JUST NU: Joe Biden vägrar be om ursäkt för sina kritiserade ord om Putin

2022 03 29

En slaktare som inte kan stanna kvar vid makten!

Det var Joe Bidens omdöme om Rysslands diktator när han nyligen besökte USA:s nära allierade i Polen. Bidens uttalande utlöste en kritikstorm från diverse mediaexperter och bedömare världen över.

Backar inte en centimeter

En rad aktörer menade att Biden gjorde bort sig och måste ta tillbaka sitt uttalande om Vladimir Putin och nu kommenterar USA:s president för första gången det hela – men han backar inte en centimeter

– Jag tar inte tillbaka någonting, säger Joe Biden till amerikansk media i kväll.

Ber inte om ursäkt

Joe Biden framhåller att han står kvar vid exakt det han sa.

– Jag ber inte om ursäkt för detta, säger Joe Biden.

– Jag uttryckte den moraliska ilska som jag känner avseende det sätt Putin hanterar saker och den mannens agerande, säger president Joe Biden till CNN.

Avvek från manus

USA:s president framhäver att han talade till det ryska folket när han avvek från sitt manus och sade följande:

– Herregud, den mannen kan inte stanna kvar vid makten.

Kritiker menar att Biden riskerar att förvärra situationen men Biden håller inte med.

Han anser inte att han gav uttryck för någon ny policy om att USA: eftersträvar ett maktskifte i Moskva.

Totalt oacceptabelt

– Jag talade till det ryska folket. Och jag kommunicerade det inte bara till det ryska folket utan till hela världen.  Konstaterade bara det enkla fakta att den typen av beteende är totalt oacceptabelt. Totalt oacceptabelt. Och sättet att hantera detta på är att stärka och ena Nato och hjälpa Ukraina där vi kan, säger Joe Biden.

Kallade Putin slaktare

Biden kallade även Putin för slaktare och nu säger USA:s president att han struntar blankt i vad den ryska diktatorn tycker om hans uttalande.

– Jag bryr mig inte om vad han tycker. Han bryr sig inte om någon annan, det inkluderar tyvärr hans egna rådgivare. Tanken att han skulle göra något galet på grund av att jag kallade honom för det han är och för det han gör anser jag inte är rationellt, säger Joe Biden.

Ifrågasätter Putins hemmastöd

I intervjun med CNN ikväll indiker Joe Biden att Putins stöd hemma i Ryssland kanske går en skakig framtid till mötes.

– Om han fortsätter på den här vägen så kommer han att bli oönskad världen över. Och vem vet vad det blir på hemmaplan när det gäller stödet, säger Joe Biden.

ANALYS

Joe Biden fick hård kritik för att säga precis som det är – Putin är en slaktare som inte förtjänar att stanna kvar vid makten. Som president behöver man alltid beakta konsekvenserna av det man säger om andra världsledare men Biden har rätt i att Putin har visat tydligt att han inte tar intryck sin omgivning.

Putin har i och med sitt agerande och inte minst bombningarna mot civila mål, skolor, sjukhus och vårdcentraler runt om i Ukraina tydligt visat vem han är:

-En massmördare

-En diktator, vilket varit känt länge

-En barnamördare som ansvarar för bombningar mot skolor och barn som flyr våldet

-En envåldshärskare och tyrann

-En man med tusentals och åter tusentals människoliv på sitt samvete redan från Syrienkriget

-En slaktare

-En sådan man förtjänar inte en enda sekund som ledare. Att skaka galler är det enda rätta om man följer gällande lagar och regler enligt hur Internationella Brottsdomstolens agerat tidigare vid liknande fall.

Foto: Joe Biden, FB

Text: Redaktionen


JUST NU: Sjukdom sprids i svensk region – rekordmånga smittade

2025 07 18

Rekordmånga har smittats av en virussjukdom i en svensk region.

En rejäl ökning av en allvarlig virussjukdom har registrerats i Västra Götaland den senaste tiden.

Det handlar om virussjukdomen TBE, som sprids av fästingar och kan leda till en inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna.

Antalet fall i Västra Götaland har skjutit i höjden jämfört med förra året. Samma utveckling har även noterats i en annan region.

”Är en rejäl ökning”

TBE är ovanligt, men hittills i år har antalet fall i Västra Götaland ökat markant.

33 fall har registrerats i regionen fram till den 18 juli, rapporterar GP.

Det är mer än dubbelt som många som förra året.

– Förra året hade vi endast 13 fall under samma period så det är en rejäl ökning. Vad det beror på vet man däremot inte och hur det kommer att utvecklas går inte heller att svara på, säger smittskyddsläkaren Thomas Wahlberg till tidningen.

Tidigare i sommar har liknande rekord registrerats i Uppsala, vilket SVT har rapporterat.

TBE är en fästingburen virussjukdom som sprids av fästingar. De flesta som smittas får lindriga besvär, men upp till en tredjedel drabbas av inflammation i hjärnan eller hjärnhinnorna, enligt 1177.

Kommer tidigt

Det är väldigt ovanligt att Västra Götaland har så många fall av TBE så tidigt.

– I regel ser vi en ökning först under sensommaren och den tidiga hösten, säger Thomas Wahlberg till tidningen.

Vad förändring beror på är dock svårt att säga.

En liknande utveckling har setts i Uppsala. Under perioden januari till maj registrerades elva av landets då totalt 38 fall av TBE i Uppsala län.

– Det är alltså en rejäl ökning i år. Vanligtvis sker smittan under sensommaren och hösten, så att vi redan nu har så många fall gör oss oroliga, sade smittskyddsläkaren Johan Nöjd till kanalen i juni.

Många symptom

Ungefär en tredjedel blir alltså allvarligt sjuka om de smittas med TBE.

Symptomen brukar då komma ungefär en vecka efter att man blivit smittad, enligt 1177. Vanliga symptom är hög feber, svår huvudvärk, mycket stel nacke, kräkningar, ljuskänslighet och ljudkänslighet, förvirring, koncentrationssvårigheter och förlamning.

Spridningen av TBE har ökat i Sverige och i Europa de senaste åren. Ett bra sätt att skydda sig mot TBE är att vaccinera sig.

En annan sjukdom som också har ökat den senaste tiden, bland annat i just Västra Götaland, är harpest, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Foto: Martha Dominguez de Gouveia

Text: Redaktionen


SVT trotsar tittarstorm – lovar mer av samma sak

2025 07 18

SVT har fått stenhård kritik, men tänker ändå göra mer av samma sak.

Många tv-tittare har rasat mot SVT:s undertexter i samband med direktsändningar.

Undertexterna görs med hjälp av AI, vilket har lett till bisarra felaktigheter bland annat i nyhetssändningar.

Exempelvis har Kreml skrivits om till ”kram” och Zelenskij till ”Cancerskij”.

Men trots det utlovar SVT nu ännu mer av samma sak.

Trotsar tittarstormen

SVT kommer att utöka antalet direktsända program som undertextas, uppger kanalen.

Bland annat ska man börja undertexta de 21 lokala nyhetssändningarna. Totalt kommer 85 procent av kanalens direktsända program nu att undertextas. Fram till nu har andelen varit 81 procent.

Beslutet har fattats trots att undertextningen har fått stenhård kritik. SVT använder AI för att undertexta, vilket medför så stora fel att texten ibland blir obegriplig.

Kanalen försvarar dock beslutet att öka mängden undertextning och att fortsätta använda AI.

– Med hjälp av AI-tekniken får vi ut väldigt mycket mer än vad vi skulle kunna göra annars, säger Lena Stormvinge, chef för operations, till kanalen.

Kritiseras av Granskningsnämnden

Trots kritiken mot undertextningen så välkomnas beslutet av Hörselskadades riksförbund, som vill att SVT-program ska bli mer tillgängliga för personer med nedsatt hörsel.

– Vi tycker att SVT borde ha textning på 100 procent, det är det viktigaste kravet, säger Mattias Lundekvam på Hörselskadades riksförbund till kanalen.

Men kritiken mot SVT:s AI-undertexter har alltså varit svidande. Den har bland annat kommit från Granskningsnämnden (GRN).

– Det står klart att det har förekommit betydande kvalitetsbrister i textningen, har GRN skrivit i en bedömning som lämnats till regeringen, rapporterar Journalisten.

– Nämnden noterar att SVT är i ett utvecklingsarbete men anser ändå att bristerna i textningen innebär att kvalitetskravet för tillgänglighetstjänster inte kan anses helt uppfyllt, menar GRN i sin bedömning.

Hizbollah blev ”is på lass”

Användningen av AI har lett till en lång rad bisarra felaktigheter i undertextningen.

Terrorgruppen Hizbollah har kallats för ”Is på lass”, och vanliga tv-uttryck som ”Vi ska strax ta en paus” har omtolkats till ”Vi ska strax släppa oss”, enligt tidningen.

Ofta har också hela meningar blivit väldigt märkliga, exempelvis: ”Där tänkte jag fakta, to daisy sover good socies.”

Många inslag har därför blivit obegripliga för den som är beroende av textningen för att kunna ta del av innehållet.

LÄS OCKSÅ: Klagomål väller in mot SVT – alla upprörda över samma sak

Foto: JESHOOTS resp SVT

Text: Redaktionen