Julian Assange går fri

2024 06 25

Wikileaks grundare Julian Assange kommer att bli en fri man.

Det rapporterar flera internationella medier natten till tisdagen.

Julian Assange har gått med på att erkänna sig skyldig till spridande av hemligstämplad information och slipper därmed utlämning och fängelse i USA.

Överenskommelsen ska vara gjord med det amerikanska justitiedepartementet och innebär alltså att Wikileaks-grundaren kan återvända till sitt hemland Australien.

Enligt Wikileaks är han redan på väg.

– Julian Assange är fri. Han lämnade högsäkerhetsfängelset Belmarsh på morgonen den 24 juni efter att ha tillbringat 1 901 dagar där, framhåller organisationen på X.

Motsvarar tiden i brittiskt fängelse

Åklagaren hade yrkat på ett 62 månader långt fängelsestraff, vilket motsvarar den tid som Assange tillbringat i det brittiska fängelset under den tid som han försökt undvika utlämning till USA.

Uppgörelsen anses kvittera ut just den tiden, vilket innebär att Assange går fri så fort en domare har gett grönt ljus.

Enligt amerikanska åklagare försatte Assange liv i fara när han 2010 hjälpte den tidigare soldaten Chelsea Manning från USA att stjäla militärdokument som Wikileaks publicerade samma år.

Greps 2019

Julian Assange har kämpat mot att bli utlämnad till USA i över ett decennium.

År 2012 fick han politisk asyl på Ecuadors ambassad i London där han blev kvar till dess att asylen upphörde och han greps 2019.

Sedan dess har Australien befunnit sig på Belmarsh-fängelset i Storbritannien.

– Efter mer än fem år i en 2x3 meter lång lång cell, isolerad 23 timmar om dygnet, kommer han snart att återförenas med sin fru Stella Assange och deras barn, som bara har lärt känna sin pappa bakom galler, skriver Wikileaks vidare på X.

Inte ovanligt

Enligt CIA:s tidigare stabschef, Larry Pfeiffer, är det inte ovanligt att den här typen av spionagefall avgörs genom en uppgörelse.

Anledningen är att försvarskällor och metoder inom den amerikanska militären riskerar att avslöjas vid en rättegång.

– I den här typen av fall kanske inte rättvisa är den enda frågan som behöver hanteras, säger han till Sky News.

Foto: WikiLeaks resp David G. Silvers, Cancillería del Ecuador - Flickr

Text: Redaktionen


Natoland går emot Trump – “Ska bli till ruiner”

2026 10 11

Estland går emot Donald Trump.

USA:s president har nått en överenskommelse med Vladimir Putin. USA och andra marknader ska få hundratusentals ton dieselbränsle från Ryssland.

Beskedet får Estlands premiärminister Kristen Michal att få i taket.

Michal beskriver USA:s drag som ett “stort misstag”, och framhåller att diskussioner ska fortgå gällande hur “Rysslands oljeinfrastruktur ska bli till ruiner”, rapporterar Ukrainska Pravda.

Går emot Trump

USA lättar på sanktioner mot rysk dieselexport fram till april nästa år.

Estlands Kristen Michal säger att beslutet går emot västvärldens mångåriga ansträngningar att skära av flödet av energiintäkter till Kreml.

– Detta är ett stort misstag, eftersom avtal med diktatorer är en väg till helvetet. Oskyldiga människor dödas med de pengar som fås från gas och bränsle. 

“Ruiner”

Michal understryker att Estland inte tänker göra som USA. Istället kommer Natolandet att verka för ytterligare förstörelse av rysk oljeinfrastruktur.

– I Estland och vid Europeiska rådets möte denna vecka bör vi diskutera om vi snabbt kan öka stödet till Ukraina så att det förvandlar ryska oljeraffinaderier till ruiner. 

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har också protesterat mot beslutet.

Läs mer: Trump pekar ut ny ”fiende”

Trump: Avgå Zelenskyj

Trump-administrationen har flera gånger uppmanat Kyjiv att upphöra med sina attacker mot rysk energiinfrastruktur.

Tidigare idag attackerade Ukraina Ryssland på nytt. Det kan du läsa mer om genom att klicka här.

Donald Trump blir allt mer frustrerad på Volodymyr Zelenskyj, och säger på lördagskvällen att den ukrainske presidenten bör avgå.

“Borde sluta”

Trump går till attack mot den ukrainske ledaren, rapporterar Reuters.

– Han gör bäst i att sluta. Jag föreslår att de skaffar en ny ledare som kan få till ett avtal, säger den amerikanska presidenten.

Ryssland och Ukraina bedöms alltjämt stå för långt ifrån varandra i flera frågor för att kunna sluta en överenskommelse.

Läs mer: Stormakt överger Putin

Foto: By Daniel Torok - White HouseFacebook, Public Domain resp sociala medier resp By Kremlin.ru, CC BY 4.0

Text: Redaktionen


10 okt 26

Faktura på väg – hundratusentals bilister måste betala

2026 10 10

En faktura är på väg till många svenska bilister.

Hundratusentals svenska bilägare får denna månad hem en faktura.

Fakturan måste betalas innan månadens slut.

Sista siffran avgör

Nu är det dags för många svenska bilägare att betala fordonsskatt.

Transportstyrelsen använder sig av siffror för att bestämma när fordonsskatten ska betalas.

– Sista siffran i fordonets registreringsnummer bestämmer i vilken månad fordonsskatten ska betalas, skriver myndigheten.

För den som har en bil med registreringsnummer som slutar på siffran 5 är oktober den ordinarie betalningsmånaden.

Läs mer: Matjätte i botten – dyrast av alla

Undantag finns

Men det finns undantag.

– Om det sista tecknet på skylten är en bokstav är det näst sista tecknet som avgör, och det är alltid en siffra, uppger Transportstyrelsen.

Betalningen ska vara bokförd på Transportstyrelsens konto för fordonsskatt senast den sista dagen i månaden. Om den dagen infaller på en helgdag ska pengarna vara bokförda senast nästföljande vardag.

För bilägare med en årsskatt på mer än 3 600 kronor kan skatten dessutom behöva betalas vid ytterligare två tillfällen under året.

Den som ställer av bilen under oktober behöver inte betala fordonsskatten för den perioden, eftersom skatten betalas i förskott.

Det betyder däremot inte att alla avgifter försvinner. Transportstyrelsen tar fortfarande ut en vägtrafikregisteravgift även för avställda fordon.

Avgiften ligger på 76 kronor. Transportstyrelsen har också uppgett att en höjning har diskuterats inför nästa år.

Kan gå till Kronofogden

Den som missar betalningen riskerar mer än en påminnelse. Transportstyrelsen skickar inte ärendet till inkasso, utan tar ut en förseningsavgift om fordonsskatten inte betalas i tid.

Om avgiften fortfarande är obetald efter en månad kan ärendet skickas direkt till Kronofogden. Obetalda skulder kan i sin tur leda till betalningsanmärkningar.

Det finns även en konsekvens som direkt påverkar bilägaren på vägen. Om fordonsskatten inte betalas får bilen automatiskt användningsförbud.

Den som ändå kör bilen trots förbudet riskerar att göra sig skyldig till otillåtet brukande.

Andra läser: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Foto: S Kang resp M Nilov

Text: Redaktionen