Kan komma en halv meter snö idag

2024 01 01

Ett mycket kraftigt snöoväder väntas på nyårsdagen dra in över Sverige.

Sammanlagt är det nio län och landskap som drabbas och SMHI går ut med orange varning.

Dalsland och Bohuslän

De största riskerna råder i Dalsland och inre Bohuslän.

Lokalt kan det komma så mycket som 50 centimeter snö uppger SMHI.

– Till tisdag morgon tidvis kraftigt snöfall med frisk vind som kan ge problem i trafiken.

Snöfallet förstärks under nyårsdagen och varningen ligger kvar fram till klockan 23.

– Mycket begränsad framkomlighet på vägar, särskilt i öppna landskap, som till exempel inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor, varnar SMHI.

Värmland och Västergötland

Snövarning utfärdas för måndagen även för södra Värmland, Bohuslän och stora delar av Västergötland med undantag för de sydligaste delarna.

– Tidvis kraftigt snöfall med hårda vindbyar. Det kan totalt komma upp till 20 centimeter snö och lokalt ännu mer.

De största mängderna väntas väster om Vänern och väster om Vättern.

– I södra delen av varningsområdet övergår nederbörden troligen i regn fram på dagen, framhåller SMHI.

Östergötland och Småland

Västra och östra Östergötland och norra Jönköpings län samt norra Kalmar län får också en gul varning för kraftigt snöfall.

– Under nyårsdagen tidvis kraftigt snöfall och frisk ostlig vind med hårda vindbyar. I södra delen väntas lite större snömängder, betonar SMHI.

Upp emot 15 centimeter snö.

– Största mängderna väntas i norra Kalmar län, enligt SMHI.

Mildare luft kommer upp och i Kalmar läns kustland kan snön övergå i regn.

Gotland och Jämtland

Även södra Gotland kan drabbas av snöfall och trafikproblem.

– Risk för förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken.

Varningen gäller fram till klockan 23 på nyårsdagen och det kan bli 10 centimeter snö.

Utöver det stora snöfallet i Götaland utfärdas även en vädervarning i Norrland – nämligen i Jämtland.

– 18 till 21 meter per sekund och snöfall kan tidvis förekomma.

– Samtidigt också kallt väder, vilket bidrar till en stark kyleffekt, varnar SMHI.

Varningen avser södra Jämtlandsfjällen och gäller fram till klockan 19 på nyårsdagen.

Sol i tre landskap

På vissa håll blir det mycket bättre väder och till och med chans till sol i tre landskap.

Solchanserna gäller Lappland, norra Jämtland och norra Norrbotten.

Foto: S. Berger

Text: Redaktionen


”Extremt skadligt för Sverige” – regeringen varnar för otäckt scenario

2025 11 27

Utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) går ut med en skarp varning mitt under pågående fredssamtal mellan USA, Ryssland och Ukraina.

Ett ofördelaktigt fredsavtal för Ukraina kan få konsekvenser som skulle vara ”extremt skadliga för både Sverige och Europa”, varnar ministern.

Enligt Malmer Stenergard skulle ett sådant avtal ge Ryssland möjlighet att omplacera stora mängder soldater och militär utrustning från Ukraina. 

Ministern befarar att resurserna i stället skulle kunna riktas norrut – på ett sätt som utgör ett direkt hot mot Sverige och andra Natoländer i regionen.  

– Ryssland skulle kunna utgöra ett omedelbart hot om de snabbt kan rusta upp igen, säger hon till SvD.

”Vi ligger långt framme”

Maria Malmer Stenergard varnar för att små och medelstora länder kan hamna i farozonen om Ryssland går vinnande ur fredsförhandlingarna.

Sverige är dock förberett, betonar utrikesministern.

– Vi ligger långt framme när det gäller att rusta upp vårt eget försvar. Vi säger ju att vi ska nå 3,5 procent av BNP redan 2030, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland 

Varningarna haglar

Flera västländer har varnat för att ett gynsamt fredsavtal skulle ge den ryska krigsmakten tid att rusta upp och förbereda nya militära offensiver mot länder i Europa.

Ett av flera länder som slagit larm är Sveriges grannland Danmark.

Om Ukrainas rätt till självbestämmande inte accepteras i ett fredsavtal kommer Ryssland sprida sitt anfallskrig bortom Ukrainas gränser, har landets statsminister Mette Frederiksen varnat.

– Då riskerar vi att skapa ett andrum för Ryssland, som de kommer att använda för att mobilisera, beväpna och anfalla igen, sade hon i tisdags.

– Det som händer i Ukraina stannar inte vid landets gränser. Rysslands attack utmanar den grundläggande principen att rättvisa ska stå över makt. När vi står bakom Ukraina stöder vi inte bara ett land under attack, utan även vår egen säkerhet, tillade Frederiksen.

LÄS OCKSÅ: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Joel Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


27 nov 2025

HÖJER OVÄNTAD SKATT: Direkt besked till många svenskar

2025 11 27

Regeringen går fram med en oväntad skattehöjning.

Utåt har Tidöregeringen markerat tydligt mot en höjd skatt på snus.

– Det finns en risk att kommissionens förslag innebär en höjd skatt på snus. Det här kommer vi att ta strid mot, sade EU-minister Jessica Rosencrantz (M) till DN när det blev känt att EU-kommissionen vill införa en ny tobakskatt. 

Men nu kan skatten höjas ändå.

Det framgår av ett förslag från regeringen.

Regeringen kommer inte att stoppa indexeringen av snusskatten, uppger Expressen. Beslutet innebär att skatten på snus höjs med en krona per kilo från och med 2027.  

Höjer skatten på tobak

Dessutom föreslår regeringen en ordentlig höjning av skatten på tobak. Utöver indexeringen föreslås skatten på cigaretter, cigarrer, cigariller, röktobak, tuggtobak och övrig tobak att höjas med 3,5 procent från och med 1 januari 2027, erfar Expressen.

Snusprodukter omfattas inte av den extra skattehöjningen.

"Attack mot svenska sättet att leva"

Både finansminister Elisabeth Svantesson (M) och utrikeshandelsminister Benjamin Dousa (M) har reagerat kraftfullt mot EU:s förslag om att höja skatten på vitt snus, som skulle innebära en flera kronor dyrare snusdosa.

– Förslaget innebär en kraftig höjning av skatten på vitt snus. Det skulle slå hårt mot många svenskar, och därför är jag så negativ till skatten, har Svantesson framhållit.

Dousa har kallat förslaget för ”fullständigt oacceptabelt”.

– Det är en attack mot det svenska sättet att leva, sade Dousa till Expressen i juli.

Kraftig kritik har även riktats från svenskt håll mot att skatteintäkterna, enligt förslaget, ska gå till EU i stället för Sveriges statskassa.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

FAKTA: Skatten på tobak

Cigaretter

2,06 kronor per styck + 1 procent av detaljhandelspriset.

Skatten per paket räknas: 2,06 kr × antal cigaretter + 1 % × detaljhandelspriset.

Cigarrer/cigariller

1,82 kronor per styck.

Räknas: skattesats × antal = skatt.

Röktobak

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

2 506 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Snus

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

432 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Tuggtobak

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

594 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Övrig tobak

Skatten ska beräknas på hela varans vikt vid tidpunkten då skattskyldigheten inträder.

2 506 kronor per kilo.

Räknas: skattesats × antal kilo = skatt.

Källa: Skatteverket

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen