Kallar in samtliga partier

2024 05 14

TV4:s Kalla fakta har avslöjat att Sverigedemokraterna använder sig av  en stor mängd anonyma konton för att sprida SD-vänligt innehåll på sociala medier.

I Kallas faktas granskning berättar SD-politikern Julian Kroon att han anställt tio ”nätkrigare” inför valet 2018.

– Man kan kalla det för en trollfabrik, säger Kroon i den dold inspelning.

Nu reagerar Moderaterna på avslöjandet.

Partiet kallar samtliga riksdagspartier till möte.

Det bekräftar Moderaternas partisekreterare i en kommentar till TV4.

– Jag har bjudit in mina partisekreterarkollegor till ett möte. Det finns flera exempel på partier som med anonyma eller icke-anonyma konton smutskastar politiker och partier. Om vi partisekreterare kan ha ett möte om tonen i det politiska samtalet så tycker jag det är bra. Vi har alla ett ansvar att motverka splittring och polarisering, framhåller hon.

S-kravet: Partiledarsamtal

Socialdemokraterna har tidigare krävt att regeringen ska bjuda in till partiledarsamtal efter avslöjandet om SD:s ”trollfabrik”.

– Vi kommer delta vid mötet men vi kräver fortfarande partiledarsamtal givet avslöjandet, uppger Socialdemokraternas partisekreterare Tobias Baudin i en kommentar till tv-kanalen.

Under måndagen gick S-ledaren Magdalena Andersson ut med ny kritik mot regeringen och statsminister Ulf Kristersson (M).

– Sverigedemokraterna jobbar systematiskt för att påverka det svenska politiska samtalet och det är helt hårresande, där till exempel FOI sagt att det här är allvarligt ur demokratisynpunkt.

– Det är häpnadsväckande att Ulf Kristersson inte har markerat tydligare och heller inte tydligt krävt att Sverigedemokraterna ska sluta med de här metoderna, sa Andersson till Aftonbladet.

Jimmie Åkesson slår ifrån sig

Jimmie Åkesson (SD) har svarat på Kalla faktas avslöjande.

Han avfärdar påståendet om att SD har trollfabrik.

– Begreppet troll och trollning och trollfabrik bygger ju på att man medvetet och systematiskt sprider desinformation. Någonting sånt framkommer inte i det här reportaget, sa SD-ledaren till SVT Nyheter i tisdags.

I morgon, tisdag, släpper Kalla fakta den andra och sista delen i granskningen av Sverigedemokraternas metoder.

Foto: Frankie Fouganthin resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen