Judar attackerade på öppen gata – se filmen här

2024 07 09

Två personer har attackerats och blivit sparkade i centrala Malmö.

Se filmen på attacken längst ned i denna text.

De båda personerna bar på judiska symboler när de blev angripna på Amiralsgatan i Malmö, rapporterar Sydsvenskan.

Bilist hoppar ur

De som drabbats är en grupp på omkring fem personer som promenerade till en restaurang efter att de deltagit på Malmö Pride.

Bland annat bar de israeliska flaggan.

Det börjar med att de förföljs av en bil som kör längs gatan och som plötsligt stannar bredvid dem.

– Era j*vla bögar, hora, knulla era mammor, skriker personer i bilen mot gruppen och de går även ur bilen och går till angrepp mot gruppen.

Extremism i Malmö

De aggressiva personerna börjar bland annat sparka de drabbade i ryggen och spottar på dem.

– Jag känner mig extremt förbannad. Rädd, besviken, ledsen, säger en av de drabbade till Sydsvenskan.

Han har tidigare bott i Malmö med sin hustru men tvingades flytta från staden på grund att de kände sig otrygga.

Malmö är känt för inslag av extrem islamism och den otrygghet som det leder till bland judar och andra i staden.

– Efter 7 oktober, innan Israel hade chans att försvara sig, så började folk festa på gatorna direkt, säger en av de drabbade.

Kvinna blev slagen

Gruppen hade deltagit i pridetåget och hade ännu inte hunnit ta av sig sina flaggor och symboler.

Förutom sparkar och spott fick de även saker kastade mot sig.

Samtidigt som en av gruppens kvinnor blir slagen så står folk och skrattar åt dem.

En av gruppmedlemmarna lyckade dock filma hela händelsen.

Förhördes i timmar

Polisen anlände efter 20 minuter varpå gruppen förhördes på gatan i flera timmar, rapporterar Sydsvenskan.

De drabbade är två makar vid namn Rasmus och Ellen samt vänner och de har nu polisanmält händelsen.

– Vi kan inte låta oss skrämmas till tystnad. Detta skedde på Amiralsgatan, som är en av de större gatorna, säger Rasmus till tidningen.

Polisen utreder bland annat misshandel och hatbrott.

Se filmen på angreppet här.

Arkivfoto: Polisen Malmö

Text: Redaktionen


14 maj 2026

Ryanair inför nytt förbud på flyget – kommer beslagtas

2026 05 15

Du gör bäst i att behålla dina skor på nästa gång du flyger med Ryanair.

Flygjätten har fått nog.

Stinkande fotsvett har blivit ett för stort problem ombord.

Nu meddelar Ryanair att resenärer som ändå väljer att ta av sig skorna kommer att få dem beslagtagna.

– Viktigt meddelande till passagerare: om du tar av dig skorna, så kommer vi att behålla dem, framhåller lågprisbolaget i ett uttalande på Facebook.

"Förstår inte varför"

Det raka budskapet har väckt många reaktioner.

En del menar att förbudet är för hårt och att Ryanair går för långt. Andra menar att det är helt rätt och på tiden att någon slår näven i bordet.

Frågan har varit hett omdebatterad inom flygbranschen under en längre tid.

Folk är på jobbet åtta timmar varje dag med skorna på. Jag förstår inte varför man absolut måste ta av sig dem på ett flygplan, säger Rich Henderson som jobbar inom kabinpersonalen för ett flygbolag i USA, till USA Today.

Jag tycker att man, precis som i alla andra offentliga utrymmen, ska ha skor på sig. Det är i princip kollektivtrafik. Man skulle inte gå barfota på tunnelbanan.

LÄS MER: Bokningarna rusar – svenska folket har ny favoritstad

SAS besked

Förutom sunt förnuft och respekt för medresenärer så kan det även vara en fråga om säkerhet. 

Det sista jag vill göra är att springa barfota längs landningsbanan bort från ett brinnande flygplan, säger Nick Leighton, etikettexpert, enligt norska Din Side.

SAS instämmer i att det finns ett stort värde i att behålla skorna på. Däremot har man inte smällt näven i bordet likt konkurrenten Ryanair.

Alla som reser med oss ​​ska känna sig välkomna och bekväma – oavsett vart resan tar oss. Ombord sitter vi tätt ihop, och sedan blir resan i praktiken en liten ansträngning där omtanke och tålamod gör upplevelsen bättre för alla, säger Øystein Schmidt, presschef på SAS i Norge, till den norska tidningen.

När det gäller frågan om man ska ta av eller på sig skorna handlar det främst om detta: att visa hänsyn till andra än sig själv.  

Din Side skriver att de kontaktat Ryanair för att få svar på varför förbudet skärps och hur skoinsamlandet ska praktiseras.

Flygbolaget har dock inte svarat.

LÄS MER: Turistresort i Moskva står i lågor

Foto: W. Weiser

Text: Redaktionen


15 maj 26

Stor förändring för pant i Sverige redan i sommar

2026 05 15

I mitten av 2025 höjdes pantbeloppet på dryckesförpackningar i Sverige.

Panten ökade från en till två kronor på aluminiumburkar och små petflaskor.

På stora petflaskor höjdes beloppet från två till tre kronor.

Men höjningarna har än så länge inte fått genomslag i Sverige. Hela 80 procent av förpackningarna har kvar de gamla pantbeloppen, rapporterar Sveriges Radio. 

Men snart blir det ändring på det.

Från och med 1 juli 2026 väntas en kraftig ökning av flaskor och burkar  med de högre pantbeloppen.

Det uppger Katarina Lundell, marknads- och kommunikationschefen på Pantamera.

– Vi kan se att det kommer fler och fler artiklar som har det nya pantbeloppet på sina förpackningar. Vi tror att det kommer bli en kraftig ökning under tredje kvartalet 2026, säger hon till radion.

För tidigt att utvärdera

Skiftet till de nya pantbeloppen har varit en utdragen process, uppger Katarina Lundell.

– Alla producenter ska ställa om och byta koder och pantmärke på alla förpackningar – så det tar lång tid. Men vår förhoppning är att panthöjningen ska ge en jättebra effekt, säger hon till radion.

Vidare konstaterar Lundell att det är för tidigt att utvärdera effekten av panthöjningen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

Sverige är världsledande

Syftet med höjningen är att få allmänheten att panta mer.

– Sveriges pantsystem är världsledande, eftersom konsumenterna vet att det gör skillnad för miljön och klimatet att panta. Vi ser varje år en liten ökning av vår höga pantningsgrad som nu ligger strax under 90 procent, sade Tomas Kjellker, vd på Returpack/Pantamera, i samband med beslutet.

– Genom att göra den här höjningen ger vi systemet ytterligare en skjuts så att vi kan återvinna ännu fler burkar och flaskor, tillade Kjellker.

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: PantaMera

Text: Redaktionen