JUST NU: Justitieministern svor i riksdagen – varnas nu av talmannen

2022 05 19

Morgan Johansson (S) tilldelas en skriftlig erinran efter att ha använt ett förbjudet ord i riksdagen.

– Du jobbade ju för f-n för Reinfeldt, sade justitie- och inrikesminister Morgan Johansson (S) till moderaten Johan Forssell under en riksdagsdebatt i början av maj.

Svordomen uppskattades inte av riksdagens talman Andreas Norlén, som nu delar ut en skriftlig så kallad erinran till ministern, rapporterar Sveriges Radio.

Uppstod tjafs

Bakgrunden är en debatt i samband med påskupploppen där Morgan Johansson och Johan Forssell hamnade i en diskussion där de var oense om vilket utskott moderatern tillhörde vid ett visst tillfälle. 

Efter debatten uppstod tjafs mellan de två politikerna, och en ljudupptagning kunde avslöja hur Morgan Johansson tog till det förbjudna vokabuläret, uppger kanalen.

Skvallrade till talmannen

Johan Forssell var inte nöjd över att ha blivit tilltalad med svordomen, och tillsammans med partiets gruppledare Tobias Billström (M) vände de sig till talmannen.

Nu har också talmannen Andreas Norlén agerat. Morgan Johansson får en skriftlig varning, formellt uttryckt en “erinran” för svordomen.

“Inte tillåtet”

I talmannens brev till ministern står att läsa att det inte är tillåtet att uttrycka sig på ett sätt som strider mot kammarens ordning. Det innebär i praktiken att det typiskt sett inte är tillåtet att använda svordomar.

– Särskilt inte som direkt riktar sig till en annan person, framhäver Andreas Norlén i brevet enligt SR.

Kritisk till svordomen

Tobias Billström var kritisk till Morgan Johanssons ordval efter debatten.

– Man behöver inte tycka lika i frågorna, men justitieministern borde efter så många år veta hur man uppför sig. Om han inte klarar av att komma ihåg det bör han uppenbarligen påminnas och då får talmannen göra det åt honom, sade han till Aftonbladet efter den aktuella debatten.

Reagerade på Twitter

Bråket fortsatte även i efterspelet mellan politikerna. Enligt Johansson ägnade sig Forssell åt “överklassfasoner”.

– Istället travade han över till min talarstol och fortsatte tjafsa. Överklassfasoner. Då kan t o m jag bli lite irriterad, framhävde Morgan Johansson på Twitter efteråt.

“Sluta twitterkriga”

Johan Forssell tycker att ministern borde ägna sig åt annat än Twitter.

– Kanske borde Morgan Johansson överväga att lugna sig, sluta twitterkriga och istället lägga energin på att ta itu med den systemhotande gängkriminaliteten som plågar Sverige, sade han enligt Aftonbladet.

Foto: Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 november 2025

Hushåll med eldstäder uppmanas – ”var femte saknar det”

2025 11 20

20 procent av hushållen går in i eldningssäsongen utan viktigt skydd.

När vinterns eldningssäsong drar i gång uppmanas alla hushåll med eldstäder att se över sitt brandskydd – särskilt då var femte svenskt hushåll fortfarande saknar grundläggande utrustning.

Bristande brandskydd

I en ny sammanställning av över 70 000 skadeförebyggande besiktningar konstaterar Anticimex att 21 procent av de svenska småhusen har brister i sitt brandskydd.

I hela 4 procent saknas dessutom brandvarnare helt.

– Vi vill uppmana alla husägare att kontrollera att man har brandvarnare, brandsläckare och brandfilt hemma, säger Johanna Lindström, husexpert på Anticimex.

– Har man inte – köp direkt som en tidig julklapp till sig själv. Den investeringen kan rädda liv.

Den vanligaste bristen är avsaknad av brandfilt, något som saknas i 17 procent av husen.

Därefter följer brandsläckare som saknas i 8 procent av bostäderna.

LÄS MER: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Eldstäder i fokus

När temperaturen sjunker används eldstäder mer frekvent, och det ökar risken för soteld. Soteld uppstår när sot och tjära i skorstenen börjar brinna, ofta till följd av dålig sotning eller felaktig eldning.

Resultatet kan bli skador i skorstenen och i värsta fall en fullt utvecklad husbrand.

Anticimex och brandexperter betonar därför vikten av regelbunden sotning och rätt eldningsrutiner.

Att elda med torr ved, följa eldningsinstruktioner och ge elden rätt lufttillförsel är avgörande för att minska riskerna.

– Brandrisken ökar när vintern kommer och när mörkret faller tänder vi fler ljus och eldar mer, säger Lindström.

– Faktum är att det sker flest bostadsbränder i december och januari.

Fler brandvarnare behövs

Besiktningarna visar också att många hus har brandvarnare – men för få.

Rekommendationen är minst en brandvarnare per 60 kvadratmeter, samt i alla sovrum, vid köket och på varje våningsplan.

– Bor man i ett större hus behöver man flera brandvarnare, säger Lindström och framhåller att alla bör testa sina brandvarnare en gång i månaden.

Utöver brandvarnare uppmanas hushåll att kontrollera brandsläckarens ålder och tryck, samt att utrustningen är lätt att nå.

I 1 procent av husen står brandsläckaren placerad på en svåråtkomlig plats – en detalj som kan få stor betydelse om olyckan är framme.

LÄS MER: Ryanair är för dåliga – flygningar förbjuds

Foto: C Banks

Text: Redaktionen


20nov25

”Fick åka till tre olika Systembolag”– plötslig rusning efter samma sak

2025 11 20

Idag bildades köer utanför många av Systembolagets butiker i samband med att de skulle öppna.

Bakom anstormningen ligger att det är den tredje torsdagen i november.

Det innebär att tiden är inne för den årliga skördefesten Beaujolais nouveau, vilket är en högtidsdag för många vinälskare.

I Göteborg ringlade sig köerna långa utanför Systembolaget inför öppningen.

– Förra året tänkte jag att jag kunde vänta till lunch, men då fick jag åka till tre olika Systembolag, säger Edvard Hübinette, till GP.

Årets skörd

Den första delen av namnet på skördefesten, Beaujolais, kommer från ett vindistrikt i Frankrike.

Den andra, Nouveau, är det franska ordet för ”ny”.

Vinerna släpps bara några veckor efter att druvorna har skördats och blir de första för årgången 2025.

I Frankrike firar man dagen, vilket också många i Sverige tagit fasta på.

– Vi ska ha lite middag med lite kompisar. Vi ska öppna förra årets årgångar också samma producent som jag hoppas få tag på i dag, säger Thea Näsström Alm, till tidningen.

Läs mer: Nordens största ”hotell” ska byggas i Sverige

Också i Malmö

Det var inte bara i Göteborg som folk strömmade till Systembolaget idag.

Även i Malmö ringlade köerna.

– Jag hoppade ut från ett möte för att komma hit, säger William Madsen Martinsson, till SVT.

I Frankrike sträcker sig traditionen ända tillbaka till 1800-talet som en fest för att fira årets skörd.

I Sverige har det ökat i popularitet de senaste åren, efter att också ha varit populärt i slutet på 1900-talet.

– Det är verkligen en hype, säger sommelier och vininportör Thea Jönsson, till kanalen.

Fakta Beaujolais

- Franska Beaujolais sträcker sig mellan Mâcon och Lyon.

- Regionen har kontinentalt klimat.

- Beaujolais är i princip synonymt med gamay som kan ge allt från lätta och bäriga viner till mer koncentrerade och lagringsdugliga.

Källa: Systembolaget

Läs mer: Bransch skriker efter personal – här finns jobben

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen