Joe Biden testad – tvinga ställa in

2024 07 18

Joe Biden har blivit sjuk.

Den 81-åriga presidenten har testats positivt för covid-19, rapporterar flera amerikanska medier.

Han tvingas omedelbart ställa in ett planerat tal i Las Vegas på grund av sin diagnos.

Joe Biden kommer istället att resa till Delaware för att isolera sig, säger enligt Vita husets pressekreterare Karine Jean-Pierre.

– Vita huset kommer att ge regelbundna uppdateringar om presidentens status när han fortsätter att utföra uppdragets alla uppgifter medan han är isolerad, säger han enligt CNBC.

Timmar efter läkarbeskedet: "Då hoppar jag av"

Beskedet om att Biden smittats av det dödliga viruset kommer blott ett par timmar efter presidenten meddelat att han hoppar av presidentkandidaturen om en läkare skulle hävda att det behövs för hans hälsas skull.

– Om läkare skulle komma till mig och säga att du har det ena eller det andra problemet, sade han till BET News igår.

Enligt Bidens läkare upplever presidenten mildare symtom. Han har en rinnande näsa och hosta.

– Han kände sig okej under sitt första event under dagen, men med tanke på att han inte mådde bättre, gjordes vårdtest för covid-19, och resultatet var positivt för covid-19. säger läkaren i ett uttalande som delats av Vita huset.

"Mår bra"

Biden själv har gjort ett kort uttalande till pressen samtidigt som han steg ombord på det flyg som skulle ta honom till Delaware.

– Bra, jag mår bra, ropade han från flygplatsen.

Sjukdomsbeskedet kommer i ett pressat läge. Ett växande antal demokrater har uppmanat Joe Biden att kliva åt sidan och lämna valkampanjen.

Enligt en undersökning från nyhetsbyrån AP vill nu två tredjedelar av demokraterna att Biden hoppar av och lämnar över till en annan kandidat.

Är vaccinerad

Joe Biden är vaccinerad mot covid-19, uppger Vita huset.

Han har blivit smittad av viruset förr. Sommaren 2022 upplevda presidenten milda symtom efter att ha testats positivt. 

Redan då hade han fått sina första två doser när han installerades i Vita huset och ytterligare en till i september 2021 och därefter en andra boost i mars 2022.

Foto: Official White House Photo by Hannah Foslien

Text: Redaktionen


JUST NU: Valuta störtdyker i värde – inte hänt på sju år

2025 11 05

En av världens mest hajpade valutor sjönk kraftigt under tisdagskvällen.

För första gången sedan i somras har bitcoin, den kända digitala valutan utan central styrning, sjunkit under 100 000 dollar.

Det är under det som experter beskriver som en “viktig psykologisk gräns”, rapporterar E24.

– Gränsen är psykologiskt viktig för många investerare. Om priset faller under kan fler välja att sälja. Samtidigt kan nivån ses som en köpmöjlighet för mer tålmodiga investerare, säger Mads Eberhardt, kryptovalutaanalytiker på den nordiska kryptobörsen Firi, till den norska affärstidningen.

Första gången på sju år

Den fortsatta nedgången kommer efter att bitcoin avslutat oktober med ett fall på nästan fem procent.

Det är första gången som valutan visat upp ett negativt resultat i oktober sedan 2018. Den sju år långa “lyckomånaden” är därmed slut, konstaterar tidningen.

Nu fruktar experter att kryptomarknaden närmat sig kulmen.

– Många på marknaden är nervösa över om vi står inför ytterligare en fyraårscykel. Historiskt sett har kryptomarknaden, inklusive bitcoin, nått en topp vart fjärde år, följt av en korrigering, säger Mads Eberhardt.

"Oron spiller över"

Enligt Mads Eberhardt är det främst osäkerheten kring den amerikanska centralbankens räntebana och effekten av den pågående nedstängningen av statsapparaten, som i natt slog rekord i antal nedstängda dagar, som förvärrat nedgången.

LÄS MER: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

Men.

Allt är inte negativt.

Även bitcoin dalat under det senaste dygnet och i oktober så har valutan totalt sett stigit över 8 procent hittills under 2025.

Det finns ingen anledning till panik, menar Mads Eberhardt. 

Ännu.

– Oron på aktiemarknaden, särskilt kring en möjlig AI-bubbla-spiller över på kryptomarknaden. Men vi har inte sett ett plötsligt fall som i mitten av oktober, säger analytikern.

Vid det tillfället föll marknadsvärdet på världens kryptovalutor med 19 miljarder dollar – på en dag.

LÄS OCKSÅ: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto:

Text: Redaktionen


5 november 2025

JUST NU: Inget hushåll kommer undan – näst värsta räkningen på 30 år

2025 11 05

Boendekostnader som inget svenskt hushåll kan välja bort ökar kraftigt.

Så sammanfattar Fastighetsägarna den nya Nils Holgerssonrapporten som släpps på onsdagen.

Det handlar om räkningarna för fjärrvärme, elnät, vatten och avlopp (VA) samt avfall som “ökat dramatiskt under 2025”.

När det gäller fjärrvärme, VA och elnät bekräftas den näst högsta ökningen på 30 år. Ökningen för fjärrvärme ligger under året på 9,2, och för vatten och avlopp är ökningen 10,7 procent.

De här prisökningarna är inte långsiktigt hållbara. Det gäller tjänster som är nödvändiga och helt utan konkurrens, där hushåll och fastighetsägare saknar möjlighet att påverka kostnadsutvecklingen, säger Rikard Silverfur, ordförande för Nils Holgerssongruppen.

85 procent dyrare

Den av många utskällda elnätsavgiften har under 2025 ökat med 10,6 procent. För avfallet är ökningen 7,3 procent.

Men det är stora skillnader mellan kommunerna. Och klyftorna ökar. Exempelvis är räkningarna 85 procent dyrare i Vaxholm än i Luleå.

– När skillnaderna mellan kommunerna ökar så kraftigt blir behovet av ökad transparens, tillsyn och dialog uppenbart. De stora prisskillnaderna visar att avgifterna sätts på oklara grunder och att det behövs en tydligare struktur för insyn och påverkan, säger Rikard Silverfur.

LÄS OCKSÅ: Pangbesked från Swedbank – berör hela Sverige

"Liknar monopol"

Sammanlagt handlar det om en total prisökning på cirka 10 procent för hela paketet, efter att elhandelspriset och energiskatten räknats bort.

I Nils Holgerssonrapporten konstateras det att kostnaderna har ökat betydligt mer än inflationen. 

Nyttigheterna beskrivs som “monopolliknande”.

Bakom årets resultat döljer sig kraftiga prisökningar inom de reglerade nyttigheterna. Fjärrvärme, VA, elnät och avfall har alla stigit långt över inflationen och fortsätter att driva boendekostnaderna uppåt, säger Rikard Silverfur och tillägger:

– För fastighetsägare innebär det att driftnettot pressas ytterligare, samtidigt som utrymmet för underhåll och investeringar minskar.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna – men inte för alla

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen