Kallar in fler vakter än någonsin – fruktar kaosscener på söndag

2023 11 08

Rekordmånga ordningsvakter kallas in till Malmö på söndag.

Tiotusentals människor kommer att samlas på samma plats under eftermiddagen.

Då spelas den allsvenska fotbollsmatchen mellan Malmö FF och IF Elfsborg – som är direkt avgörande för vem som ska ta hem guldet.

I samband med matchens slutskede fruktar den skånska klubben kaotiska scener.

Det rustas därför med det största säkerhetspådraget – någonsin.

– Vi har en beställning på antalet ordningsvakter som är mer än vad vi någonsin har haft – så länge jag har jobbat säger, säger Peter Narbe, säkerhetschef i Malmö FF, till Sydsvenskan.

Kommer storma planen

Eleda stadion i Malmö rymmer cirka 22 500 personer.

Minst 2 000 av dem kommer att vara gästande supportrar från Borås.

Förutsättningarna är följande: vid oavgjort eller seger för Elfsborg går guldet till bortalaget. Vid hemmaseger vinner Malmö serien.

Men oavsett utgång är det vid slutsignal som den största utmaningen sker.

En planstormning kommer sannolikt att äga rum från det lags supportrar som vinner guldet – någonting som på gott och ont blivit en tradition i svensk fotboll.

Avbryter matchen

När Malmö vann SM-guld för två år sedan var dock stora delar av hemmapubliken på väg in på plan flera minuter innan matchen ens var över.

Det kommer “inte att accepteras” på söndag, skriver Sydsvenskan.

Så fort vi uppmärksammar att någon från läktaren är på väg mot innerplan, vilket gör att man begår ett brott mot ordningslagen eller olaga intrång, kommer det bli ett beslut om stopp i matchen, säger Peter Narbe och konstaterar att det är ett nytt förhållningssätt.

"Helt oacceptabel"

Under den senaste spelomgången avbröts flera matcher i Allsvenskan på grund av ordningsstörningar.

I Göteborg sprang sju personer in på innerplan i matchen mellan Häcken och Malmö, varav ett flertal av dem  enligt uppgifter till Expressen har kopplingar till den grova brottsligheten i Sverige.

På Gamla Ullevi dagen efter välkomnade IFK Göteborg sina spelare in på plan med en kavalkad av fyrverkerier, ett arrangemang som hyllades av många men som som tvingade barn som stod vid mittcirkeln att fly in i spelartunneln.

Måndagens illegala aktion är helt oacceptabel, framhöll klubben i ett pressmeddelande igår.

Pyroteknik förväntas

Sedan förra veckan råder väskförbud på svenska arrangemang och arenor.

Det kan trots det nya förbudet förväntas att det kommer att brännas av pyroteknik även i Malmö på söndag som riskerar att fördröja eller avbryta matchen.

– Det förekommer tyvärr pyrotekniska varor på Malmö FF:s matcher och reaktionerna från supportrar och samarbetspartners har varit och är starka, uttrycker klubben på sin hemsida.

Arkivfoto: Waldemar

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 11

Bedragarna tycks ha hittat en nisch.

Bedragare försöker rikta in sig på människor som kan bli uppstressade och som ses som sårbara.

Nu har de hittat en nisch; att utge sig komma från inkassobolag.

Många svenskar får just nu samma sms som ser ut att komma från fyra olika inkassobolag, som i själva verket är bedrägeriförsök.

Se upp

Ett av företagen som används av bedragarna är Axactor, rapporterar Råd & Rön.

Så här lyder ett exempel på hur bluff-sms:en kan se ut:

– Vi saknar betalning för ärende LW68V1. Vänligen betala snarast eller kontakta kundtjänst på (falskt nummer, reds. anm).

Planen är att det tilltänkta offret ska känna sig stressad och ringa upp numret, och då kan bedrägeriet inledas.

Flera anledningar

Det kan finnas flera olika anledningar till varför bedragarna använder just inkassobolag som täckmantel. 

Ett inkassokrav kan låta väldigt allvarligt, och bedragaren hoppas då att det tilltänkta offret vaknar till av ett sådant meddelande.

Det skapar även en tidspress, vilket får mottagaren att känna sig stressad.

Den som får den här typen av bluff-sms bör radera det direkt, och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Flera bolag varnar

Utöver Axactor utger sig bedragarna även komma från välkända inkassobolag som Lowell, Sergel Inkasso och Intrum.

Samtliga bolag har gått ut med varningar.

– Var observant! Just nu pågår en bluffkampanj via sms, varnar Intrum.

Logga inte in

Sergel och Lowell uppmanar till vaksamhet om det kommer sms som ser ut att komma från dem.

Intrum understryker att man aldrig bör logga in på någon annans uppmaning.

– För att skydda dig mot bluffsamtal och sms ska du aldrig ge ut koder eller signera betalningar på någon annans uppmaning. Ingen bank, myndighet eller seriöst företag ber dig dela med dig av personliga uppgifter i samtal eller via sms. 

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Foto: P. Du Preez

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 11

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen