JUST NU: Justitieministern anklagar Ebba Busch – jämför med Trump

2022 04 29

Morgan Johansson jämför Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch med Donald Trump i en debatt på fredagen.

Justitieminister Morgan Johansson (S) mötte idag Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch i en het debatt om upplopp och våld mot polisen, rapporterar Sveriges Radio.

Frågan har blossat upp ytterligare efter att högerextrema politikern Rasmus Paludan hotat med att dyka upp och bränna koranen i flera svenska städer i helgen – trots att polisen avslagit hans ansökningar.

Kraftigt angrepp

Under debatten gick Morgan Johansson till kraftigt angrepp mot Ebba Busch uttalande och hennes kritik mot polisen efter påskkravallerna, då hon ifrågasatte varför inte polisen skjutit skarpt mot våldsverkarna.

– Man kan inte springa runt som toppolitiker och uppmana polisen att skjuta för att skada, säger Morgan Johansson till Ebba Busch i Studio ett (P1).

Jämförde med Trump

Morgan Johansson jämförde Ebba Buschs uttalande med USA:s förre president Donald Trumps uppviglingar som ledde till att Kapitolium stormades förra året.

– Det är ett oerhört uttalande. Det är värre än vad Trump sade, säger han.

“Riskerar att trigga våld”

Justitieministern tillade:

– Om man gör så riskerar man faktiskt att trigga våld, inte bara i demonstrationerna utan hos folk som sitter vid sina datorer och är radikaliserade. Då kanske de tänker att om inte polisen skjuter så får väl jag göra det.

Busch höll inte med

Ebba Busch var av en annan åsikt och menade att hennes uttalande inte handlade om någon uppvigling eller uppmuntran till våld.

– Jag har inte önskat se någon skadad, säger hon i Sveriges Radios debatt.

Anklagar för vantolkning

KD-ledaren har även tidigare fått försvara sitt ifrågasättande av polisinsatsen under påskens upplopp. I TV4 förklarade hon att hennes uttalande har vantolkats, men att det i flera fall var motiverat för polisen att skjuta.

– Vi är på väg att få en situation där svensk lag inte gäller i alla bostadsområden, sade Ebba Busch till kanalen i lördags.

Polisen har avslagit koranbränningar

Kravallerna under påsken föregicks av den högerextrema partiledaren Rasmus Paludans koranbränningar. Han har fått avslag från polisen på ansökningar om fler manifestationer.

– Vi vill inte gå in i detaljerna kring hur riskbedömningen gjorts. Det handlar om en helhetsbild, säger Ola Österling från polisen till Dagens Nyheter.

Kan dyka upp ändå

Polisen är dock orolig att Paludan kan dyka upp ändå, vilket han själv har hävdat att han ska göra på sociala medier, och har därför kallat in extra beredskap i Stockholm och Uppsala där manifestationer planerades till helgen.

Foto: Regeringskansliet resp Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


Kivra går ut med varning – “Skickas ut slumpmässigt”

2025 12 22

Kivra går ut med en varning för bedrägerier.

Bedrägerivågen fortsätter att drabba svenskarna.

Välkända varumärken kapas återkommande av bedragarna som försöker vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Nu är det Kivra som tvingas gå ut och varna för pågående bedrägerier.

Kivra varnar

Sms utfärdas till intet ont anande svenskar om ett “Kivra-kort”.

Men det rör sig om bedrägerier, konstaterar den digitala brevlådan.

– Har du fått ett SMS om "Kivra-kortet"? Detta är ett bedrägeriförsök där bedragarna använder vårt namn men det finns ingen koppling till Kivra, varnar Kivra.

– SMSen skickas ut slumpmässigt. Ring inte numret de anger men rapportera gärna SMSet till din operatör.

Så kan det se ut

Så här kan ett exempel på bedrägeriet se ut enligt Råd & Rön:

– Ditt virtuella kort har nu aktiverats. Vid frågor eller ytterligare information rekommenderar du att du kontaktar vår kundsupport.

Ett nummer medföljer i meddelandet som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska ringa upp.

Den som får den här typen av sms bör radera det direkt – och inte följa några uppmaningar.

Läs mer: Meddelande dyker upp i mejlkorgen – radera det direkt

92 miljoner samtal

Bedrägerierna kommer i olika former – bland annat som sms, mejl eller telefonsamtal.

Under 2025 har Telia stoppat 92 miljoner bedrägerisamtal, vilket är en ökning med 70 procent från i fjol.

Tre i sekunden

Det innebär att tre försök i sekunden eller nästan nio samtal per svensk aldrig når fram till kunderna.

– Vår data visar att bedragarna försöker ännu mer när de upptäcker att de blir stoppade, säger Amanda Landqvist, ansvarig för Telias bedrägeribekämpning.

– Utöver ny teknik och samarbete bidrar det också till den extrema ökningen till 92 miljoner stoppade bedrägerisamtal. Nu stoppar vi tre samtal i sekunden, och vi kommer inte att ge oss. Det här är en kamp om tryggheten för våra kunder och vårt digitala samhälle.

Läs mer: Elgiganten-mejl cirkulerar – radera direkt om du får det

Foto: Kivra

Text: Redaktionen