”Kan avgöra kriget” – Zelenskyj hyllar en sak hos Trump

2025 01 03

USA:s tillträdande president Donald Trump har lovat att avsluta kriget i Ukraina när han kliver in i Vita huset.

Exakt hur det ska gå till är oklart, men enligt uppgift vill Trump ”frysa” konflikten längs nuvarande frontlinje.

Samtidigt uppges presidenten vilja upprätta en demilitariserad zon mellan länderna som ska patrulleras av europeiska soldater.

Trump ska också ha öppnat för att ett ukrainskt inträde i Nato kan skjutas fram i minst 20 år, vilket ses som en viktig eftergift till Ryssland.

Hyllar Trump

Utifrån ett ukrainskt perspektiv finns det flera orostecken kring Trumps påstådda fredsplan.

Den ukrainska ledningen har under hela kriget uteslutit att ge upp territorium till Ryssland. Samtidigt har man lyft fram en Natoinbjudan som den främsta och viktigaste säkerhetsgarantin för Ukraina.

Trots osäkerheten väljer Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att lovorda Donald Trump i en ny tv-intervju, som citeras av flera ukrainska medier.

– Trump kan bli avgörande. Det är det viktigaste för oss. Hans kvaliteter finns där. Han kan stoppa Putin eller hjälpa oss att stoppa Putin, säger han och tillägger:

–  Han är stark och oförutsägbar. Jag skulle vilja att Trumps oförutsägbarhet riktas främst mot den Ryska federationen. Jag tror verkligen att han vill få ett slut på kriget.

Ryssland säger nej

Samtidigt som Zelenskyj öser beröm över Trump säger Kreml nej till presidentens påstådda fredsförslag.

– Än så länge finns det inga signaler från den nya amerikanska administrationens som tyder på att detta är något som kommer att vara av intresse för oss, säger Rysslands FN-ambassadör Vasyly Nebenzya till den ryska tv-kanalen Rossiya-24.

– Det rör sig om oformulerade och oklara signaler. Vi hör ofta orden ”frysa konflikten”, fortsätter ambassadören.

LÄS MER HÄR: 

Foto: President of Ukraine Office resp Official White House Photo by Tia Dufour

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen vädjar till allmänheten – “Ingrip inte själv”

2025 09 14

Polisen är på jakt efter två personer som rymt från en kriminalvårdsanstalt.

En stor polisinsats pågår just nu i Västra Götaland.

Detta efter att två personer har rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Längst ner i artikeln finns en länk till en bild på en av personerna som har rymt.

Nu vill polisen ha hjälp från allmänheten, men understryker att man inte bör ingripa själv.

“Ingrip inte själv”

Polisen är intresserade av alla iakttagelser som berör de två personerna. 

– Vi har inga konkreta uppgifter om att de skulle vara farliga för allmänheten men man skall inte ingripa själv om man skulle se dem utan kontakta polis, understryker polisen på söndagskvällen. 

Det har hänt

Polisen söker nu i området med flera enheter. 

De avvikna är två män i 25 respektive 30-årsåldern. 

– Har du uppgifter att lämna om de två avvikna personerna, kontakta polisen omedelbart på 112, menas det.

Från rastgård

Rymningen har skett från en rastgård inne på anstaltens område. 

De två personerna har lyckats ta sig över flera staket av olika slag.

Enligt källor till TV4 har de tagit sig ut med hjälp av en byggställning.

Männen är dömda flera brott. Mannen, som är i 25-årsåldern är bland annat dömd för anstiftan/medhjälp till grova våldsbrott. 

Han avtjänar ett flerårigt fängelsestraff och är hemmahörande i Göteborg.

Mannen som är i 30-årsåldern är dömd för mordbrand till ett flerårigt fängelsestraff. Han är hemmahörande i Fyrbodal.

Se bilden här

Den inledande jakten efter de två personerna har nu övergått till en spaningsfas där polisen bland annat kontrollerar och hanterar inkomna tips. 

Kläderna som de bar när de rymde beskrivs som gröna mjukisbyxor samt grön överdel och skall vara Kriminalvårdens kläder.

Det är dock oklart om de fortfarande har på sig dessa kläder.

Klicka här för att se bilden på den 25-årige mannen som rymt från kriminalvårdsanstalten i Borås.

Polisen har inte gått ut med någon bild på den 30-årige mannen ännu.

Arkivfoto:

Text: Redaktionen


Zelenskyj: Bra resultat – våra soldater avancerar

2025 09 14

Ukrainska soldater avancerar i Sumy-regionen.

Det säger Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj på söndagskvällen.

Sumy-regionen i nordöstra Ukraina nära den ryska gränsen har varit under enormt tryck från ryska styrkor under året.

Men nu menar Zelenskyj att det är de ukrainska styrkorna som avancerar, rapporterar RBC Ukraine.

“Våra soldater avancerar”

Den ukrainska armén gör betydande framsteg i Sumy-regionen. 

Samtidigt lider ryska styrkor stora förluster i Kharkiv-regionen, säger Zelenskyj.

– Det finns goda resultat längs gränsen till Sumy. Våra enheter fortsätter att avancera mot Ukrainas statsgräns, förklarar han.

“Ryska förluster”

Han tackar soldaterna i 225:e separata stormregementet och 71:a jägarbrigaden och noterar också framgångar på andra fronter.

– Ryska styrkor lider stora förluster i Kharkiv, Kupjansk och Donetsk. Vi fortsätter operationerna i riktning mot Dobropillia. Det är viktigt att notera att våra trupper slår tillbaka de ryska attackerna, uppger Zelenskyj.

Läs mer: Trump har bestämt sig: ”Massivt” besked om Ryssland

Fortsatta attacker

Samtidigt som Zelenskyj hävdar framgångar i Sumy fortsätter Ukraina med drönarattackerna mot ryskt territorium.

En ukrainsk militär observatör uppgav den på lördagen att foton och filmklipp tyder på att ukrainska drönare har attackerat Bashneft-Novoil-oljeraffinaderiet i Ufa, Republiken Basjkortostan, och att det brinner i bearbetningsenheten, vilket kan störa driften.

Det rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

“Drönarskrot”

Geolokaliserade bilder publicerade den 13 september visar en brand vid raffinaderiet.

Republiken Basjkortostans president Radiy Khabirov hävdade att branden orsakades av fallande drönarskrot, inte av en direkt attack, och kallade attacken för en “terroristhandling”.

Läs mer: ”Värsta sedan krigsstarten” – Ryssland pressas rejält

Foto: President of Ukraine Office resp V. Razom

Text: Redaktionen