Kamala Harris i blåsväder – anklagas för lögnkampanj

2024 09 15

Kamala Harris får stenhård kritik och anklagas för att sprida felaktig och vilseledande information.

Kamala Harris presidentvalkampanj använder sociala medier för att sprida missvisande information om Donald Trump.

Det avslöjar tv-kanalen CNN i en ny granskning.

Det handlar om ett konto i sociala medier som heter ”KamalaHQ”, och som enligt kanalen styrs av Harris kampanj.

Kontot har vid upprepade tillfällen spridit vilseledande och förvanskad information om Donald Trump, enligt kanalen.

Klipps på missvisande sätt

Kontot har mer än 1,3 miljoner följare på X, tidigare känt som Twitter.

Enligt CNN har kontot bland annat gjort vilseledande klippningar av videor med Donald Trump.

Videorna har klippts på ett sådant sätt att Trump framstår som förvirrad, eller så att hans kommentarer förvanskas.

Kontot används av Harris kampanj som en ”attackhund”, enligt kanalen, men har vid flera tillfällen gjort felaktiga påståenden.

CNN nämner ett flertal exempel på hur kontot har använts för att skapa inlägg som kan anses vara missvisande.

Framställer Trump som förvirrad

Totalt går kanalen igenom åtta exempel på sådana inlägg som har gjorts sedan mitten av augusti.

Det Harris-kopplade kontot har bland annat försökt framställa det som att Trump är så förvirrad att han inte vet vilken delstat han befinner sig i.

I ett sex sekunder långt klipp som kontot har delat, hörs Trump säga: ”Skulle det vara okej, North Carolina?” under ett valmöte i Pennsylvania. Enligt Harris-kontot var Trump ”bortkommen och förvirrad”.

I själva verket vände sig Trump dock till en grupp anhängare i publiken som var från just North Carolina, vilket framgår tydligt om man ser hela klippet istället för de sex sekunder som ”HarrisHQ” har valt ut.

I ett annat inlägg försöker Harris-kontot framställa det som att Trump har sagt att ”ingenting gjordes fel” i Charlottesville 2017, då en kvinna mördades i samband med en nynazistisk demonstration. Men även den kommentaren var tagen ur sitt sammanhang, enligt CNN. Trump syftade dock på att hans egna tidigare kommentarer om Charlottesville inte var fel, enligt kanalen, och har aldrig i direkt mening försvarat det högerextrema våldet där.

Trump också missledande

CNN ger alltså totalt åtta exempel på hur Kamala Harris har spridit missvisande information genom sociala medier.

Det ska dock tilläggas att hennes motståndare, Donald Trump, själv har anklagats för att sprida missvisande information vid otaliga tillfällen. I veckan har Trumps påstående om att invandrare ”äter hundar i Springfield” väckt hård kritik.

Foto: Gage Skidmore, Wikipedia

Text: Redaktionen


27dec2025

Enorm framgång för Ukraina – återhämtat mer än hälften

2025 12 28

Både den ukrainska och den ryska befolkningen har drabbats hårt av kriget.

Från Ryssland kommer återkommande rapporter om hur tillvaron blir alltmer ansträngd för befolkningen.

Detsamma gäller tillvaron för företagen och industrin i landet.

Men från ukrainskt håll kommer nu besked om en enorm framgång.

Har lyckats vända trenden

Många av Ukrainas företag går starkt, och särskilt de inom teknikområdet.

– Ukrainas IT-sektor har vuxit med över 54 procent på fem år och nådde 6,4 miljarder dollar i export förra året enligt siffror från Ukrainas nationalbank, säger teknikexperten Olga Shapoval till Kyiv Post.

– Ukrainas teknikmarknad återhämtar sig snabbt efter nedgången orsakad av invasionen 2022. Investeringarna ökade från 236 miljoner dollar 2022 och 209 miljoner dollar 2023 till 462 miljoner dollar 2024, vilket är mer än hälften av förkrigstoppen på 832 miljoner dollar 2021.

Säljer mycket utomlands

Den starka utvecklingen bidrar starkt till den ukrainska ekonomin.

– Även mitt i den fullskaliga invasionen fortsätter 4 500 IT-företag och 310 000 yrkesverksamma att verka, vilket genererar cirka 1 miljard dollar i skatter årligen. Totalt säljer 93 procent av företagen sina tjänster utomlands, vilket gör sektorn till en av de mest exportinriktade i Europa, säger Olga Shapoval.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Ekonomin har drabbats hårt

Rysslands invasion av Ukraina har slagit hårt mot landet.

Också ekonomin har drabbats hårt, men beskriv ändå som motståndskraftig av den internationella samarbetsorganisationen OECD.

– Ukrainas ekonomi har varit motståndskraftig, stödd av effektiva politiska åtgärder och betydande externt stöd, uppger organisationen i en analys.

Zelenskyj till USA

Imorgon planerar Ukrainas president Zelenskyj att besöka Donald Trump i Florida.

Syftet är att fortsätta diskussionen kring en vapenvila.

– Trump har uttryckt en försiktig optimism om att nå ett fredsavtal under besöket, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of USA office

Text: Redaktionen


27dec2025

Pressad Putin erkänner – ”fienden har övertag”

2025 12 28

Rysslands diktator Vladimir Putin är pressad.

Pressen kommer både från den egna befolkningen och från omvärlden.

Länderna i väst arbetar febrilt på att ta fram ett nytt fredsavtal som kan accepteras av både Ryssland och Ukraina.

Den senaste planen har ratats av Kreml.

– Moskva betraktar 20-punktsplanen som en utgångspunkt för vidare förhandlingar, eftersom den saknar krav som är viktiga för Ryssland, säger en källa nära Kreml till Bloomberg.

”Fienden har övertag”

Under det snart fyraåriga kriget har också ett informationskrig utkämpats.

Kreml har ofta hävdat stora framgångar på slagfältet.

Samtidigt har analyser från Ukraina och länderna i väst vittnat om stora förluster och förhållandevis små landvinningar för den ryska krigsmakten.

Och nu erkänner Vladimir Putin att den ryska militären ligger efter den ukrainska inom ett visst stridsområde, vilket sätter press på Ryssland att skynda på utvecklingen.

– Fienden har ett övertag i detta segment, säger han, rapporterar RBC-Ukraine.

LÄS OCKSÅ: Guldpriset chockerar - inte hänt sedan 1979

Halkar efter

Det handlar om striderna som Ukraina utkämpar med hjälp av attackdrönare.

Den ryske diktatorn slår fast att Ryssland ligger efter sin motståndare inom drönartekniken.

– Ryssland erkänner att de halkat efter inom tunga drönare på grund av Ukrainas aktiva användning av sådan teknik. Som svar på detta har den ryska militären börjat utveckla nya plattformar för godstransport och potentiellt anfallsuppdrag, uppger tidningen.

Massiva attacker

Samtidigt kommer rapporter om att Ryssland genomfört massiva attacker mot Ukraina det senaste dygnet.

Bland annat mot Kiev som varit huvudmålet för nattens attacker, uppger president Volodymyr Zelenskyj.

Attackerna har resulterat i stor förstörelse och stora delar av staden är utan ström och värme.

– Om Ryssland gör till och med jul- och nyårsperioden till en tid av förstörda hem och kraftverk, då kan denna sjuka aktivitet bara besvaras med verkligt starka åtgärder, uppger Volodymyr Zelenskyj i ett uttalande, rapporterar tidningen.

– Amerika har denna kapacitet. Europa har denna kapacitet. Många av våra partners har denna kapacitet. Nyckeln är att använda den.

LÄS OCKSÅ: Kreml: Det är bäst att Sverige ber om ursäkt

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen