Kalldusch för Vladimir Putin

2024 12 30

Nu kommer ytterligare ett tungt besked för Kreml.

Det senaste året har varit förhållandevis tungt för det ryska ledarskapet.

Man har fortsatt mycket svårt att nå målen med det pågående kriget i Ukraina.

Samtidigt faller Rysslands valuta, allt fler tecken pekar på svagheter i den ryska ekonomin, och maktskiftet i Syrien blev en rejäl smäll för Kreml.

Nu kommer ytterligare en kalldusch för Vladimir Putin gällande just Syrien.

Kalldusch för Putin

Ukrainas utrikesminister har i dagarna varit på besök i Syrien - ett land som Ryssland länge haft nära band till i och med Kremls stöd för den numera avsatte diktatorn Bashar al-Assad.

Ukrainas utrikesminister Andrii Sybiha framförde Kyivs ståndpunkt om Rysslands militära närvaro i Syrien till ledare för den nya syriska administrationen under ett diplomatiskt besök i Damaskus.

Den ukrainska delegationen ”informerade våra kollegor” om sin ståndpunkt, och de syriska kollegorna har ”en liknande uppfattning”, förklarar utrikesministeriets talesperson Heorhii Tykhyi.

Stärker banden

Ukraina och Syrien ser ut att stärka banden mellan länderna.

Det är ytterligare ett bakslag för Putin som länge har arbetat för att bevara sina intressen i Syrien.

Ukraina har agerat snabbt för att återställa banden med Syrien efter att rebeller störtade den ryskstödda regimen för den tidigare syriske diktatorn Bashar al-Assad.

Ukraina har bland annat skickat 500 ton vete till Syrien.

Från många håll

Bakslagen för Ryssland kommer från många håll.

Efter flygkraschen i Kazakstan har Azerbajdzjans president Ilham Aliyev mellan raderna förkastat Putins ursäkt efter att ryskt luftförsvar skjutit ner planet.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

Avvisar ursäkten

ISW förklarar.

– Azerbajdzjans president Ilham Aliyev anklagade Ryssland för att ha skjutit på Azerbaijan Airlines Embraer 190 passagerarflygplan över republiken Tjetjenien den 25 december och för att försöka dölja Rysslands ansvar för planets krasch i Kazakstan - och avvisade därmed effektivt Vladimir Putins svaga ursäkt.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Kraftig förändring för kronan – första gången på två år

2025 01 14

Sveriges valuta faller ordentligt under måndagen.

Kronan fortsätter att tappa mot den amerikanska dollarn.

Under måndagen noterade Sveriges valuta den lägsta nivån mot dollarn på över två år.

Detta efter att kronan tappat ytterligare 10 öre mot den amerikanska valutan.

Vid lägsta noteringen under måndagen handlades en dollar för 11,32 kronor – den svagaste noteringen för kronan mot dollarn sedan hösten 2022.

För ett år sedan kostade en dollar 10,29 kronor.

Backar lite mot euron

Kronan faller även mot euron.

Under måndagen kostar en euro 11,52 kronor.

Siffran innebär att kronan backar med 2 öre mot euron.

Riksbanken varnar

En alltför svag krona kan sätta käppar i hjulet för kommande räntesänkningar.

Det har Riksbanken tidigare fastslagit.

– Det finns risker kopplade till återhämtningen i den svenska ekonomin och kronans växelkurs.

– Ny information och hur den bedöms påverka konjunktur- och inflationsutsikterna kommer att avgöra hur penningpolitiken utformas, framhöll centralbanken vid sitt senaste räntebesked i december.

Motståndet ökar

Trots kronans svaga värde ökar svenska folkets motstånd mot ett skifte till euro.

Andelen euromotståndare har ökat det senaste året, enligt en mätning från SvD/Demoskop.

Mer än var fjärde svensk, 44 procent, svarar att det skulle vara mycket eller ganska dåligt för Sverige att införa euron som valuta. En ökning med fem procentenheter på ett år.

– När vi fick sämre ekonomi, med hög inflation, stigande räntor och kriget i Ukraina, kändes det lite osäkrare att stå ensamma och utanför euron. Men den senaste tiden känner nog allt fler att vindarna har vänt, och då känns det återigen mindre otryggt att stå utanför.

Det säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till tidningen.

Foto: Riksbanken resp Anne Nygård

Text: Redaktionen


Soldater spränger sig själva i luften – chockuppgifter från Ryssland

2025 01 14

Att Ryssland får hjälp av Nordkorea i kriget mot Ukraina är välkänt.

Omkring 10 000 nordkoreanska soldater uppges delta i strider i ryska Kurskregionen, som delvis ockuperas av ukrainska trupper.

Nu kommer nya uppgifter om den nordkoreanska krigsinsatsen.

Den sydkoreanska underrättelsetjänsten (NIS) har släppt en unik rapport om antalet nordkoreanska förluster på slagfältet.

Enligt rapporten har Nordkorea förlorat omkring 3 000 soldater. Siffran omfattar 300 döda soldater och 2 700 skadade.

– De massiva förlusterna är ett resultat av nordkoreanska soldater brist på förståelse för modern krigföring, framhåller NIS i ett uttalande.

Vidare uppger underrättelsetjänsten att nordkoreanska soldater beordras att öppna eld mot drönare, vilket gör dem till enkla mål på marken.

Det finns också uppgifter som tyder på att nordkoreaner agerar ”lockbete” för att locka fram ukrainska drönare.

Släpper sensationella uppgifter

Utöver förlustsiffrorna förekommer uppgifter i rapporten som beskrivs som ”sensationella”.

NIS hävdar att nordkoreanska trupper har instruerats att begå självmord för att undvika att bli tillfångatagna av den ukrainska armén.

Enligt underrättelsetjänsten beordras soldaterna att spränga sig själva i luften om de riskerar att hamna i fiendens händer.

Video på krigsfångar

I helgen publicerade Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj en video på två nordkoreanska krigsfångar.

Den ena soldaten berättar att han inte visste att han skulle delta i strider. Soldaten uppger att han skickades till Ryssland för att delta i en militärövning. 

Ukraina är redo att överlämna nordkoreanska krigsfångar till Nordkorea om landets diktator Kim Jong-un organiserar en fångutväxling med ukrainare som tillfångatagits i Ryssland.

Kan hoppa av till grannlandet

Sydkorea har öppnat för att ta emot avhoppande nordkoreanska soldater.

NIS uppger att de för samtal med Ukraina om saken.

– Om soldaterna begär avhopp till söder är deras vilja av högsta prioritet eftersom nordkoreaner betraktas som sydkoreanska medborgare enligt lag, framhåller den sydkoreanska underrättelsetjänsten.

Foto: J Kingma resp President of Russia Office

Text: Redaktionen