Johan Pehrson varnar – “Det finns risk för oroligheter”

2024 05 05

Liberalernas partiledare uttrycker nu stor oro.

Förberedelserna har varit stora inför årets final i Eurovision Song Contest.

Evenemanget äger rum i Malmö, och uppgifter har kommit om att judar har lämnat staden på grund av oro för att problem kan uppstå i samband med tävlingen där Israel kommer att medverka.

Nu varnar Liberalernas partiledare Johan Pehrson för att det finns risker med tävlingen.

Det rapporterar Expressen.

Kritisk mot beslutet

Johan Pehrson (L) menar att det hade varit en god idé att anordna tävlingen i en annan stad än Malmö.

– Det är klart att man hade kunnat lägga det på ett annat ställe, säger han till tidningen.

“Risk för oroligheter”

Vidare framhåller partiledaren att det finns mycket att tänka på för säkerhetspersonalen, och att risken för att oroligheter bryter ut är påtaglig.

– Det är en ganska obehaglig stämning. Det finns risk för oroligheter. Malmö har ju ett uppenbart problem med antisemitism, det har de haft länge.

Stora förberedelser

Malmö stad bekräftar att det finns utmaningar med att anordna tävlingen men att man förbereder sig på allt.

– Det kommer genomföras protester och demonstrationer, allmänna sammankomster, mot Eurovision Song Contest i Malmö. Den största anledningen till dessa protester kommer handla om Israels deltagande, meddelar Malmö stad.

– Alla människor i Sverige har de grundlagsskyddade fri- och rättigheterna, där yttrandefrihet, mötesfrihet och demonstrationsfrihet ingår. Det innebär bland annat att var och en får uttrycka sina åsikter och närvara vid allmänna sammankomster. 

Använder drönare

Polisen arbetar förebyggande och har meddelat att man kommer att använda drönare i Malmö.

– Polisen kommer att kamerabevaka stora delar av Malmö mellan den 4 och 13 maj.

Eurovision Song Contest 2024 arrangeras i Malmö. Polisens uppdrag är att, tillsammans med SVT, Malmö stad och Malmö Arena, se till evenemanget kan genomföras tryggt och säkert, framhåller polisen via sin webbsida.

– Kamerabevakning är ett av många verktyg som polisen använder för att skapa trygghet och förhindra brott under Eurovision Song Contest.

Foto: O. Samuelsson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Industrijätte i konkurs – fabriken slår igen

2026 05 07

Krisen för den europeiska batteriindustrin fördjupas.

När Northvolts fabrik i Skellefteå invigdes 2021 var det ett av de starkaste försöken att minska Europas beroende av kinesiska batterier.

Det talades i liknande termer när den norska tillverkaren Morrow Batteries med pompa och ståt invigde sin fabrik i Arendal med statsminister Jonas Gahr Støre tre år senare.

Men nu följer “Norges Northvolt” sin svenska kollegas dystra öde. På onsdagen står det klart att Morrow ansöker om konkurs och produktionen stoppas.

Utvecklingen på den globala batterimarknaden, i kombination med de kapitalkrav som är förknippade med en tidig industrialiseringsfas, har gjort denna resa betydligt mer utmanande än väntat, säger Ann Christin Andersen, styrelseordförande för Morrow Batteries ASA, i ett uttalande.

Upprepar sig

Från ett svenskt perspektiv framstår Morrows konkurs på flera vis som ett déjà vu. När Northvolt kastade in handduken förra året var det till följd av mycket lägre produktion än väntat, kunder som lämnade och därmed en oundvikligt sinande kassa.

Historien tycks nu upprepa sig i Norge.

Det här är väldigt sorgligt för Morrow, men jag är varken förvånad eller chockad, säger Inger Brokka de Ruiter, tillförordnad borgmästare i Arendals kommun, till Dagbladet. 

 Det har varit naturligt att tänka på den som ett möjligt utfall med tanke på hur situationen har utvecklats på senare tid, tillägger hon.

LÄS MER: Kraftig prisökning väntar hushållen – redan imorgon

Skulle skapa 10 000 jobb

En annan likhet mellan Northvolt och Morrow var att båda skulle skapa mängder med arbetstillfällen. På Northvolt handlade det om flera tusen, och i Norge var förhoppningarna ännu större – uppemot 10 000 nya jobb skulle skapas tack vare Morrow Batteriers.

När konkursen var ett faktum var det norska industribolaget inte ens nära.

Vi insåg tidigt att när Morrow inte blev den gigafabrik den var tänkt att bli, att vi var tvungna att anpassa oss till det och att vi som kommun aldrig kan lita på staten när vi tar oss an industrianläggningar för deras räkning. 

En mer konkurrensutsatt global batterimarknad, överutbud, och ökade kapitalkostnader är några av skälen som drev Morrow till konkurs.

LÄS MER: Många får upp samma notis på Facebook – “klicka inte“

Foto: Morrow Batteries

Text: Redaktionen


6 maj 2026

Hemlig tunnel upptäckt i Europa – trodde inte den fanns på riktigt

2026 05 07

Under flera decennier har folk trott att allting var en myt.

Enligt ryktena ska det finnas ett hemligt nätverk av underjordiska tunnlar under byn Bloxham i brittiska Oxfordshire.

Få har kanske egentligen trott på det, och historierna har avfärdats som hörsägen.

Tills nu.

Efter en rad anmärkningsvärda genombrott har nu forskare och entusiaster kunnat bekräfta de mytomspunna tunnlarna, rapporterar Daily Mail.

– Vi tror verkligen att det finns ett helt komplex av dessa tunnlar, säger Dave Green, ordförande för Bloxham Underground Tunnel Society, till tidningen.

Från medeltiden

Enligt legenden finns det ett stort nätverk av tunnlar under Bloxham. En del hävdar att de användes av munkar och präster under medeltiden, andra att de utgjort flyktvägar eller använts till smuggling.

Inga bevis för gångarna har dock funnits, fram tills nu.

Den första upptäckten gjordes bakom en liten dörr inbäddad i en trädgårdsmur.

Tunneln visade sig vara tolv meter lång.

– Men det fanns andra kanaler som ledde ut från den och som hade blockerats, säger Dave Green.

ANDRA LÄSER: Dubbel prissänkning – lättnad för hushållen

Kammare och grottor

I mars tidigare i år hittade ytterligare en tunnel. Den upptäcktes av en slump efter att marken gett vika under förberedelserna till ett garagebygge.

– Den var 40 meter långt. Men det fanns också kammare och stora grottor som jag kunde se ovanför spillrorna, säger Dave Green.

Entusiasten tror att tunnlarna kan vara så gamla som 500 år. I de underjordiska gången har man även träffat på djurben. Däribland vad man tror är en kronhjortskalle, vilket gör fyndet än mer häpnadsväckande – kronhjortar har knappt funnits i området på hundratals år.

ANDRA LÄSER: Nytt förbud på flygplatser aktuellt

Arkivfoto: V Lee Bird

Text: Redaktionen