FINLAND: Kan tvingas att göra affärer med diktatorn

2022 11 03

Finland har sedan i våras stoppat inköp av naturgas från Ryssland.

Beslutet togs efter att Finland vägrat att gå med på den ryska gasjätten Gazproms krav på betalning i rubel.

Flera månader senare kan dock betalningarna återupptas – oavsett om Finland vill det eller ej.

Anledningen är det rådande avtalet mellan Gazprom och finländska Gasum. I avtalet står det uttryckligen att gasen ska betalas i euro.

Frågan utreds i skiljeföfarande som kan sluta med att Finland tvingas köpa rysk gas och betala i euro, eller betala för ingenting alls, rapporterar Yle

– Om tvisten löses så att avtalet mellan gasbolagen i övrigt är giltigt, men Gazprom förpliktigas att ta emot betalningen i euro, kan Gasum i praktiken bli skyldigt att fortsätta köpa rörgas, framhåller tidningen.

I avtalet ingår nämligen en så kallad ”take or pay-klausul”, vilket innebär att köparen är förpliktigad att ta emot en viss mängd av säljarens produkt.

Således skulle ett första scenario vara att Gasum tvingas ta emot och betala för en viss mängd rysk gas.

Tvingas betala ändå 

Det andra alternativet är att Gasum inte tar emot gasleveransen, men tvingats betala ändå, uppger Yle.

Företaget kan endast bryta kontraktet på ett sätt – genom att hänvisa till en så kallad ”force majeure-klausul”. Det innebär i korthet att ett avtal kan brytas vid oförsägbara händelser och hinder. Men eftersom rysk gas varken finns med på EU:s eller Finlands sanktionslista kan denna åtgärd inte tillämpas, skriver Yle.

Gasum har inte kommenterat hur företaget kommer att agera om de tvingas att betala för rysk gas.

– Vi har inte fattat några beslut. Vi ska först se vad skiljeförfarandet leder till. Sedan ska vi bedöma situationen, säger Olga Väisänen, ansvars- och kommunikationsdirektör för Gasum, till Yle.

Kan slå hårt mot Europa

Veli-Pekka Tynkkynen, professor i rysk miljöpolitik vid Alexanderinstitutet på Helsingfors universitet, varnar för att Ryssland kan utnyttja situationen på två sätt.

– För det första kan Ryssland fortsätta att begränsa gastillförseln till större delen av Europa. Tanken är att göra européernas vardag kall och svår, så att vissa länder skulle vilja återgå till att köpa rysk energi, framhåller professorn enligt Yle.

För det andra skulle Ryssland kunna börja leverera gas till Finland i ett försök att destabilisera Europas gemensamma front.

– Medborgare i gassvältade länder blir knappast glada om rysk gas strömmar in i ett grannland, understryker experten och tillägger:

– Ryssland kan spela Finland mot Europa och därigenom utnyttja de små krackeleringarna i den europeiska fronten mot Ryssland

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen


14 april 2026

Chefer ska börja rapportera anställda – gäller hela landet

2026 04 15

Fuskandet bland anställda behöver få ett slut.

Arbetsgivare ska framöver kunna rapportera sina arbetstagares frånvaro direkt till Försäkringskassan.

Det framhåller myndigheten i en hemställan till regeringen.

Syftet är att förhindra felaktiga utbetalningar som uppstår till följd av att folk begär ersättning för vab, vård av barn, samtidigt som man får lön från arbetsgivaren.

Omläggningen ska ses som ett första steg mot att förvalta socialförsäkringen på ett sätt som gör att våra utbetalningar blir korrekta från början istället för att som idag försöka upptäcka felaktigheter när pengarna redan betalats ut, säger Nils Öberg, generaldirektör, Försäkringskassan, i ett uttalande.

En gång i månaden

Redan för knappt två år sedan påtalade regeringen att bidragsfusket måste upphöra. Därför gick man fram med förslaget om att chefen en gång i månaden skulle lämna in uppgifter till Skatteverket om vem som varit borta från jobbet på grund av vab eller föräldraledighet.

Nu ska uppgifterna istället gå direkt till Försäkringskassan, enligt myndighetens hemställan. En förändring som skulle kunna förhindra att minst 900 miljoner kronor betalas ut felaktigt varje år.

– Vi behöver gå från miljoner till miljarder när det gäller att förhindra bidragsbrott och felaktiga utbetalningar inom socialförsäkringen. Att som idag göra omfattande efterhandskontroller och ställa återkrav när pengarna redan betalats ut felaktigt är både ineffektivt och dyrt, säger Nils Öberg.

– Med denna förändring kommer kostnaderna för föräldraförsäkringen att minska väsentligt och vi kommer att kunna lägga mer kraft på vår försäkringsverksamhet. Dessutom kommer färre föräldrar att fastna i skulder när de blir återbetalningsskyldiga, vare sig det beror på medvetna fel, misstag eller rent slarv.

LÄS MER: ”Gör det senast 4 maj” – uppmaning från Skatteverket

Försäkringskassan kan få stort ansvar

För föräldrar kommer den föreslagna förändringen att innebära att ersättningen betalas ut i anslutning till att arbetsgivaren gör avdrag på lönen för frånvaro. Idag kan ersättningen komma långt innan lönen.

Försäkringskassans hemställan kommer en dryg månad efter att en utredning som tillsatts av regeringen föreslog att myndigheten ska få stärkta befogenheter i att bekämpa bidragsbrott.

Mellan 15 och 20 miljarder kronor uppskattas betalas ut felaktigt från statens välfärdssystem varje år. I vissa fall hamnar pengarna hos kriminella.

Där det finns pengar finns kriminalitet. Vår gemensamma välfärd ska gå till personer som har rätt till den, inte till kriminella. Det är välkommet att regeringen nu fått fler konkreta förslag på hur Försäkringskassan skulle kunna utreda, förebygga, förhindra och upptäcka bidragsbrott, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje.

LÄS MER: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto: Magnet Me

Text: Redaktionen


13 april 2026

Zelenskyj lyrisk – ”första gången i Ukrainakrigets historia”

2026 04 14

Zelenskyj berättar om en unik händelse i Ukrainakriget.

Ukraina har erövrat ännu en fiendeposition, vilket i sig inte är något ovanligt i kriget.

Det unika är att det har skett på ett mycket ovanligt sätt.

Ryska ockupanter kapitulerade – utan att några ukrainska soldater behövde sättas in.

Hände för första gången

De ukrainska styrkorna har lyckats ta kontroll över en fiendeposition med hjälp av enbart drönare och markrobotsystem.

Det berättar president Volodymyr Zelenskyj, rapporterar RBC-Ukraine.

Zelenskyj är mycket nöjd med utvecklingen och säger att ”framtiden redan är på frontlinjen” och att det är Ukraina som formar den.

– För första gången i detta krigs historia togs en fiendeposition uteslutande av obemannade plattformar – marksystem och drönare, säger Volodymyr Zelenskyj, enligt tidningen.

Ukraina kunde alltså ta över positionen utan att behöva använda sig av egna soldater.

– Ockupanterna kapitulerade och operationen genomfördes utan infanteri och utan förluster på vår sida, säger den ukrainske presidenten.

LÄS OCKSÅ: Dubbelsmäll på gång för Ryssland - efter Orbáns förlust

”Räddade liv – 22 000 gånger”

Ukrainas utveckling av tekniskt avancerade hjälpmedel i kriget går i en rasande fart.

Zelenskyj uppger att de ukrainska robotsystemen Ratel, TerMIT, Ardal, Rys, Zmiy, Protector, Volia med flera har genomfört över 22 000 uppdrag de senaste tre månaderna, enligt tidningen.

– Med andra ord räddades liv mer än 22 000 gånger när en robot gick in i de farligaste områdena istället för en krigare, säger Zelenskyj.

– Det handlar om högteknologi som skyddar det högsta värdet – människoliv, tillägger han.

Ukraina har bland annat lyckats rädda fångar med hjälp av drönare, rapporterar tidningen.

En video som Ukraina har släppt uppges visa hur två krigsfångar räddas från de ryska trupperna i slutet av mars.

I mars månad utförde robotsystemen 50 proceent fler uppgifter jämfört med februari, vilket visar hur snabbt utvecklingen går.

LÄS OCKSÅ: Grönt ljus från Ungern - glädjebesked för Ukraina

Foto: President of UA office

Text: Redaktionen