Kalabalik på vårdcentraler – patienter skickas hem

2024 02 07

Flera vårdcentraler i Västsverige tvingas skicka hem sina patienter och ställa in planerade besök.

Detta efter kaosartat haveri på ett flertal mottagningar i Västra Götalandsregionen på onsdagen.

Bland annat vädjar Herkules vårdcentral i Borås till sina patienter att avvakta – och istället ringa 1177 alternativt 112 om läget är akut.

– Vi uppmanar folk att inte komma hit idag, vi har stängt mottagningen, säger vårdcentralens verksamhetschef Per Svensson till Borås Tidning.

Misstänkt säkerhetsincident

Orsaken till det plötsliga haveriet är misstänkt säkerhetsincident hos it-leverantören – som därefter tvingats stänga ned hela it-nätet.

Det skapar stora problem och gör det omöjligt att jobba.

– Flera vårdcentraler kommer inte åt journaler eller bokningssystem, uppger P4 Sjuhärad.

Legat nere i två dagar

Även Allékliniken Sleipner i samma stad har tvingats akutstänga.

Enligt mottagningen har internet legat nere sedan igår eftermiddag.

– Tyvärr ligger vårt internet nere, felsökning pågår med högsta prioritet. I nuläget har vi ingen möjlighet att ta emot varken telefonsamtal eller kontakt via Mitt PTJ eller 1177, skriver man på Facebook. 

"Famlar i blindo"

Hos Cityläkarna hålls telefonerna öppna och arbetar i mycket begränsad utsträckning i den mån det går utan it-tjänster.

– Vi famlar i blindo och kör drop-in för våra patienter. Vi kör på det gamla sättet med papper och penna och så får vi dokumentera i efterhand, säger Cityläkarnas verksamhetschef Kurt Olsvik till BT.

Han uppmanar dock alla att höra av sig i förväg så att inte ens vårdcentral har stängt innan man dyker upp.

Annan leverantör den här gången

It-leverantören som drabbats är Advania, ett av Nordens största företag inom branschen.

Det är med andra ord inte samma leverantör som nyligen attackerades av den ryska hackergruppen Akira.

Den gången var det Tietoevry som angreps vilket försatte fyra regioner i stabsläge. Flera system påverkades och det tog nästan en vecka innan problemen i exempelvis region Västerbotten var åtgärdade.

Eftersom driftstörningen ser ut att lösa sig under morgondagen, bedömer vi att regional särskild sjukvårdsledning kan avvecklas och att återstarten kan hanteras av den ordinarie förvaltningen, sade Sofie Jacobsson, sjukvårdsledare i den regionala särskilda sjukvårdsledningen, i torsdags.

Text: Redaktionen


16 april 2026

Populärt kaffe försvinner från butiker – säljs på ICA och Willys

2026 04 16

Ett välkänt kaffe går i graven.

Detta då ett historiskt rosteri i Uppsala tvingas stänga.

Kaffet kommer fortfarande att säljas i flera stora matbutiker, bland annat ICA och Willys, tills det att lagret tar slut.

Stänger efter 130 år

Lindvalls kaffe har rostat kaffe i Uppsala i över 130 år, men verksamheten ska nu stängas.

Orsaken är att Trafikverket behöver området för utbyggnaden av järnvägen till fyrspår.

Beslutet innebär att ett av Sveriges äldsta familjeägda kafferosterier lämnar platsen där det funnits i generationer, och att matjättarnas hyllor med kaffet kommer eka tomma.

Cirka 20 anställda påverkas av stängningen, och företaget har samtidigt försökt hitta möjligheter att fortsätta verksamheten på annan ort – men utan någon klar lösning.

Trafikverkets ersättning för att bygga ett nytt rosteri är för liten.

LÄS MER: Rysslands meddelande till Finland – ”Vi väntar på er”

Stark efterfrågan trots stängning

– Det är otroligt sorgligt att vår historia på denna plats ska ta slut på det här sättet, sade Ulf Lindvall, vd på Lindvalls, till SVT, när beskedet kom i fjol.

Trots detta har efterfrågan på Lindvalls kaffe ökat kraftigt den sista tiden.

Enligt företaget rostas nu omkring 260 ton kaffe i månaden.

– Vi rostar mer än vad vi någonsin gjort tidigare. Så vi slår rekord efter rekord här nu, säger Ulf Lindvall till SR.

Han beskriver samtidigt situationen som motsägelsefull.

– Allting känns jättemärkligt. Att när det går som bäst så kommer någon och säger åt en att du måste stänga ner verksamheten, säger han.

Fortsätter säljas i matbutiker

Trots att rosteriet nu stänger helt försvinner inte kaffet direkt från hyllorna.

Lindvalls kaffe finns fortfarande hos flera stora matkedjor, bland annat ICA och Willys, där produkterna säljs parallellt med andra varumärken.

Hur länge dessa kommer finnas kvar i butik beror på hur stora lager som finns hos återförsäljare.

LÄS MER: Klädbolag rusar 600 procent på börsen

Foto: John ydju

Text: Redaktionen


16 april 2026

Kan bli iskallt i Sverige – värsta i modern tid

2026 04 16

Det är betydligt mer sannolikt än tidigare trott att extrem iskyla kommer att slå mot bland annat Sverige.

Amoc, det stora systemet av havsströmmar i Atlanten, är närmare en kollaps än vad som tidigare befarats.

Det visar helt nya studier som får forskarna att hissa illröd varningsflagg, rapporterar The Guardian.

– Jag är nu alltmer orolig för att vi mycket väl kan passera den där brytpunkten för Amoc-nedstängningen, där den blir oundviklig, i mitten av detta århundrade, vilket är ganska nära, säger den tyska klimatprofessorn Stefan Rahmstorf till tidningen.

Modern istid

Amoc för med sig varmt vatten  från tropikerna norrut mot Arktis. Flödet av det varma vattnet bidrar till mildra vintrar i Europa. Men när den globala uppvärmningen påskyndar upptiningen av den arktiska isen leder det till att smältvatten från Grönlands inlandsis rinner ut i havet.

Det kalla sötvattnet kan då störa strömmens flöde – och i värsta fall få den att kollapsa helt.

Ett sådant scenario skulle kunna utlösa en modern istid, varnar forskarna. Extrem kyla med 20 grader kallare temperaturer över hela Nordeuropa, inklusive Sverige, kan då bli följden.

"Mer än 50 procents risk"

Systemet har kollapsat förr. Senast var för 12 000 år sedan, i samband med den senaste istiden.

Enligt den nya studien kan alltså brytpunkten passeras igen om ungefär 25 år. Ett scenario som måste undvikas till “varje pris”, enligt Rahmstorf som studerat Amoc i 35 år.

Jag argumenterade för detta när vi trodde att risken för en nedstängning av Amoc var kanske 5 procent, och även då sa vi att risken är för hög, med tanke på de massiva effekterna. Nu ser det ut som att den är mer än 50 procent. De mest dramatiska och drastiska klimatförändringarna vi ser under de senaste 100 000 åren av jordens historia har varit när Amoc ändrade tillstånd.

ANDRA LÄSER: ”JD Vance har misslyckats – han hade chansen”

"Mycket oroande"

Den nya studien publicerades i tidskriften Science Advances. I studien bedöms den största avmattningen av strömsystemet vara den mest realistiska. 

– Detta är ett viktigt och mycket oroande resultat. Det visar att de “pessimistiska” modellerna, som visar en stark försvagning av Amoc till 2100, tyvärr är de realistiska, eftersom de stämmer bättre överens med observationsdata, säger Stefan Rahmstorf.

ANDRA LÄSER: Svenskt miljardbolag i konkurs

Foto: E. Mclean resp K. Juskaite

Text: Redaktionen