Jysk slängde ut kund – får hård kritik

2024 09 27

Sängjätten Jysk får nu mycket allvarlig kritik efter att ha slängt ut en kund ur butiken.

Jysk har hamnat i blåsväder efter att ha slängt ut en kvinna ur en butik i Västervik.

Kvinnan blev uppmanad att lämna butiken eftersom hon hade en hund med sig.

Kvinnan är dock funktionsvarierad, och hunden var hennes assistanshund.

Nu fälls Jysk för agerandet, rapporterar TV4.

Personalen började skrika

Diskrimineringsombudsmannen (DO) har fastslagit att Jysk har gjort sig skyldiga till indirekt diskriminering.

Kvinnan som drabbades besökte butiken i Västervik tillsammans med sin mamma, och hade också sin assistanshund med sig.

Kvinnan beskriver hur personalen börjat skrika åt henne och i ett aggressivt tonläge uppmanat henne att lämna butiken, med motiveringen att hundar inte är tillåtna, rapporterar kanalen.

Förnekar aggressivt tonläge

Jysk förnekar att personalen haft ett aggressivt tonläge.

Butikskedjan medger dock att kvinnan blivit utslängd ur butiken och att det beror på okunskap hos personalen.

Förbudet mot hundar gäller nämligen inte assistans- och ledarhundar.

Jysk har bett kvinnan om ursäkt och meddelat att hon är välkommen i butiken.

– Jag kan understryka att vi har förstärkt våra rutiner kring det här och informerat våra butiker i landet att ledar- och assistanshundar är välkomna, säger Jysks kommunikationschef Sandra Martinsson, enligt kanalen.

Har ett ansvar

Diskrimineringsombudsmannen förklarar på sin hemsida att ledar- och assistanshundförare skyddas enligt diskrimineringslagen.

– Ledar- och assistanshundförare omfattas av förbudet mot diskriminering som har samband med funktionsnedsättning, uppger DO.

– Diskrimineringsförbuden omfattar bland annat restauranger, butiker, varuhus, vårdcentraler, sjukhus, läkarmottagningar, simhallar, teatrar och gym. Det gäller även inom kollektivtrafiken, färdtjänst och taxi, skriver DO på sin hemsida.

Den som ansvarar för exempelvis en butik kan behöva vidta åtgärder för att göra det möjligt för en assistans- eller ledarhund att vistas i lokalen, och måste se till att personalen vet vilka lagar och regler som gäller, enligt DO.

Det finns dock undantag där assistans- och ledarhundar får förbjudas med hänsyn till verksamheten.

Foto: JYSK

Text: Redaktionen


30 november 2025

JUST NU: Trump ger ut skamlista

2025 11 30

Trump lanserar ett ”Hall of Shame”.

President Donald Trump befinner sig på ständig kollisionskurs med dem han betraktar som sina fiender.

Nu lanserar Vita husets hemsida en skamlista – en ”Hall of Shame” bestående av medier och journalister som ogillas av presidenten.

”Veckans förbrytare”

Vita huset har lanserat en ny sektion på sin hemsida där man riktar offentlig kritik mot medieorganisationer och journalister, rapporterar The Guardian.

”Vilseledande. Partisk. Exponerad” står det högst upp på sidan, där olika medier anklagas för förvrängd rapportering.

Den här veckan är det Boston Globe, CBS News och Independent som pekas ut som ”veckans medieförbrytare”.

Dessa anklagas för att ha rapporterat felaktigt om Trumps uttalanden om sex demokratiska politiker som släppte en video där de uppmanar militärer att inte följa olagliga order.

Förutom ”veckans mediförbrytare” presenteras också ett ”Hall of Shame”, där en lång rad medier och journalister pekas ut och anklagas.

LÄS OCKSÅ: "En aggressionshandling" - asiatiskt land till rasande attack mot Ukraina

Stämplas som ”vänstergalenskap”

I detta ”Hall of Shame” listas bland annat Washington Post, CBS News, CNN och MSNBC.

Besökare kan söka i en hel databas full av artiklar som stämplas med ord som ”partiskhet”, ”felbehandling” eller ”vänstergalenskap”. Även enskilda journalister pekas ut.

Det finns också en topplista på sajten, där Washington Post pekas ut som den största ”förbrytaren”. MSNBC och CBS News ligger på andra respektive tredje plats.

– Lanseringen av webbsidan är den senaste upptrappningen i Trumps långvariga attacker mot medierna. Den följer på stämningar mot Wall Street Journal och New York Times, rättsliga uppgörelser med ABC och CBS, samt hans upprepade hänvisningar till stora nyhetsmedier som "folkets fiende", konstaterar tidningen.

”Ful inuti och utanpå”

Trump har också gått till allt hårdare attacker mot kvinnliga journalister den senaste tiden, enligt tidningen.

Han har bland annat kallat en kvinnlig korrespondent från Bloomberg News för ”gris” sedan hon ställt en fråga om Epsteindokumenten.

Förra veckan beskrev han också en journalist från New York Times som ”en tredje rangs reporter som är ful, både inuti och utanpå”, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Trumps största brott hittills" - världen i gungning

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


JUST NU: Intern kritik mot Andersson – ”Riskerar förlora valet”

2025 11 30

Magdalena Andersson (S) får kritik inifrån.

Enligt opinionsmätningar har Andersson och Socialdemokraterna ett bra utgångsläge inför valet 2026.

Trots det väcks nu intern kritik mot partiets linje – med en varning om att S ändå riskerar att förlora valet.

”Sambandet brutalt tydligt”

Anna Quarnström (S), ordförande för S-föreningen Funktionshinder och Jämlikhet samt riksdagskandidat, riktar hård kritik mot partiets nuvarande inriktning.

Socialdemokraterna vill ingenting längre – och har låtit budgetdisciplin gå före mänsklig värdighet, menar hon i en debattartikel i DN.

Detta anser hon har bäddat för partier som Sverigedemokraterna.

– Sambandet borde vara brutalt tydligt. När trygghetssystemen sviker, söker sig väljarna till de som lovar att välta bordet. När politiken abdikerar från att lösa människors vardagsproblem, då dör tilliten, skriver Anna Quarnström i debattartikeln.

Sverige och socialdemokratin byggde sin styrka på jämlikhet, och måste fortsätta utveckla välfärdsstaten för att förbli relevanta, menar debattören.

– Vi socialdemokrater måste sluta be om ursäkt för att välfärd kostar pengar. Politik är att vilja. Och just nu måste Socialdemokraterna vilja investera. Vi måste vilja anställa fler i vården, ge omsorgspersonalen drägliga villkor och stärka sjukförsäkringen, anser Anna Quarnström.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

”Riskerar förlora nästa val”

Tidöpartierna ligger just nu efter oppositionen i flera opinionsmätningar.

Men besvikelse över svikna vallöften från regeringen kommer inte att ge S några gratisröster, menar debattören, som varnar för att partiet riskerar att förlora valet 2026.

– Förtroende får man inte genom andras misslyckanden, utan genom egen handlingskraft. Utan den insikten riskerar partiet inte bara att förlora nästa val – vi riskerar att göra oss själva irrelevanta, skriver Anna Quarnström i debattartikeln.

Sjukvården viktigaste valfrågan

S ligger emellertid bra till i många opinionsmätningar, och Magdalena Andersson har höga förtroendesiffror.

En ny mätning bekräftar dock att välfärden är viktig för väljarna, rapporterar SR.

Enligt mätningen från Indikator Opinion har sjukvården dragit ifrån som den viktigaste valfrågan för väljarna.

21 procent anser att sjukvården är den viktigaste valfrågan, enligt undersökningen.

S rankas dock också som det bästa sjukvårdspartiet.

Den näst viktigaste valfrågan är lag och ordning, som hamnar på 16 procent.

Den frågan domineras av SD och M, rapporterar radiokanalen.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen