Kalldusch för Ebba Busch

2023 08 03

Oppositionspartierna rycker nu ifrån Tidöpartierna.

Under den senaste tiden har regeringspartierna haft fullt upp med den pågående säkerhetskris som råder i Sverige.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har kritiserats från socialdemokratiskt håll för att inte ha varit tillräckligt synlig i samband med situationen.

Nu visar en ny väljarbarometer från SVT/Kantar även en mycket besvärande utveckling för regeringspartierna, samtidigt som det går betydligt bättre för oppositionen.

Högsta på över tio år

Socialdemokraterna noterar i mätningen sitt högsta stöd på över tio år med hela 38 procent.

Samtidigt går Miljöpartiet upp med 0,7 procent i jämförelse med förra mätningen, medan V och C går ner knappt.

– Det är klart att nu är det ju väldigt oroliga tider, och nu vill ju svenska folket ha trygghet, man vill ha stabilitet, man vill ha aktivt ledarskap. Och då vet man var man har oss, och man vet var man har Magdalena Andersson, säger socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin till SVT.

Kalldusch för Ebba Busch

Oppositionspartierna rycker ifrån Tidöpartierna och det går fortsatt mycket tungt för Ebba Busch och Kristdemokraterna.

Partiet ligger under riksdagsspärren med 3,2 procent, en minskning med 0,4 procent jämfört med den tidigare mätningen.

Även Liberalerna befinner sig under riksdagsspärren på samma siffra, medan både M och SD faller i opinionen.

Har kritiserats

Statsministern har fått kritik under den senaste tiden för att inte ha varit tillräckligt tydlig i sitt ledarskap under korankrisen.

En som har gått hårt åt Kristersson är Anders Ygeman (S) som beskrivit regeringen som “passiv”.

Slår tillbaka

Samtidigt som regeringen kritiserats har justitieminister Gunnar Strömmer (M) slagit tillbaka mot oppositionen.

Han understryker att man inte bör ägna sig åt tjafs.

– Att skapa något slags inrikespolitiskt tjafs om de här frågorna, det tror jag inte är rätt väg att gå, säger han angående korankrisen enligt SR.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Rusning efter Samsung-telefon – därför vill alla ha den nu

2026 07 15

Samsung ökar produktionen av sin senaste mobiltelefon rejält.

Under den senaste tiden har minnesbolagen rusat på börsmarknaden.

Detta på grund av den rådande minnesbristen som driver upp priserna på en rad olika teknikprodukter.

Samsung-kunder befarar att mobiljättens nästa modell – Galaxy S27 – kommer att bli dyrare på grund av det.

Därför sker nu en rusning efter Samsung Galaxy S26, rapporterar Mobil.se.

Kraftig ökning

Samsung planerar nu att öka produktionen av Galaxy S26 med 50 procent.

Detta efter att försäljningen i juni månad blev betydligt bättre än väntat – det såldes tre gånger så många enheter som månaden innan.

Kunder passar på att köpa den senaste modellen på grund av befarade kommande prishöjningar.

Kan öka mer

Produktionen höjs från en miljon till en och en halv miljon telefoner.

Men om försäljningen fortsätter i samma takt som nu så kan produktionen komma att öka ytterligare.

Läs mer: Bolånetagare vänder – nästan alla väljer rörlig ränta

Inte bara Samsung

Det är inte bara Samsungs produkter som kan bli dyrare framöver.

Även Apple höjer priserna på olika varianter av iPads och MacBooks i USA med mellan hundra och trehundra dollar, uppger CNBC.

Det beskrivs som företagets första formella steg för att vältra över de högre minnes- och lagringskostnaderna på konsumenterna.

Apple framhåller att “vi vet att detta inte är några välkomna nyheter, och vi arbetar outtröttligt för att hitta lösningar”.

“Aldrig sett något liknande”

I en kommentar meddelar techjättens team att de aldrig har sett något liknande.

– Konsumentelektronikbranschen står inför en utmaning utan motstycke, menas det.

– Den snabba expansionen av AI-datacenter har skapat en extraordinär våg av efterfrågan på minne och lagring. Vi har aldrig tidigare sett ett komponentpris stiga så mycket, så snabbt.

Läs mer: Volkswagen ökar över 50 procent

Foto: G. Philips

Text: Redaktionen


15 juli 2026

Grip världsledaren – order från Turkiet

2026 07 15

Turkiet har bestämt sig för att efterlysa en av världens mest omtalade premiärministrar.

Ordern kommer direkt från en turkisk domstol och vänder sig till Interpol, världens största internationella polisorganisation med 196 medlemsländer.

Israels premiärminister Benjamin Netanyahu ska gripas, lyder beslutet enligt turkiska oppositionsvänliga kanalen Halk TV.

Bakgrunden till ordern är anklagelser om att Israel hindrat Freedom Flotilla, en serie internationella aktivist- och hjälpfartygskonvojer som försökt segla till Gaza för att bryta Israels sjöblockad och leverera humanitärt stöd. 

– Domstolen beslutade att utfärda kod röd till Interpol gällande Israels premiärminister Benjamin Netanyahu, som är bland de åtalade i fallet, rapporterar Halk TV.

35 åtalade

Förutom Netanyahu omfattas ytterligare 34 högt uppsatta israeliska tjänstemän i det åtal som chefsåklagarmyndigheten i Istanbul vill väcka.

Det yrkas om livstids fängelse för samtliga åtalade. Brotten som personerna misstänks för är följande:

  • Brott mot mänskligheten
  • Folkmord
  • Olagligt frihetsberövande
  • Grym behandling
  • Avsiktlig tillfogande av kroppsskada
  • Rån och fordonskapning

LÄS MER: Moskva omringat – kommer från flera håll

Beklagade sig till Trump

Relationen mellan Israel och Turkiet är sedan tidigare mycket spänd. Så sent som för några dagar sedan ska Netanyahu i telefonsamtal med USA:s president Donald Trump ha beklagat sig över den turkiska ledaren Recep Tayyip Erdogan.

– Under mötet betonade Netanyahu “allvaret” i president Erdogans och andra tjänstemäns uttalanden angående staten Israels existens, uppger Halk TV.

Sedan tidigare har Inernationella brottmålsdomstolen utfärdat en arresteringsorder mot Benjamin Netanyahu, som bland annat anklagas för krigsbrott i kriget mot Hamas i Gaza.

I höstas överklagade Israel ordern, men fick avslag.

LÄS MER: Ryska trupper strandsatta – tvingas fly

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen