Joe Biden testad – tvinga ställa in

2024 07 18

Joe Biden har blivit sjuk.

Den 81-åriga presidenten har testats positivt för covid-19, rapporterar flera amerikanska medier.

Han tvingas omedelbart ställa in ett planerat tal i Las Vegas på grund av sin diagnos.

Joe Biden kommer istället att resa till Delaware för att isolera sig, säger enligt Vita husets pressekreterare Karine Jean-Pierre.

– Vita huset kommer att ge regelbundna uppdateringar om presidentens status när han fortsätter att utföra uppdragets alla uppgifter medan han är isolerad, säger han enligt CNBC.

Timmar efter läkarbeskedet: "Då hoppar jag av"

Beskedet om att Biden smittats av det dödliga viruset kommer blott ett par timmar efter presidenten meddelat att han hoppar av presidentkandidaturen om en läkare skulle hävda att det behövs för hans hälsas skull.

– Om läkare skulle komma till mig och säga att du har det ena eller det andra problemet, sade han till BET News igår.

Enligt Bidens läkare upplever presidenten mildare symtom. Han har en rinnande näsa och hosta.

– Han kände sig okej under sitt första event under dagen, men med tanke på att han inte mådde bättre, gjordes vårdtest för covid-19, och resultatet var positivt för covid-19. säger läkaren i ett uttalande som delats av Vita huset.

"Mår bra"

Biden själv har gjort ett kort uttalande till pressen samtidigt som han steg ombord på det flyg som skulle ta honom till Delaware.

– Bra, jag mår bra, ropade han från flygplatsen.

Sjukdomsbeskedet kommer i ett pressat läge. Ett växande antal demokrater har uppmanat Joe Biden att kliva åt sidan och lämna valkampanjen.

Enligt en undersökning från nyhetsbyrån AP vill nu två tredjedelar av demokraterna att Biden hoppar av och lämnar över till en annan kandidat.

Är vaccinerad

Joe Biden är vaccinerad mot covid-19, uppger Vita huset.

Han har blivit smittad av viruset förr. Sommaren 2022 upplevda presidenten milda symtom efter att ha testats positivt. 

Redan då hade han fått sina första två doser när han installerades i Vita huset och ytterligare en till i september 2021 och därefter en andra boost i mars 2022.

Foto: Official White House Photo by Hannah Foslien

Text: Redaktionen


Chockbild skakar semesterparadis – grym hemlighet avslöjad

2025 06 30

En bild på en ung kvinna vållar stor debatt i det populära semesterlandet Filippinerna.

Bilden, som danska Jyllands-Posten har delat, visar hur en ung flicka kryper upp ur ett hål i asfalten mitt på ljusa dagen i Makati City – en rik stad på den populära turistön Luzon.

Kvinnan är en av flera filippinska invånare som lever i landets avloppsystem, uppger tidningen.

Situationen beskrivs som oerhört tragisk. Den unga kvinnan är en av flera invånare som lever mitt under fötterna på finanseliten.

– Efter att de första bilderna började cirkulera ser man hur tragiskt detta är. Lokalinvånare berättar om ett stort antal filippinier som har kloaken som sitt hem, framhåller tidningens utlandskorrespondent Thomas Fhogt.

Vidare berättar Fhogt att nyheten kommer som en chock för många invånare.

–  Det som är mest förvånande är hur okänt detta är för de flesta, särskilt i en stadsdel som präglas av lyx och sitt stora finanscentrum.

Skakar landet

Bilden på kvinnan har väckt starka reaktioner i Filipinerna.

För första gången har det blivit allmänt känt att flera av landets städer har ett parallellt samhälle under jorden, rapporterar Dagbladet.

Efter händelsen har lokala myndigheter och journalister börjar undersöka avloppsystemen. I kloakerna har man hittat flera hemlösa personer.

Ökat efter pandemin

Filippinerna har stora problem med hemlöshet.

Problemen har dessutom ökat efter pandemin. Nedstängningen av landet ledde till att fler invånare hamnade i fattigdom.

I dag saknar över tre miljoner invånare i huvudstaden Manila ett hem. I storstadsområdet bor det cirka 14 miljoner människor. Över 20 procent av dessa beräknas alltså vara hemlösa.

FAKTA: Filippinerna

- Filippinerna består av drygt 7 000 öar belägna sydöst om det asiatiska fastlandet.

- Majoriteten av invånarna har malajiskt ursprung, men spansk kolonisering och senare amerikansk dominans har satt spår i kulturen.

- Politiken och ekonomin domineras sedan självständigheten 1946 av ett fåtal rika familjer. En kommunistisk revolt pågår i norr och ett muslimskt separatistuppror i söder.

Källa: Utrikespolitiska institutet

Foto: Dylanagonzales2011

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryska militärer i Finland

2025 06 30

Ryska militärer har enligt uppgift observerats i Finland.

Det rapporterar Hufvudstadsbladet med hänvisning tilll Elisabeth Braw, som är docent vid den välansedda tankesmedjan Atlantic Council.

Braw hänvisar i sin tur till ”trovärdiga myndighetskällor” som uppger att ryska militärer har rört sig i "den omedelbara närheten av finska stålverk".

Direkt koppling till militärenhet

Enligt Elisabeth Braw har militärerna en direkt koppling till ryska artillerienheter.

– Att de dyker upp där visar vilken hög prioritet Europas försvarsindustri är för ryssarna, framhåller hon i en skriftlig kommentar till HBL.

– De vill uppenbarligen veta så mycket som möjligt för att kunna störa eller sabotera produktionen av vapen och viktiga komponenter som stål om och när de vill.

Varnar för attacker

Nu kommenterar Finlands skyddspolis Skypo de oroväckande uppgifterna.

Enligt skyddspolisen är Finland inte ett prioriterat mål för Ryssland, men hotet om sabotage på finsk mark är verkligt.

– Ryssland skulle sannolikt vilja rikta attacker i synnerhet mot västerländsk vapenindustri, fast vi inte än så länge sett attentat i betydande utsträckning. Även i Finland borde företag inom branschen vara medvetna om detta, skriver Skypo i en kommentar till HBL.

LÄS MER: Ukraina nära stort avtal

Flera attentat

Enligt västerländska underrättelsetjänster och säkerhetsmyndigheter kopplas Ryssland till flera sabotage på europeisk mark.

Polen, Litauen, Tyskland, Storbritannien och Estland är några exempel på länder som upplevt attentat mot fabriker, vapenlager och logistikcenter.

Den norska säkerhetspolisen PST har varnat för att Ryssland kan slå till mot mål i Norden.

– Det vi vet är att militära mål och kritisk infrastruktur kan vara utsatta. Norge är ett viktigt land när det gäller energi, så det är klart att det finns flera olika mål i Norge som kan vara av intresse, har PST-chefen Beate Gangås sagt till SR Ekot.

LÄS MER: Skickar ryska miljarder – för att stötta Ukraina 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen