Kallar in fler vakter än någonsin – fruktar kaosscener på söndag

2023 11 08

Rekordmånga ordningsvakter kallas in till Malmö på söndag.

Tiotusentals människor kommer att samlas på samma plats under eftermiddagen.

Då spelas den allsvenska fotbollsmatchen mellan Malmö FF och IF Elfsborg – som är direkt avgörande för vem som ska ta hem guldet.

I samband med matchens slutskede fruktar den skånska klubben kaotiska scener.

Det rustas därför med det största säkerhetspådraget – någonsin.

– Vi har en beställning på antalet ordningsvakter som är mer än vad vi någonsin har haft – så länge jag har jobbat säger, säger Peter Narbe, säkerhetschef i Malmö FF, till Sydsvenskan.

Kommer storma planen

Eleda stadion i Malmö rymmer cirka 22 500 personer.

Minst 2 000 av dem kommer att vara gästande supportrar från Borås.

Förutsättningarna är följande: vid oavgjort eller seger för Elfsborg går guldet till bortalaget. Vid hemmaseger vinner Malmö serien.

Men oavsett utgång är det vid slutsignal som den största utmaningen sker.

En planstormning kommer sannolikt att äga rum från det lags supportrar som vinner guldet – någonting som på gott och ont blivit en tradition i svensk fotboll.

Avbryter matchen

När Malmö vann SM-guld för två år sedan var dock stora delar av hemmapubliken på väg in på plan flera minuter innan matchen ens var över.

Det kommer “inte att accepteras” på söndag, skriver Sydsvenskan.

Så fort vi uppmärksammar att någon från läktaren är på väg mot innerplan, vilket gör att man begår ett brott mot ordningslagen eller olaga intrång, kommer det bli ett beslut om stopp i matchen, säger Peter Narbe och konstaterar att det är ett nytt förhållningssätt.

"Helt oacceptabel"

Under den senaste spelomgången avbröts flera matcher i Allsvenskan på grund av ordningsstörningar.

I Göteborg sprang sju personer in på innerplan i matchen mellan Häcken och Malmö, varav ett flertal av dem  enligt uppgifter till Expressen har kopplingar till den grova brottsligheten i Sverige.

På Gamla Ullevi dagen efter välkomnade IFK Göteborg sina spelare in på plan med en kavalkad av fyrverkerier, ett arrangemang som hyllades av många men som som tvingade barn som stod vid mittcirkeln att fly in i spelartunneln.

Måndagens illegala aktion är helt oacceptabel, framhöll klubben i ett pressmeddelande igår.

Pyroteknik förväntas

Sedan förra veckan råder väskförbud på svenska arrangemang och arenor.

Det kan trots det nya förbudet förväntas att det kommer att brännas av pyroteknik även i Malmö på söndag som riskerar att fördröja eller avbryta matchen.

– Det förekommer tyvärr pyrotekniska varor på Malmö FF:s matcher och reaktionerna från supportrar och samarbetspartners har varit och är starka, uttrycker klubben på sin hemsida.

Arkivfoto: Waldemar

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Kraftig förändring för svenska kronan – värst av alla

2026 08 31

För mindre än ett år sedan stod sig kronan allt starkare mot den amerikanska dollarn.

I början av 2026 närmade sig dollarn 9 kronor, den lägsta kursen mätt i kronor på cirka fyra år.

Dessutom hade Sveriges valuta presterat bäst av alla valutor i den så kallade G10-gruppen under 2025, enligt Bloomberg.

Sedan dess har det varit mörkare tongångar. I maj hamnade kronan istället i botten av samma lista.

Och nu sjunker kronan ytterligare.

Enligt Bloombergs veckovisa dollarindex har kronan i år backat 4,15 procent. Nu står kursen till 9,61 kronor mot dollarn och Sverige ligger kvar i botten.

Norska kronan lyfter

G10, Group of Ten, är ett samarbete mellan länderna med de mest handlade valutorna i världen.

Det är dock inte bara kronan som går svagt bland gruppens valutor.

Även japanska yenen, ned 2,11 procent mot dollarn, bedöms underprestera precis som schweiziska francen som backar 2,04 procent mot samma valuta.

Bättre går det för exempelvis norska kronan som lyft 7,61 procent mot dollarn. 

Varningen: håll nere förväntningarna

I våras flaggade flera experter för att folk inte ska förvänta sig för mycket av kronan i år. Samtliga faktorer som drev upp kronan förra året har tappat kraft, menar DNB Carnegie, Nordens ledande investeringsbank.

– SEK kommer endast stärkas marginellt från nuvarande nivåer, sade Ulf Andersson, chefekonom DNB Carnegie, till Realtid, i maj tidigare i år.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Då kan kronan lyfta

Enligt Bank of America väntar dock ljusare tider för Sveriges valuta. Kronan kommer bli starkare gentemot euron och dollarn, men först i slutet av året.

Amanda Sundström, valutaanalytiker på SEB, sade nyligen att att kronan kan ta ett skutt uppåt om kriget mellan Iran och USA tar slut.

– Om vi får en lösning på konflikten och lägre oljepriser och inflation gör det att centralbankerna inte behöver höja räntan lika mycket, då tror jag absolut att vi kan se en betydligt starkare krona, säger SEB:s valutaanalytiker Amanda Sundström till SvD.

Fakta: Medlemsländerna i G10

  • Belgien
  • Kanada
  • Frankrike
  • Tyskland
  • Italien
  • Japan
  • Nederländerna
  • Sverige
  • Storbritannien
  • USA
  • Schweiz

Andra läser: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen