Kallar till pressträff – tungt beväpnad polis utplaceras

2023 02 28

I går, måndag, attackerades en polis med ett vasst tillhygge utanför polishuset i Norrköping.

Den misstänkte gärningsmannen sköts sedan av polisen. Skott uppges ha träffat mannen i de nedre regionerna.

– Gärningsmannen är inte livshotande skadad men är i behov av sjukhusvård, framhåller polisen.

Skadeläget för den polisman som attackerades uppges vara stabilt.

– Jag har fått information om att läget är stabilt. Han är vaken, säger Sara Walters, ordförande på polisförbundet i Östergötland till radiokanalen.

Polismannen attackerades efter att han avslutat sitt arbetspass för dagen.

– Han var på väg hem och inte inblandad i något gripande, skriver polisen.

Misstänkta farliga föremål

I samband med attacken utanför polishuset spärrade polisen av området.

Senare på måndagskvällen hittades flera misstänkta farliga föremål i närheten av polishuset.

Det nationella bombskyddet anlände till platsen vid 20-tiden och började kontrollera föremålen. Vid 23-tiden avslutade bombskyddet sitt arbete och lämnade platsen.

En förundersökning om försök till allmänfarlig ödeläggelse har startats. Sedan tidigare står den misstänkte gärningsmannen anklagad för försök till mord.

Tungt beväpnade poliser

På tisdagsmorgonen har flera tungt beväpnade poliser placerats utanför polishuset i Norrköping.

–  Polisen är tungt beväpnade och försedda med förstärkningsvapen, rapporterar Norrköpings Tidningar.

Kallar till pressträff

Med anledning av gårdagens attack kommer polisen att hålla en pressträff klockan 10 på tisdagen.

– Polisen kommer att berätta om läget i ärendet just nu, samt om vilket arbete som kommer att vidtas framåt, uppger Polismyndigheten. 

John Andåker, chef för utredningssektionen i polisområde Östergötland, Peter Wahlberg, kommenderingschef tillika lokalpolisområdeschef i Norrköping, och Jan Hofvenstam, polisområdeschef i Östergötland kommer att delta på pressträffen.

Foto: Daniel Klintholm Försvarsmakten

Text: Redaktionen


17 aug 26

Åska drar in över Sverige – här brakar det loss

2026 08 17

Veckan inleds med ostadigt väder.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Myndigheten flaggar för regn och åska i stora delar av landet.

I norra Sverige drar ett lågtryck in från öster.

– Under måndagen befinner sig ett lågtryck över Finland som berör Norrbottens län med regn och eventuellt åska. Regnet väntas bli ihållande och kan ackumulerat dessa dagar ge stora regnmängder över främst Tornedalen. 

Åska väntas även i delar av södra och mellersta Sverige.

– Efterhand dyker skurar upp även över södra Östergötland, västra Småland och Västsverige, lokalt med åskinslag, uppger SMHI.

Svalare väder

Efter helgens högsommarvärme väntas betydligt svalare väder i början av veckan.

Under måndagen och tisdagen sjunker temperaturerna i stora delar av landet. Bortsett från östra Svealand väntas dagstemperaturerna ligga under 20 grader.

Det ostadiga vädret håller i sig under slutet av veckan, då ett nytt lågtryck med regn passerar.

– I helgen är det landets södra halva som får ostadigt väder med tidvis regn medan det i norr ser ut att bli mest uppehåll. I stora delar av landet ligger nu temperaturen på mellan 15 och 19 grader, framhåller SMHI.

LÄS OCKSÅ: “Knivar och svärd” – Ica-handlare har tröttnat

Varningar kvarstår

Trots det svalare vädret kvarstår SMHI:s varningar för skogsbrand. I stora delar av Götaland och Svealand bedöms brandrisken som mycket till extremt stor.

SMHI uppmanar allmänheten att vara fortsatt försiktig och framhåller följande:

- Skogsbrand kan lätt uppstå på grund av till exempel eldning, gnistor från maskiner eller blixtnedslag.

- Brand sprids lätt i skog och mark.

- Brand i ledningsgator kan medföra störningar i el- och telenätet.

- Kontrollera om eldningsförbud råder i ditt område, och var mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

ANDRA LÄSER: Ryssland hotar Japan med ”monstruösa konsekvenser” 

Foto: J. Kaiser

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 17

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen