Kalldusch för Trump – domare går emot presidenten

2025 05 10

Donald Trumps planer stoppas av en federal domare.

Trump-administrationen har som bekant stora planer på att genomföra nedskärningar i statsapparaten.

Det nya departementet DOGE – Department of Government Efficiency, eller effektiviseringsdepartementet – har fått i uppdrag att genomföra detta.

Nu kommer dock en kalldusch för Trump – då en federal domare i Kalifornien går emot den amerikanska presidenten.

Det rapporterar NBC News.

Går emot Trump

En federal domare i Kalifornien blockerar nu tillfälligt planer på nedskärningar och omorganisationer vid 21 departement och myndigheter i hela den federala regeringen.

Det innebär ett betydande bakslag i en tid då Trump-administrationen arbetar för att minska personalstyrkan. 

– Presidenten har befogenhet att söka förändringar i den verkställande maktens organ, men han måste göra det på lagliga sätt och, när det gäller storskaliga omorganisationer, i samarbete med den lagstiftande makten, meddelar domare Susan Illston.

Projektet pausas

Det tillfälliga förbudet, som gäller i två veckor, innebär att presidentens ”Department of Government Efficiency” Workforce Optimization Initiative läggs på is för 21 departement och myndigheter. 

Illston, som utsågs av president Bill Clinton, säger att hon anser att det inte finns någon lag som ger Office of Personnel Management, Office of Management and Budget eller DOGE befogenhet att beordra andra federala myndigheter att genomföra storskaliga uppsägningar, omstruktureringar eller elimineringar av sig själva. 

– Domstolen anser att presidenten sannolikt måste begära kongressens samarbete för att beordra de förändringar han vill ha, och utfärdar därför ett tillfälligt förbudsföreläggande för att stoppa storskaliga minskningar av styrkan under tiden.

Vita huset har ännu inte kommenterat beskedet.

Stött på problem

Det är inte första gången som Trump-administrationens effektiviseringssatsningar har stött på problem.

Skedde i mars

I mars beordrade en federal domare administrationen att återanställa tusentals provanställda. 

Högsta domstolen pausade senare det beslutet medan rättstvisten pågår, uppger CBS News.

Foto: The White House

Text: Redaktionen


Svensk stad kan bygga egen tunnelbana

2025 06 20

En svensk stad överväger att bygga en egen tunnelbana.

Stockholm är idag den enda staden i Sverige som har tunnelbana. Andra svenska städer har valt andra lösningar för kollektivtrafiken.

Men nu uppges en svensk stad överväga att bygga en egen tunnelbana, enligt förslag från flera politiska partier.

”Trafikslag konkurrerar i gatuplan”

Det handlar om Göteborg, där man länge har debatterat vilka lösningar som är bäst för kollektivtrafiken.

Göteborg är känt för sina spårvagnar, som har blivit en symbol för stadens identitet.

Men efter spårvagnsolyckan under natten mot fredagen, där en spårvagn spårade ur och kraschade in i ett gatukök och skadade en människa allvarligt, har nu diskussionen om alternativa lösningar för kollektivtrafiken åter aktualiserats.

Flera politiska partier i Göteborg är öppna för att bygga en tunnelbana, rapporterar DN.

Centern och Liberalerna vill se antingen en tunnelbana eller spår i luften, och även företrädare för V vill se fler planskilda spår.

– Göteborg har ett problem eftersom alla trafikslag konkurrerar i gatuplan. Därför behöver vi börja utreda en spårtunnel eller högbana genom centrum, säger Axel Darvik, gruppledare för L, enligt tidningen.

Vill se ”robust lösning”

Liberalerna i Göteborg har under en längre tid velat bygga en tunnelbana i Göteborg.

Axel Darvik har tidigare sagt att andra städer började bygga tunnelbana när de var ungefär lika stor som Göteborg är nu, rapporterade GP i november 2024.

Han menar att även Göteborg bör göra det valet. Göteborg har problem med sin kollektivtrafik, som är eftersatt, och kommer inte kunna lösa dessa problem genom att ”lappa och laga”, anser han.

– Annars drabbas vi av en trafikinfarkt som gör att kollektivtrafiken inte längre kommer kunna utvecklas eller fungera, sade han till tidningen förra året.

Även C är alltså pådrivande i frågan.

– På längre sikt behöver vi bygga en mer robust trafiklösning, därför föreslår vi att vissa spårvägslinjer grävs ner i innerstaden, säger Emmyly Bönfors (C), enligt DN.

Stora partier skeptiska

Flera stora partier – S, M och det lokala partiet Demokraterna – är dock skeptiska till förslaget, och det återstår att se vilken lösning Göteborg väljer för sin framtida kollektivtrafik.

Natten olycka har dock väckt debatten till liv igen. Olyckan ledde till att åtta personer fördes till sjukhus. För en av dessa är läget allvarligt men stabilt, rapporterar SVT.

Foto: V. Forgacs

Text: Redaktionen


TRUMP RASAR: ”Det är därför MAGA hatar er”

2025 06 20

Donald Trump riktar sin ilska mot ett oväntat håll.

President Donald Trump är en politiker som väcker starka känslor både för och emot.

I det konservativa lägret i USA har han överlag ett starkt stöd.

Men nu rasar Trump mot en tung konservativ aktör.

”Korkade – hade FEL”

I ett inlägg på Truth Social går Trump till angrepp mot tv-bolaget Fox News, rapporterar Newsweek.

Det kan tyckas överraskande eftersom Fox News är en konservativ kanal där man ofta talar positivt om Trump och hans politik.

Fox News har dock nyligen gjort en opinionsmätning som har väckt Trumps ilska – och fått presidenten att meddela att MAGA-rörelsen ”hatar Fox News”.

Detta efter att Trump blivit besviken över siffrorna i kanalens senaste mätning.

– De korkade Fox News-opinionsmätningarna hade FEL i valet, jag vann med mycket mer än de sade att jag skulle göra, och har varit partiska mot mig i åratal, dundrar Trump.

Presidenten fortsätter:

– De har alltid fel och är negativa. Det är därför MAGA HATAR FoxNews, trots att deras nyhetsankare är UTMÄRKTA. Detta har pågått i åratal, men de ändrar aldrig det inkompetenta opinionsföretaget som gör deras arbete, menar Donald Trump.

Svaga siffror för Trump

I mätningen som har väckt Trumps vrede svarar 54 procent att de ogillar Trumps arbete som president hittills, medan 46 procent svarar att de gillar det.

I frågan om immigrationen svarar 46 procent att de gillar Trumps agerande medan 53 procent svarar att de ogillar det. När det gäller gränssäkerhet svarade dock en majoritet, 53 procent, att de gillar Trumps agerande medan 46 procent ogillar det.

När det gäller inflationen svarar hela 65 procent att de ogillar Trumps politik, medan bara 34 procent svarar att de gillar den.

Men Donald Trump anser alltså att Fox News mätningar ofta är felaktiga.

– Jag hatar FALSKA opinionsundersökare, en av de värsta, men Fox kommer aldrig att ändra sina misskrediterade opinionsmätningar, menar Trump.

Trumps resultat i opinionsmätningar har svängt fram och tillbaka, men den från Fox News sticker ut, just för att den kommer från en konservativ kanal.

– Fox-undersökningen kommer att få rubriker delvis för att det är Fox där man har många Trump-anhängare, delvis för att siffrorna är så tydliga och delvis på grund av Trumps arga reaktion på sociala medier, säger Scott Lucas, professor i internationell politik vid University College Dublin, till tidningen.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen