Kallar till krismöte – efter Rysslands krav

2024 02 03

FN:s säkerhetsråd kallar nu till ett akut möte på måndag för att försöka lösa den situation som har uppstått efter USA:s agerande de senaste dagarna.

Säkerhetsråden kommer att träffas på måndag kväll.

Skälet till att rådet sammankallas ska enligt uppgift vara att Ryssland har krävt det.

Syftet med mötet är att diskutera de attacker som USA genomförde under fredagen, rapporterar AFP.

Amerikanska luftangrepp

Det handlar alltså om de amerikanska luftangrepp som genomfördes i Syrien och Irak i fredags.

Attackerna var riktade mot ett större antal mål som var kopplade till Iran.

Enligt irakiska källor blev 16 människor dödade i attacken, skriver Al-Jazeera.

Hämnades efter attack

Den amerikanska attacken ska i sin tur ha varit en hämndaktion för en annan attack tidigare i år, riktad mot amerikanska mål.

Det var den 28 januari i år som tre amerikanska soldater dödades i samband med en drönarattack mot en amerikansk militärförläggning i Jordanien.

Det var första gången som amerikanska soldater dödades i Mellanöstern sedan kriget mellan Israel och Gaza utbröt, uppger BBC.

En militant grupp med kopplingar till Iran har tagit på sig attacken.

USA:s president Joe Biden flaggade redan då för att USA kommer att hämnas attackerna.

Kopplat till Iran

Joe Biden var också tydlig med att han ser hur attackerna är kopplade till Iran.

– Jag håller dem ansvariga i den bemärkelsen att de levererar vapen till de människor som gjorde det, sade Biden, enligt BBC.

Samtidigt var han noga med att understryka att han inte ville förvärra läget i regionen:

– Jag tycker inte att vi behöver ett mer utbrett krig i Mellanöstern, sade den amerikanska presidenten.

Men i fredags svarade alltså USA på attackerna genom sina luftangrepp mot Iran-kopplade grupper i Syrien och Irak.

”På begäran av Ryssland”

Dessa frågor ska diskuteras på det möte som FN:s säkerhetsråd har kallat till på måndag kväll, svensk tid.

– Mötet äger rum på begäran av Ryssland, skriver AFP, och hänvisar till diplomatiska källor.

 

Foto: Ansel Moy de Vitry

Text: Redaktionen


19nov25

JUST NU: ”Fullständigt bakslag” för Trump och Putin

2025 11 20

USA och Ryssland har enats om ett avtal för att avsluta kriget i Ukraina.

Avtalet – som utarbetats av USA:s särskilda sändebud i Mellanöstern Steve Witkoff och den ryske toppolitikern Kirill Dmitriev – innehåller stenhårda krav på Ukraina.

Bland annat uppmanas Ukraina att halvera storleken på sin armé och ge upp hela Donbasregionen till Ryssland.

Nu reagerar omvärlden på förslaget. Det nya avtalet döms ut av flera ledande experter, rapporterar finska Iltalehti.

– Trumps och Putins avtal lider ett fullständigt bakslag, skriver tidningen.

Hårda svaret: ”Finns inte en chans”

En av kritikerna är den svenska ekonomen och Rysslandskännaren Anders Åslund. I ett inlägg på X sågar han ”fredsavtalet” längs fotknölarna.

– Det bästa man kan säga om Dmitriev-Witkoffs (Putin-Trumps) plan för Ukrainas kapitulation är att den är för dum för att spela någon roll, skriver Åslund.

Financial Times Ukrainakorrespondent Christopher Miller gör samma bedömning.

– Det finns inte en chans att ukrainarna accepterar detta förslag – som inte är en överenskommelse, utan ett krav på Ukrainas fullständiga kapitulation, framhåller Miller.

”Bör avvisas”

Sveriges tidigare stats- och utrikesminister Carl Bildt anser att Europa och Ukraina bör sätta ned foten och säga nej till Washingtons och Moskvas nya kravlista.

– Alla förslag om att avluta Rysslands krig som på något sätt begränsar Ukrainas framtida suveränitet bör avvisas, skriver Bildt på X.

Han tillägger att Ukrainas rätt till försvar måste säkerställas och att landet måste tillåtas samarbeta militärt med andra länder.  

LÄS MER: “Fler än 10 explosioner” – Rysslands luftförsvar misslyckas 

Putins kravlista

Den ryske diktatorn Vladimir Putin kräver flera saker av Ukraina för att avsluta anfallskriget som han själv startade.

I slutet av augusti presenterade Putin sin kravlista, enligt källor till Reuters. Här är listan:

-  Ukraina ska avstå hela östra Donbassregionen till Ryssland

- Ukraina ska lägga ned sina Natoambitioner 

- Ukraina ska förbli neutralt 

- Ukrainas armé ska reduceras

- Ukraina ska inte tillåta västerländska trupper i landet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: USA har skickat bombplan 

Foto: President of Russia Office resp Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Det är inte rimligt” – Sverige sågar Natoallierade

2025 11 20

– Det är inte rättvist och det är inte hållbart i längden.

Det säger utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) till Politico.

I intervjun riktar hon skarp kritik mot flera Natoallierade, som hon menar inte gör tillräckligt för att stödja Ukraina.

Enligt Malmer Stenergard kan de nordiska länderna inte fortsätta att stå för en oproportionerligt stor andel av stödet till Ukraina.

– Några länder tar på sig nästan hela bördan, säger utrikesministern och påpekar at de nordiska länderna står för en tredjedel av det militära stöd som Natoländerna ger till Ukraina i år.

Att övriga Natoländer, med nästan en miljard invånare tillsammans, inte lyckas skramla ihop mer pengar är ”inte hållbart”, menar Malmer Stenergard.

– Det är inte rimligt på något sätt. Det säger mycket om vad de nordiska länderna gör – men det säger ännu mer om vad de andra inte gör.

Kritiserar kollegorna

Utrikesministern riktar också skarp kritik mot europeiska ledare som enligt henne framför pro-ukrainska ståndpunkter, men inte backar upp sin retorik med ekonomiskt stöd till Ukraina.

– Om ni väljer att hålla tal där ni säger att Ukraina inte bara kämpar för sin frihet, utan också för vår – då måste ni också hjälpa landet, säger hon.  

LÄS MER: Ukraina sätter deadline för Europa – sista chansen

Bidrar mest

Politico har analyserat utrikesministerns påstående. Tidningen fastslår att Norden bidrar mest i förhållande till ländernas storlek. De nordiska länderna är de största givarna sett till bidrag per capita.

– Sammantaget bidrar de nordiska och baltiska länderna mest i BNP-termer, medan Nederländerna, Storbritannien, Tyskland, Polen och Frankrike alla ger betydande bistånd, om än en mindre andel i förhållande till storleken på deras ekonomier, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: “Fler än 10 explosioner” – Rysslands luftförsvar misslyckas

Foto: Anders G Warne Regeringskansliet

Text: Redaktionen