Kalldusch för Ebba Busch (KD)

2023 04 26

Efter ett drygt halvår i regeringsställning kommer nu ett mycket negativt besked för Ebba Busch och Kristdemokraterna.

Partiet störtdyker i opinionen och nu kommer ytterligare en mätning som utgör en kalldusch för partiet.

Raderats ut

Hela den framgång som Ebba Busch gjort sedan hon tog över som partiledare har raderats ut i Ipsos nya mätning som presenteras i kväll.

– Partiet upplever flera kriser parallellt, uppger Nicklas Källebring vid Ipsos till DN.

Kristdemokraterna får bara 3 procent i den nya mätningen.

Det är den sämsta nivån för partiet på hela fem år och långt ifrån de nästan 12 procent som uppnåddes i mätningar 2019.

Sämre än Miljöpartiet

Sedan Ebba Busch blev energiminister har det varit många turer med elstödet och höga elpriser.

Nyligen skakades även partiet av interna konflikter då EU-toppen Sara Skyttedal polisanmälde partisekreteraren.

– Att gå från högröstat oppositionsparti till regeringssamarbete kostar på, framhåller Källebring till tidningen.

I aprilmätningen ligger KD nu till och med sämre till än Miljöpartiet som också backar i den nya mätningen tillsammans med Socialdemokraterna.

Två vinnare

På vinnarsidan återfinns Liberalerna och Vänsterpartiet.

Båda partierna klättrar med varsin procentenhet jämfört med Ipsos marsmätning.

Jämfört med valresultatet är emellertid den stora vinnaren Socialdemokraterna. Även Vänsterpartiet har ökat rejält sedan valet.

Inte en chans

Om det vore val i dag skulle regeringsunderlaget med M-KD-L-SD inte ha en chans.

S-C-V-MP-sidan ligger hela tio procentenheter före högersidan.

Det är framförallt Socialdemokraterna och dess partiledare Magdalena Andersson som agerar draglok åt de rödgröna. Hon har registrerat i särklass högst förtroende bland partiledarna i en rad mätningar sedan valet.

Hela mätningen

Här är mätningen som genomförts 11-23 april.

I högerkolumnen ses skillnaden jämfört med Ipsos marsmätning.

🔴Vänsterpartiet                       9       +1
🔴Socialdemokraterna        36        -1
🟢Miljöpartiet                            4         -1
🟢Centerpartiet                        5        +0
🔵Liberalerna                             4         +1
🔵Moderaterna                       19        +0
🔵Kristdemokraterna             3        -1
🔵Sverigedemokraterna     18       +0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                     54      +0
🔵🔵 M+KD+SD+L                 44      +0
 
Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet
Text: Redaktionen

27 augusti 2026

UPPGIFTER: Ny stormakt i Europa – kör om Tyskland och Frankrike

2026 08 27

En ny supermakt är på väg att resa sig i Europa.

Den nya giganten förutspås bli den ledande nationen för hela EU, inte minst militärt.

Så lyder analysen från Katalin Miklóssy, professor vid Alexanderinstitutet vid Helsingfors universitet, som pekar ut Polen som Europas kommande stormakt.

– Jag är övertygad om att vi går in i den polska eran. Denna nya supermakt kommer att framstå som en nyckelfaktor i Europas framtid just på grund av kriget, skriver Miklóssy i en ny bok enligt finländska tidningen Iltalehti.

Kör om jättarna

Enligt Miklóssy är Polen på god väg att köra om både Tyskland och Frankrike militärt. Allt bottnar i vad som hände efter den ryska invasionen av Ukraina 2022 – ett scenario Polen hade varnat för tidigare.

Efter att ett fullskaligt krig med Ryssland hade inletts förstod Europa äntligen att polska politiker hade haft rätt hela tiden. Växande militär makt, en stark ekonomi och en träffsäker analys av Ryssland förde Polen till Europas hjärta, skriver Miklóssy. 

Försvarar östra flanken

Polen investerade i sin armé i god tid innan kriget bröt ut. Ett avgörande drag för EU, menar den ungerska professorn.

Tillsammans med Finland och de baltiska länderna har Polen snabbt kunnat utveckla ett försvar av EU:s östra flank.

Polen håller därmed snabbt på att bli Europas ledande vapenexportör, och det är mycket goda nyheter för Finland. Medan USA blev en opålitlig Natopartner under Donald Trumps tid, är Polen verkligen nära, framhåller Miklóssy. 

Andra läser: Eldinferno i Ryssland – flera dödsfall

Väst tar efter

Professorn ser Östeuropas växande makt på fler plan. Exempelvis i invandringspolitiken, där flera västländer anammat mer restriktiva förhållningssätt likt de som funnits i Polen.

– År 2015 sågs dessa länder som både exempel på bristande medkänsla och snålskjutsar på EU-stöd. Deras attityder förklarades bort av deras kommunistiska förflutna. 

– Men på mindre än tio år blev motståndet mot invandring allmänt accepterat i EU, menar Miklóssy.

Andra läser: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


27 aug 2026

Chipsjätte gör efterlängtad comeback – kommer till ICA och Willys

2026 08 27

En chipssuccé kommer tillbaka till hyllorna.

En populär chipsmak gör comeback i höst.

Snart börjar de nya påsarna dyka upp på hyllorna hos bland annat Ica och Willys.

Favoritsmak gör comeback

Lagom till hösten tar Svenska LantChips tillbaka Räfflade LantChips Kantarell, en smak som passar extra bra när svampsäsongen drar i gång.

– Hösten är synonym med svamp, och vi tänker att vi bidrar med Sveriges mest lättplockade kantareller, säger Fredrik Stagmo, marknadschef på Svenska LantChips.

Chipsen kommer bland annat att säljas hos Ica och Willys, tillsammans med flera andra nyheter från företaget.

Kantarellchipsen lanseras i 200-grams påsar och väntas finnas i butiker från vecka 36.

Som tidigare sker lanseringen i samarbete med SOS Barnbyar.

En extra krona per såld påse går till organisationen.

LÄS MER: Land vill uteslutas ur Putins militärallians

Ny smak blir permanent

Även Vinäger & Salt får en förändring.

Smaken lanserades ursprungligen som en tillfällig nyhet i januari, men efter ett uppskattat mottagande blir den nu en permanent del av sortimentet.

Även den kommer att finnas på hyllorna hos bland annat Ica och Willys från vecka 36.

Priset rekommenderas ligga på omkring 26–30 kronor för en 200-grams påse.

– När Vinäger & Salt nu kommer tillbaka är det inte längre som tillfällig gäst – den här gången får smaken stanna i sortimentet, säger Stagmo.

Nytt format lanseras

Svenska LantChips lanserar samtidigt ett helt nytt format kallat On the Go.

Det handlar om mindre påsar på 70 gram som ska vara enklare att ta med eller äta själv.

On the Go kommer i smakerna Lättsaltade, Gräddfil och Grill Räfflade.

– Vi vill att det ska finnas ett LantChips för olika tillfällen. Ibland vill man ha chips utan att öppna en stor påse, och då är On the Go ett bra alternativ. Samma LantChips som vanligt, fast i ett mindre format som är enkelt att ta med, äta själv eller dela med någon, säger Fredrik Stagmo.

LÄS MER: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: O Kozachenko

Text: Redaktionen