Kalldusch för Trump – i viktiga kärnfrågan

2025 03 12

En majoritet av amerikanerna underkänner Trumps arbete i en av hans kärnfrågor.

Det har varit en hektisk inledning på Donald Trumps andra presidentperiod.

Inför valet lyfte Trump fram några ämnen som han tyckte var allra viktigast – däribland invandringen och ekonomin.

En ny undersökning visar nu att en majoritet av amerikanerna underkänner Trumps arbete vad gäller ekonomin.

Det rapporterar CNN.

Får underkänt

Efter ett par år av hög inflation och höga räntor har ekonomin blivit en av de viktigaste frågorna för amerikanerna.

Den nya undersökningen, genomförd av undersökningsföretaget SSRS, visar att en majoritet på 56 procent av allmänheten ogillar hans sätt att hantera ekonomin, vilket är sämre än någon gång under hans första mandatperiod.

Viktigaste frågan

Underkännandet av Trumps hantering av ekonomin kommer vid en tid då många amerikaner anser att just ekonomin är den viktigaste frågan.

Ekonomisk oro fortsätter att dominera, visar undersökningen. 

42 procent av amerikanerna valde ekonomin som deras viktigaste fråga på en lista med sju frågor – mer än dubbelt så många som valde någon annan fråga.

Flera saker

Mycket av Trumps ekonomiska arbete handlar för närvarande om tullar – där bland annat Mexiko, Kanada och EU har påverkats.

Samtidigt fortsätter kostnaden på varor och tjänster oroa många amerikaner.

Den amerikanska börsen har även sjunkit en hel del under de senaste veckorna.

Fall på flera fronter

De ledande amerikanska indexen S&P 500, Nasdaq och Dow Jones har alla backat på sistone.

Dave Grecsek, verkställande direktör för investeringsstrategi och forskning på Aspiriant Wealth Management, är inte förvånad över utvecklingen på börsen.

– Vi är inte förvånade över att marknaden har gått ner. Uppenbarligen har de amerikanska aktiemarknaderna varit exceptionellt starka under de senaste två åren. Det är rätt att förvänta sig en korrigering, säger han till CNBC.

– Men jag tror att när vi väl har tagit oss igenom detta – vi befinner oss i ett mycket tidigt skede av dessa viktiga finanspolitiska förändringar – kommer det att komma bättre nyheter.

Foto: Official Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


27 nov 2025

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 27

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen