Kalldusch för Ebba Busch (KD)

2023 04 26

Efter ett drygt halvår i regeringsställning kommer nu ett mycket negativt besked för Ebba Busch och Kristdemokraterna.

Partiet störtdyker i opinionen och nu kommer ytterligare en mätning som utgör en kalldusch för partiet.

Raderats ut

Hela den framgång som Ebba Busch gjort sedan hon tog över som partiledare har raderats ut i Ipsos nya mätning som presenteras i kväll.

– Partiet upplever flera kriser parallellt, uppger Nicklas Källebring vid Ipsos till DN.

Kristdemokraterna får bara 3 procent i den nya mätningen.

Det är den sämsta nivån för partiet på hela fem år och långt ifrån de nästan 12 procent som uppnåddes i mätningar 2019.

Sämre än Miljöpartiet

Sedan Ebba Busch blev energiminister har det varit många turer med elstödet och höga elpriser.

Nyligen skakades även partiet av interna konflikter då EU-toppen Sara Skyttedal polisanmälde partisekreteraren.

– Att gå från högröstat oppositionsparti till regeringssamarbete kostar på, framhåller Källebring till tidningen.

I aprilmätningen ligger KD nu till och med sämre till än Miljöpartiet som också backar i den nya mätningen tillsammans med Socialdemokraterna.

Två vinnare

På vinnarsidan återfinns Liberalerna och Vänsterpartiet.

Båda partierna klättrar med varsin procentenhet jämfört med Ipsos marsmätning.

Jämfört med valresultatet är emellertid den stora vinnaren Socialdemokraterna. Även Vänsterpartiet har ökat rejält sedan valet.

Inte en chans

Om det vore val i dag skulle regeringsunderlaget med M-KD-L-SD inte ha en chans.

S-C-V-MP-sidan ligger hela tio procentenheter före högersidan.

Det är framförallt Socialdemokraterna och dess partiledare Magdalena Andersson som agerar draglok åt de rödgröna. Hon har registrerat i särklass högst förtroende bland partiledarna i en rad mätningar sedan valet.

Hela mätningen

Här är mätningen som genomförts 11-23 april.

I högerkolumnen ses skillnaden jämfört med Ipsos marsmätning.

🔴Vänsterpartiet                       9       +1
🔴Socialdemokraterna        36        -1
🟢Miljöpartiet                            4         -1
🟢Centerpartiet                        5        +0
🔵Liberalerna                             4         +1
🔵Moderaterna                       19        +0
🔵Kristdemokraterna             3        -1
🔵Sverigedemokraterna     18       +0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                     54      +0
🔵🔵 M+KD+SD+L                 44      +0
 
Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet
Text: Redaktionen

31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen