar i delar av Norrland.

– I övrigt i landet bjuder lördagen på ganska gott om sol med temperatur mellan 20 och 25 grader i söder och 15-20 grader i norr, enligt SMHI.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Stabilt väder på flera håll – innan det vänder

Så kan det fortsätta även på söndagen och i början av nästa vecka.

– Måndagen ser ut att bjuda på liknande väder som under söndagen med skurar över Norrland och mer stabilt väder i Götaland och Svealand med växlande molnighet och en del sol, rapporterar SMHI.

Men från och med mitten av veckan är det alltså stor risk att nästan hela landet drabbas av regn.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Foto: R Iwata

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen