Kalldusch för Ebba Busch (KD)

2023 04 26

Efter ett drygt halvår i regeringsställning kommer nu ett mycket negativt besked för Ebba Busch och Kristdemokraterna.

Partiet störtdyker i opinionen och nu kommer ytterligare en mätning som utgör en kalldusch för partiet.

Raderats ut

Hela den framgång som Ebba Busch gjort sedan hon tog över som partiledare har raderats ut i Ipsos nya mätning som presenteras i kväll.

– Partiet upplever flera kriser parallellt, uppger Nicklas Källebring vid Ipsos till DN.

Kristdemokraterna får bara 3 procent i den nya mätningen.

Det är den sämsta nivån för partiet på hela fem år och långt ifrån de nästan 12 procent som uppnåddes i mätningar 2019.

Sämre än Miljöpartiet

Sedan Ebba Busch blev energiminister har det varit många turer med elstödet och höga elpriser.

Nyligen skakades även partiet av interna konflikter då EU-toppen Sara Skyttedal polisanmälde partisekreteraren.

– Att gå från högröstat oppositionsparti till regeringssamarbete kostar på, framhåller Källebring till tidningen.

I aprilmätningen ligger KD nu till och med sämre till än Miljöpartiet som också backar i den nya mätningen tillsammans med Socialdemokraterna.

Två vinnare

På vinnarsidan återfinns Liberalerna och Vänsterpartiet.

Båda partierna klättrar med varsin procentenhet jämfört med Ipsos marsmätning.

Jämfört med valresultatet är emellertid den stora vinnaren Socialdemokraterna. Även Vänsterpartiet har ökat rejält sedan valet.

Inte en chans

Om det vore val i dag skulle regeringsunderlaget med M-KD-L-SD inte ha en chans.

S-C-V-MP-sidan ligger hela tio procentenheter före högersidan.

Det är framförallt Socialdemokraterna och dess partiledare Magdalena Andersson som agerar draglok åt de rödgröna. Hon har registrerat i särklass högst förtroende bland partiledarna i en rad mätningar sedan valet.

Hela mätningen

Här är mätningen som genomförts 11-23 april.

I högerkolumnen ses skillnaden jämfört med Ipsos marsmätning.

🔴Vänsterpartiet                       9       +1
🔴Socialdemokraterna        36        -1
🟢Miljöpartiet                            4         -1
🟢Centerpartiet                        5        +0
🔵Liberalerna                             4         +1
🔵Moderaterna                       19        +0
🔵Kristdemokraterna             3        -1
🔵Sverigedemokraterna     18       +0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                     54      +0
🔵🔵 M+KD+SD+L                 44      +0
 
Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet
Text: Redaktionen

Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 2026

Ovanligt väderfenomen i Sverige – händer vart tionde år

2026 09 30

Enligt kalendern har det blivit höst.

Vi är till och med en tredjedel in i hösten i och med att september tar slut idag.

Men det är alltså enligt kalendern.

Den meteorologiska hösten lyser fortfarande med sin frånvaro i stora delar av Sverige. Under onsdagen och torsdagen väntas uppemot 20 grader i södra halvan av landet.

– Det är varm luft som ligger över Europa och det i kombination med sydliga vindar så blir det varmt även över delar av Sverige, säger Maria Svedestig, meteorolog på SMHI, till UNT.

Sker vart tionde år

Att temperaturen ligger så högt så här långt in på hösten är inte särskilt vanligt. Normalt har det som kallas meteorologisk höst, det vill säga att dygnsmedeltemperaturen ska ligga mellan 0 och 10 grader fem dygn i följd, slagit vid det här laget.

I år kommer det alltså inte hända innan månadsskiftet mellan september och oktober.

– Det tillhör inte vanligheterna, men det händer kanske någon gång vart tionde år, säger Maria Svedestig och pekar ut Uppsala som exempel där det ovanliga väderfenomenet råder.

Andra läser: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Då kan det bli kallare

Den meteorologiska hösten kom visserligen till fjällkedjan och delar av Norrland tidigare i september, men stora delar av Sverige tycks alltså få vänta. Åtminstone till nästa vecka.

– På fredag rör sig en front in över landet västerifrån. I nuläget är det osäkert hur mycket kraft den har kvar när den rör sig in över Sverige, men troligen berör regn de västra delarna av landet, framhåller SMHI i en färsk prognos på onsdagen.

– I början på nästa vecka råder västliga vindar och milt väder. Från mitten av veckan börjar lite kallare luft tränga ned över Norrland. Sedan är det osäkert om den kallare luften fortsätter ned över södra Sverige eller om mildare luft trycker tillbaka norrut igen, tillägger SMHI.

Andra läser: Bara Schweiz är bättre – Sverige näst bäst i världen

Text: Redaktionen