Kan bli Kamala Harris nya jobb – mycket populär
2025 02 13
Kamala Harris kan vara aktuell för ett nytt jobb efter förlusten i presidentvalet.
Donald Trump blev vinnaren av USA-valet och Kamala Harris fick se sig besegrad.
Sedan dess är det många som har undrat över vad som blir nästa steg för Harris.
Vissa spekulerar kring om hon kan bli presidentkandidat för demokraterna 2028 - men det är en lång väg dit.
Kan få nytt jobb
Den tidigare vicepresidenten Kamala Harris har en tidig ledning bland demokratiska väljare om hon väljer att ställa upp i Kaliforniens guvernörsval 2026, enligt en ny opinionsundersökning.
En opinionsundersökning från Emerson College, som genomfördes den 11 februari, visar att Harris tycks ha större stöd än andra möjliga demokratiska kandidater i guvernörsvalet.
Det rapporterar Newsweek.
Stor ledning
Harris, som har tjänstgjort i Kalifornien som distriktsåklagare, riksåklagare och i den amerikanska senaten, har inte klargjort vad hon tänker göra härnäst efter att ha förlorat kampen om Vita huset mot president Donald Trump.
Medan vissa har föreslagit att hon skulle kunna göra ett nytt försök att bli president 2028, anser andra att hon skulle vara en stark kandidat till att ersätta Kaliforniens demokratiske guvernör Gavin Newsom, vars mandatperiod är begränsad efter 2026.
Harris fick stöd av 57 procent av de tillfrågade i undersökningen, vilket är en stor ledning jämfört med andra potentiella demokratiska utmanare.
Den tidigare representanten Katie Porter placerade sig på andra plats i undersökningen med 9 procent, medan den tidigare talmannen i delstatsförsamlingen Antonio Villaraigosa fick 4 procent.
Tullar på väg
Samtidigt fortsätter Donald Trump planera tullar.
Trump undertecknade på torsdagen ett memorandum där han redogör för sin plan att införa ”ömsesidiga tullar” på flera länder.
– De tar ut en skatt eller avgift av oss och vi tar ut en avgift av dem, säger han enligt CNBC.
“Lika villkor”
Trump fortsätter med att förklara att han vill se mer rättvisa i den globala handeln.
– Vi vill ha lika konkurrensvillkor.
Foto: The White House, flickr
Text: Redaktionen