JUST NU: Joe Bidens son chockar Demokraterna

2025 12 23

Hunter Biden gör märkbara uttalanden.

Hunter Biden är son till den tidigare presidenten Joe Biden, som hoppade av presidentvalet 2024 efter att ha varit president i en mandatperiod.

Nu gör Hunter Biden ett överraskande uttalande om migrationspolitik – och uttrycker tvivel om sin politiska tillhörighet.

Överraskande uttalande

Den tidigare presidenten Joe Biden fick ofta hård kritik för sin migrationspolitik, inte minst från republikanskt håll.

Men nu uttalar sig sonen Hunter Biden kritiskt om illegal migration, och säger samtidigt att han inte vet om han sympatiserar med Demokraterna längre.

Han framhåller bland annat vikten av att prioritera krigsveteraner framför migranter.

– Vi behöver en livfull invandring, men vi vill inte ha invandrare som kommer hit illegalt, tömmer oss på resurser och prioriteras över människor som bokstavligen är hjältar, som fortfarande återhämtar sig från 20 år av ändlöst krig, eller någon annan i vårt samhälle, säger Hunter Biden i ett avsnitt av podcasten Shawn Ryan Show, rapporterarar Newsweek.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa bilmärket att äga 2026

”Vet inte om jag är demokrat”

Amerikanska högerdebattörer tolkar uttalandet som att Hunter Biden har bytt sida politiskt.

– Hunter Biden påpekade just sin fars katastrofala invandringspolitik, skriver högerkommentatorn Nick Sortor på X.

– Att höra detta från Hunter Biden fanns inte på min bingobricka för 2025. Har precis förstört sin fars administration, skriver den konservative kommentatorn Benny Johnson.

På ett annat ställe i samma intervju uttrycker Hunter Biden faktiskt tvivel om sin politiska tillhörighet.

– Jag vet inte ens om jag är demokrat längre, säger han.

Samtidigt försvarar han dock sin far Joe Biden och dennes tid vid makten.

Han menar bland annat att Demokraterna var på väg att nå en uppgörelse med Republikanerna om migrationspolitiken, men att den stoppades av Trump.

Hunter Biden är en skandalomsusad person som har dömts för bland annat vapenbrott.

I december 2024 valde Joe Biden att benåda sin son, vilket väckte kritik bland såväl demokrater som republikaner.

LÄS OCKSÅ: Clas Ohlson slår rekord - dyraste enskilda produkten någonsin

Foto: Official White House Photo by Adam Schultz resp Center for Strategic o International Studies

Text: Redaktionen


Efterlängtat besked om Aladdinasken

2025 12 23

Marabous populära chokladaskar Aladdin och Paradis har blivit dyrare och dyrare.

Inför årets jul har askarna både minskat i storlek och ökat i pris.

De populära chokladaskarna har minskat i storlek från 500 till 410 gram. Samtidigt har priset ökat från 119 till 129 kronor.

– Det innebär en prisökning på över 32 procent per 100 gram – trots att förpackningen ser ut ungefär som vanligt, rapporterar sajten Godare som är en del av Aftonbladet.

Annonserar efterlängtad vändning

Nu kommer dock ett efterlängtat besked för alla chokladälskare.

Marabous ägare Mondelez indikerar att en prissänkning är närstående.

Julia Lindberg, vd Mondelez Sverige, hänvisar till att kakaopriserna är på väg ner.

– Vår förhoppning är att kostnadstrycket ska kunna minska, och att detta i sin tur kan komma att märkas även för konsumenterna. Det är dock viktigt att komma ihåg att det alltid är handeln som sätter priserna mot konsument, säger hon till Dagligvarunytt.

Lindberg försvarar samtidigt prishöjningarna inför julen.

– Kakaopriserna har under en längre tid varit rekordhöga och resulterat i kraftigt ökade kostnader för vår produktion i Upplands Väsby. Det är även det som föranledde våra produktjusteringar, säger hon till tidningen.

LÄS MER: Förbud införs för matbutiker – förslaget finns i Sverige

Flera faktorer

Mondelez-chefen har tidigare hänvisat till att priset på kakao ökat dramatiskt på grund av dåliga skördar till följd av extrema väderhändelser.

– Svenska folket ska ha råd att njuta av vår choklad, det har varit vår idé sedan vi grundades för över hundra år sedan. Vi förstår att våra konsumenter inte kommer uppskatta att de får mindre choklad, men vår förhoppning är att konsumenten får tillgång till ett mer överkomligt styckpris beroende på hur handeln väljer att prissätta våra produkter.

– Den här förändringen möjliggör att vi kan fortsätta erbjuda konsumenterna ett varierat utbud, inom ett tillgängligt prisspann och med samma fantastiska smak och kvalitet, sade Lindberg när priserna höjdes.

LÄS OCKSÅ: Raseri mot storkedja – julpyntet var “stötande”

Foto: Mondelez Nordic Press Office

Text: Redaktionen


23 dec 2025

Massiv attack – Natoländer i blixtaktion

2025 12 23

Flera Natoländer har på tisdagsmorgonen aktiverat sina stridsflyg.

Det bekräftar Polens operativa ledning för de väpnade styrkorna.

Skälet är det massiva anfall som Ryssland i natt riktat mot Ukraina och som även riskerar att äventyra säkerheten i polskt luftrum.

– Stridsflygplan utplacerades och markbaserade luftförsvars- och radarspaningssytem sattes i ökad beredskap, framhåller den polska militären enligt Reuters.

Ett flertal länder deltog

Flera Natoallierade ska ha ingått i den blixtinkallade insatsen.

– Åtgärderna är av förebyggande karaktär och är avsedd att säkra och skydda luftrummet, särskilt i områden som gränsar till de hotade regionerna, meddelar Polens operativa ledning vidare.

Enligt ukrainska medier har Ryssland under natten inlett storskaliga missil- och drönarattacker mot ett flertal städer i Ukraina.

I synnerhet riktas attackerna mot landets infrastruktur. Explosioner har bland annat hörts i delar av västra Ukraina, bland annat staden Rivne. 

Även Kyiv är under kraftig attack och flera delar av huvudstaden har förlorat strömmen.

Tymor Tkachenko, som leder Kyivs militära administration, uppmanar folk att söka skydd.

– Var snäll och stanna i skyddsrummen tills faran är över, varnar han enligt Reuters.

LÄS MER: Motståndsgrupp slår till i Ryssland

Varnat för julattacker

Det ryska anfallet kommer strax efter att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj varnat för att Ryssland planerar storskaliga anfall mot landet just under julhelgen.

– Det ligger i (ryssarnas) natur att göra någon form av massiv anfall under vår jul. Vi tar återigen upp frågan om luftförsvar och skyddet av våra samhällen, särskilt den 23, 24 och 25 december, sade Zelenskyj häromdagen enligt Kyiv Independent.

Ryssland har tidigare sagt nej till vapenvila över jul med motiveringen att det skulle ge Ukraina “respit”, enligt Kremls talesperson Dmitrij Peskov.

Förr har Ryssland initierat partiella vapenvilor under religiösa helgdagar, men konsekvent brutit mot dem.

LÄS MER: Fler ryska stridsflyg förstörda – två attacker på två dagar

Arkivfoto: G. Croisiaux

Text: Redaktionen