JUST NU: Justitieministern anklagar Ebba Busch – jämför med Trump

2022 04 29

Morgan Johansson jämför Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch med Donald Trump i en debatt på fredagen.

Justitieminister Morgan Johansson (S) mötte idag Kristdemokraternas partiledare Ebba Busch i en het debatt om upplopp och våld mot polisen, rapporterar Sveriges Radio.

Frågan har blossat upp ytterligare efter att högerextrema politikern Rasmus Paludan hotat med att dyka upp och bränna koranen i flera svenska städer i helgen – trots att polisen avslagit hans ansökningar.

Kraftigt angrepp

Under debatten gick Morgan Johansson till kraftigt angrepp mot Ebba Busch uttalande och hennes kritik mot polisen efter påskkravallerna, då hon ifrågasatte varför inte polisen skjutit skarpt mot våldsverkarna.

– Man kan inte springa runt som toppolitiker och uppmana polisen att skjuta för att skada, säger Morgan Johansson till Ebba Busch i Studio ett (P1).

Jämförde med Trump

Morgan Johansson jämförde Ebba Buschs uttalande med USA:s förre president Donald Trumps uppviglingar som ledde till att Kapitolium stormades förra året.

– Det är ett oerhört uttalande. Det är värre än vad Trump sade, säger han.

“Riskerar att trigga våld”

Justitieministern tillade:

– Om man gör så riskerar man faktiskt att trigga våld, inte bara i demonstrationerna utan hos folk som sitter vid sina datorer och är radikaliserade. Då kanske de tänker att om inte polisen skjuter så får väl jag göra det.

Busch höll inte med

Ebba Busch var av en annan åsikt och menade att hennes uttalande inte handlade om någon uppvigling eller uppmuntran till våld.

– Jag har inte önskat se någon skadad, säger hon i Sveriges Radios debatt.

Anklagar för vantolkning

KD-ledaren har även tidigare fått försvara sitt ifrågasättande av polisinsatsen under påskens upplopp. I TV4 förklarade hon att hennes uttalande har vantolkats, men att det i flera fall var motiverat för polisen att skjuta.

– Vi är på väg att få en situation där svensk lag inte gäller i alla bostadsområden, sade Ebba Busch till kanalen i lördags.

Polisen har avslagit koranbränningar

Kravallerna under påsken föregicks av den högerextrema partiledaren Rasmus Paludans koranbränningar. Han har fått avslag från polisen på ansökningar om fler manifestationer.

– Vi vill inte gå in i detaljerna kring hur riskbedömningen gjorts. Det handlar om en helhetsbild, säger Ola Österling från polisen till Dagens Nyheter.

Kan dyka upp ändå

Polisen är dock orolig att Paludan kan dyka upp ändå, vilket han själv har hävdat att han ska göra på sociala medier, och har därför kallat in extra beredskap i Stockholm och Uppsala där manifestationer planerades till helgen.

Foto: Regeringskansliet resp Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


18 oktober 2025

JUST NU: CIA-nätverk varnar amerikanska folket

2025 10 18

Ett CIA-nätverk går ut med en allvarlig varning.

Nätverket Steady State består av mer än 340 tidigare anställda vid bland annat CIA och säkerhetsmyndigheten NSA.

Nu går nätverket ut och varnar amerikanska folket – och riktar allvarliga anklagelser mot Donald Trump.

”Varningssignaler på hemmaplan”

Nätverket varnar för att USA är på väg mot att bli en auktoritär stat – och att utvecklingen sker rekordsnabbt, rapporterar The Guardian.

I en ny rapport har de tidigare CIA- och NSA-tjänstemännen använt sig av samma metoder som vid tidigare analyser av demokratisk bräcklighet i andra länder.

Men den här gången används analysmodellen istället för att analysera USA – och resultaten i rapporten är alarmerande, menar de.

– Vi skrev den eftersom samma verktyg som vi en gång använde för att bedöma utländska risker nu visar omisskännliga varningssignaler på hemmaplan, uppger nätverket, enligt tidningen.

Slutsatsen i rapporten är att USA under Donald Trump är på väg mot så kallad ”competitive authoritarianism”, vilket är ett system där domstolar förvisso fortsätter att fungera, men ”systematiskt manipuleras” i syfte att förstärka den verkställande makten och försvaga motvikter.

LÄS OCKSÅ: Jättekris för klassisk bransch i USA - folk vägrar att köpa

”Hastigheten är häpnadsväckande”

Nätverket menar att utvecklingen mot en mer auktoritär stat har gått rekordsnabbt i USA.

– Den hastighet med vilken vi har utvecklats bort från en fullt fungerande demokrati är häpnadsväckande för mig, säger Gail Helt, före detta CIA-analytiker och medlem av Steady State, enligt tidningen.

Det har gått betydligt snabbare än i andra länder som har analyserats.

– I de flesta fall tar det längre tid än nio månader att komma dit vi är, förklarar Helt.

Det saknas också ett organiserat motstånd mot den här utvecklingen, enligt nätverket.

Tar upp flera exempel

Donald Trump har bland annat benådat upprorsmakare från 6 januari-upploppen, rensat ut ”illojala” tjänstemän, och offentligt uppmanat sin justitieminister att åtala politiska motståndare.

Han har också placerat ut trupper i amerikanska städer, gått till angrepp mot domare och universitet samt begränsat pressfriheten, menar nätverket.

Trump har också upprepade gånger testat gränserna för den verkställande makten, på ett sätt som domstolar upprepade gånger har bedömt som olagligt, enligt Steady State.

LÄS OCKSÅ: Ryskt förslag till Trump - "kostar bara 76 miljarder"

Foto: Dyana Wing So

Text: Redaktionen


18okt2025

Unik upptäckt – en tidskapsel till livets uppkomst

2025 10 18

Forskare på Chalmers har tillsammans med den amerikanska rymdstyrelsen Nasa gjort en unik upptäckt.

Upptäckten utmanar en av kemins grundregler.

Fyndet, som har gjorts på Saturnus måne Titan, visar att i extremt kalla miljöer kan ämnen som normalt är oförenliga med varandra ändå blandas.

Den nya kunskapen kan bredda förståelsen för kemin innan livets uppkomst.

– Så vårt arbete bidrar även till nya insikter om kemin innan livet uppstod, och hur den kan fortgå i extrema, ogästvänliga miljöer, säger Chalmersforskare Martin Rahm, i ett uttalande.

Orangefärgad måne

Titan är Saturnus största måne och är orange till färgen.

Den har länge intresserat forskare eftersom dess utveckling kan ge lärdomar om vår egen planet och de tidigaste kemiska stegen mot liv.

Den kalla miljön, och den tjocka kväve- och metanfyllda atmosfären, har många likheter med de förhållanden som den unga jorden antas ha haft för flera miljarder år sedan.

Läs också: Myndighet har bytt logga – för tre miljoner kronor

”Tidskapsel”

Studierna kan därför ge ledtrådar om hur liv en gång uppstod på jorden.

– Det är en häftig känsla att kunna upptäcka något som kanske spelar roll i en så stor skala. Det som sker i Titans atmosfär när det bildas väldigt mycket vätecyanid och det kommer ner på ytan, det skulle också kunnat skett här på jorden, säger Martin Rahm, till TV4.

– Det är en tidskapsel så att säga. Det kan säga något om byggstenarna till livet på jorden.

Mer om studien

Bakom studien på Chalmers ligger en ännu obesvarad fråga om den stora månen Titan.

Att vätecyanid skapas i Titans atmosfär är känt sedan tidigare, men inte vad som händer med den sedan.

– Det här ledde till ett spännande teoretiskt och experimentellt samarbete mellan Chalmers och Nasa. Det går tvärs emot en grundregel inom kemi, ”lika löser lika”, som innebär att de här polära och opolära ämnena inte bör går att kombinera, säger Martin Rahm, i ett uttalande.

Upptäckten till trots så bör man vänta med att skriva om läroböckerna i kemi, menar Chalmersforskaren.

– Jag ser det som ett fint exempel på när gränserna flyttas inom kemin och att en universellt vedertagen regel inte alltid gäller, säger han.

Läs också: Dubbla hotellkonkurser

Foto: PIRO4D

Text: Redaktionen