Stor mängd mark har rasat mitt i villaområde

2023 12 22

Ett larm om mark som rasat samman i ett bostadsområde har ägt rum tidigt på fredagsmorgonen.

Larmet i fråga kommer från Västsverige.

En kraftig mängd mark ska ha rasat på en adress i Ytterby utanför Kungälv, drygt två och en halv mil norr om Göteborg.

Det uppger Göteborgs-Posten, som initialt rapporterade om ett jordskred men som senare korrigerade sina uppgifter.      

150 kvadratmeter                

Enligt lokaltidningens första uppgifter ska hela 60 kvadratmeter mark ha rasat. 

Några minuter senare tyder informationen på att det snarare handlar om 150 kvadratmeter.

Räddningstjänsten är just nu på plats men det råder mycket stora oklarheter kring situationen.

– Vi är framme och väntar på en rapport från platsen, säger räddningstjänstens larm- och ledningsoperatör Peter Zettersten till GP.               

Mitt i villaområde               

De första rapporterna gör gällande att det är sidorna på en grävd grop som har rasat in.

Gropen ligger mitt i ett villaområde och det är någon som har hållit på med någon form av arbete i gropen, uppger Johan Karlsson från räddningstjänsten i Storgöteborg. 

Enligt Expressen befinner sig gropen på en byggarbetsplats i anslutning till ett bostadsområde.

Den exakta storleken på raset är i nuläget en utmaning att slå fast.               

– Det är ju fullt med snö och mörkt, så det är svårt att avgöra. Vi är i alla fall på plats och har spärrat av området, säger Johan Karlsson till lokaltidningen.

Kan inträffa vid mycket regn

Mycket är fortfarande oklart gällande händelsen och det finns hittills inga rapporter om skadade personer eller egendom.

Det är inte omedelbart fastlagt heller vad som har orsakat raset, även om det går att misstänka att vädret kan ha haft stor betydelse.

– Ras och skred inträffar i samband med snösmältning, tjällossning och perioder med mycket regn. När grundvattentrycket blir högt i marken minskar jordens hållfasthet och ett skred eller ett ras kan inträffa, förklarar Myndigheten för samhällsskydd och beredskap, MSB, på sin hemsida.

Ej att förväxla

Skred är en sammanhängande jordmassa som kommer i rörelse och ska inte förväxlas med ett ras, betonar Sveriges geologiska undersökning.

– Skred kan även inträffa i siltiga eller leriga moräner om moränen är vattenmättad, informerar SGU på sin webbplats.

– Vid ett ras rör sig block, stenar, grus- och sandpartiklar fritt. Ras sker i bergväggar, grus- och sandbranter. Den gemensamma nämnaren är att både skred och ras kan inträffa utan förvarning.

Arkivfoto: MSB

Text: Redaktionen


Kaosscener på Liseberg – personalen helt paff

2025 07 18

Förra veckan kom världsstjärnan Tom Jones till Liseberg.

Det var tredje gången som den numera 84-åriga musiklegendaren spelade på nöjesparken.

– Senast vi hade äran att ha Tom Jones här fick han hela publiken att sjunga med till hans ofattbara stora hit-repertoar. Det är en ära och självklarhet att åter igen få välkomna honom till Göteborg och Liseberg, sade Johan Gummesson, artistbokare på Liseberg, inför konserten.

Men i efterhand får Liseberg skarp kritik.

Kökaos, stökigheter och stort stresspåslag präglade insläppet, menar 74-åriga Robert Olsen som var på plats för att se konserten.

Enbart två unga personer i personalen blippade biljetter samtidigt som köerna växte. Det dröjde uppemot 20 minuter efter konserten satt igång innan alla hade kommit in, hävdar Robert Olsen i en debattartikel efteråt.

Han frågar sig hur det kunde få ske.

– Det blev väldigt stökigt vid insläppet. Jag reagerade med en gång att ”hur har de tänkt här”, säger 74-åringen till GP.

Svaret: skyller på besökarna

Nu har Liseberg svarat på kritiken.

Enligt nöjesparken hade full bemanning kallats in. Konserten var utsåld. Men många besökare hade inte aktiverat sina årspass eller seniorkort, hävdar Liseberg.

Det var skälet till kökaoset eftersom folk fick tas åt sidan när deras biljetter därmed inte gick att scanna.

Personalen hade knappt sett något liknande, menar Lotta Carlsbogård, event- och underhållningschef på Liseberg.

– Det hade vi ingen aning om, det har vi inte råkat ut för tidigare i den mängden, att man inte har aktiverat sina årspass, och det gör man ju hemma, säger hon till GP.

LÄS MER: Nekas inträde på Liseberg – chockbesked vid entrén

Ny konsert ikväll

Robert Olsen påpekar att det var många äldre i publiken. Pensionärer i 90-årsåldern med kryckor och rullatorer.

Till slut släppte Liseberg in folk utan att besökarna behövde aktivera sina pass.

Ikväll är det dags för ny konsert när Miss Li kliver upp på Stora scenen. Det blir första spelningen på Liseberg sedan 2023.

Miss Li är utan tvekan en av Sveriges mest älskade artister. Efter den fantastiska responsen från hennes tidigare framträdande här, ser vi verkligen fram emot att ännu en gång få uppleva hennes magi, säger Johan Gummesson.

LÄS MER: Tv-serie gör braksuccé – lyfter hela Netflix

Foto: Stefan Karlberg, Liseberg

Text: Redaktionen


JUST NU: “Störig” funktion i bilar tas bort

2025 07 18

Den omtalade pekskärmen bredvid ratten kan bli historia i svenska bilar.

Redan nu bekräftar flera biltillverkare att de kommer att byta ut funktionen, som av många anses störig och distraherande.

– Det är inte så förvånande att inbyggda digitala skärmar i bilen är en distraktion säger Jacob Sidenvall från riksförbundet M Sverige. 

– Mobiltelefonanvändning ger böter i trafiken men idag kommer meddelanden och information upp även på bilens skärm, som bara blir större och större.

Tillverkare säger nej

Nu kan den kritiserade skärmen vara på väg bort.

Åtminstone i bilar som eftersträvar högsta betyg av den europeiska bilsäkerhetsorganisationen Euro NCAP, uppger M Sverige.

Funktionen kommer istället att ersättas av klassiska fysiska knappar.

– Det är glädjande att säkerhetsmedvetenheten ökat och att biltillverkare redan meddelat att de kommer att återgå till knappar för kontrollpaneler säger Jacob Sidenvall. 

LÄS MER: Många bilägare får oväntad faktura – betala inte

Stjäl uppmärksamhet från vägen

Ett av problemen som pekas ut med skärmarna är tiden som föraren lägger ned på att hantera den.

Den som kör i 60 kilometer i timmen hinner 30 meter på blott två sekunder. Och enligt en norsk studie använder förare i snitt 23,5 sekunder för att exempelvis byta låt på musikspelaren.

Hela 10,2 sekunder, uppdelat på flera kortare blickar, lades på att titta på skärmen.

– Att justera saker via skärm tar mycket mer tid och uppmärksamhet jämfört med att göra det med en fysisk knapp eller ett vred, säger Jacob Sidenvall.

Han tillägger:

– Det är inte så konstigt. Den digitala miljön är mindre förutsägbar än en knapp som sitter där den sitter, och väldigt ofta tvingas blicken bort från trafiksituationen för att se till så att fingrarna hamnat rätt. Det blir en distraktion i flera moment: först vänds blicken mot skärmen, sedan flyttas handen tillsammans med blicken och sist måste man ofta använda synen för att bekräfta att man fått till rätt inställning.

LÄS MER: Biljätte störtdyker på börsen

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen