Kallar in fler vakter än någonsin – fruktar kaosscener på söndag

2023 11 08

Rekordmånga ordningsvakter kallas in till Malmö på söndag.

Tiotusentals människor kommer att samlas på samma plats under eftermiddagen.

Då spelas den allsvenska fotbollsmatchen mellan Malmö FF och IF Elfsborg – som är direkt avgörande för vem som ska ta hem guldet.

I samband med matchens slutskede fruktar den skånska klubben kaotiska scener.

Det rustas därför med det största säkerhetspådraget – någonsin.

– Vi har en beställning på antalet ordningsvakter som är mer än vad vi någonsin har haft – så länge jag har jobbat säger, säger Peter Narbe, säkerhetschef i Malmö FF, till Sydsvenskan.

Kommer storma planen

Eleda stadion i Malmö rymmer cirka 22 500 personer.

Minst 2 000 av dem kommer att vara gästande supportrar från Borås.

Förutsättningarna är följande: vid oavgjort eller seger för Elfsborg går guldet till bortalaget. Vid hemmaseger vinner Malmö serien.

Men oavsett utgång är det vid slutsignal som den största utmaningen sker.

En planstormning kommer sannolikt att äga rum från det lags supportrar som vinner guldet – någonting som på gott och ont blivit en tradition i svensk fotboll.

Avbryter matchen

När Malmö vann SM-guld för två år sedan var dock stora delar av hemmapubliken på väg in på plan flera minuter innan matchen ens var över.

Det kommer “inte att accepteras” på söndag, skriver Sydsvenskan.

Så fort vi uppmärksammar att någon från läktaren är på väg mot innerplan, vilket gör att man begår ett brott mot ordningslagen eller olaga intrång, kommer det bli ett beslut om stopp i matchen, säger Peter Narbe och konstaterar att det är ett nytt förhållningssätt.

"Helt oacceptabel"

Under den senaste spelomgången avbröts flera matcher i Allsvenskan på grund av ordningsstörningar.

I Göteborg sprang sju personer in på innerplan i matchen mellan Häcken och Malmö, varav ett flertal av dem  enligt uppgifter till Expressen har kopplingar till den grova brottsligheten i Sverige.

På Gamla Ullevi dagen efter välkomnade IFK Göteborg sina spelare in på plan med en kavalkad av fyrverkerier, ett arrangemang som hyllades av många men som som tvingade barn som stod vid mittcirkeln att fly in i spelartunneln.

Måndagens illegala aktion är helt oacceptabel, framhöll klubben i ett pressmeddelande igår.

Pyroteknik förväntas

Sedan förra veckan råder väskförbud på svenska arrangemang och arenor.

Det kan trots det nya förbudet förväntas att det kommer att brännas av pyroteknik även i Malmö på söndag som riskerar att fördröja eller avbryta matchen.

– Det förekommer tyvärr pyrotekniska varor på Malmö FF:s matcher och reaktionerna från supportrar och samarbetspartners har varit och är starka, uttrycker klubben på sin hemsida.

Arkivfoto: Waldemar

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 aug 26

Jättesmäll för stort parti – unik mätning är här

2026 08 10

Inför valet i september har en unik mätning släppts. 

Det handlar om en färsk prognos från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Sämsta på 20 år 

Den nya mätningen är en ordentlig kalldusch för Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson. Enligt prognosen ser han ut att leda M till det sämsta valresultatet på över 20 år.

Modellen fastslår att Moderaterna sannolikt får omkring 17 procent, vilket är omkring två procentenheter sämre än förra riksdagsvalet.

Det är 85 procents sannolikhet att M gör sitt sämsta val på 20 år, fastslår Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy.

–  Det är en reell risk att de även kan hamna lägre än 2002-valet som gått till historien som något av ett katastrofval för M, säger han till SvD.

”Skulle ha lite magknip”

I valet 2002 fick Moderaterna 15,3 procent. Sannolikheten för att de hamnar under den siffran i årets val beräknas till omkring 20 procent, enligt modellen.

– Det är ungefär som att kasta en tärning och hoppas på en sexa. Jag skulle ha lite magknip över den siffran om jag var moderat, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Två procent av svenskarna tror på fallande bostadspriser

Varnar för vänstersväng

Ulf Kristersson uttalade sig nyligen om opinionsläget. Han menar att oppositionens överläge beror på att de rödgrönas politik inte har ”synats i sömmarna”.

–Det är alldeles för få som granskar på allvar vad den mest vänstervridna regeringen någonsin i Sverige skulle betyda för ekonomi och säkerhet. Alltså Socialdemokraterna, Vänsterpartiet och Miljöpartiet, en helt unikt vänstervriden regering, sade statsministern i Ekots lördagsintervju.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Tysklands förbundskansler kan avsättas 

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen