Kalldusch för CDU i Tyskland
2021 08 17
Kristdemokraterna i Tyskland får nu en riktig kalldusch inför valet nästa månad.
Angela Merkels parti med kanslerkandidat Armin Laschet i spetsen rasar i flera nya mätningar. Efter fiaskobilderna där han i bakgrunden skrattar och skojar i TV-rutan samtidigt som president Frank-Walter Steinmeier håller en presskonferens om de svåra översvämningarna har det gått utför för CDU i valkampanjen.
Flera nya mätningar
Här är resultatet av de två senaste opinionsmätningarna Kantar och Forsa som presenterades igår onsdag:
% Val 2017 Kantar Forsa
CDU/CSU 32,9 22 23
SPD 20,5 19 19
AfD 12,6 11 10
Liberaler 10,7 12 12
Vänstern 9,2 7 7
Gröna 8,9 21 20
ANALYS
Tyskland har fokus på att bilda majoritetsregeringar och i nuläget uppnår inte det sittande regeringsalternativet CDU-SPD majoritet vilket öppnar för en rad andra möjligheter. De två hetaste alternativen är följande:
Så kallad Jamaicakoalition efter färgerna på Jamaicas flagga som är svart, grön och gul. Svart partifärg har CDU/CSU, grön har De Gröna och gul färg har Liberalerna FDP.
Så kallad Trafikljuskoalition, det vill säga grön-gul-röd vilket motsvarar De Gröna, Liberalerna och Socialdemokraterna SPD.
Foto: Armin Lachet, FB