Joe Biden svarar på attacken i Jordanien

2024 01 30

Presidenten har ett svar på helgens attack.

USA:s president Joe Biden säger att han har bestämt hur USA ska svara på det drönaranfall som dödade tre amerikanska trupper i Jordanien i helgen.

– Jag tror inte att vi behöver ett bredare krig i Mellanöstern, säger presidenten.

Attacken

Attacken riktade sig mot en amerikansk militärbas känd som Tower 22 i nordöstra Jordanien.

– Omkring 350 amerikanska styrkor är stationerade vid basen, som är inriktad på att stödja koalitionen för att besegra Islamiska staten, enligt USA:s centralkommando, uppger BBC.

Fiendens drönare slog till medan en amerikansk drönare var på väg tillbaka till basen från ett uppdrag.

Avstängda funktioner

Tjänstemän säger att basens autosvarsfunktioner för luftvärnet var avstängda för att undvika att skjuta ner den amerikanska drönaren.

Men på grund av det fanns det ingen varning för trupper som enligt uppgift fortfarande befann sig i sina sovplatser.

Det har hänt

– Under de senaste månaderna har flera amerikanska baser i Mellanöstern attackerats, uppger webbplatsen.

Drönaranfallet var första gången amerikanska soldater dödades av fiendens eld i regionen sedan Israel Gaza-kriget bröt ut den 7 oktober.

Iran har förnekat all inblandning i attacken, uppger BBC.

Men Biden sa på tisdagsmorgonen:

– Jag håller Iran ansvariga i den meningen att de levererar vapnen till människorna som gjorde det.

Alternativen

Biden specificerade inte exakt vad USA:s agerande kan vara.

– Biden har ett antal alternativ, inklusive repressalier mot Iran-allierade baser och befälhavare.

USA kan också rikta in sig på högre befälhavare för Irans islamiska revolutionsgarde i Irak eller Syrien.

Fördömer

Det islamiska motståndet i Irak har hävdat att de var ansvarigt för söndagens attack. Gruppen består av flera Iran-anslutna miliser som verkar i Irak.

De menar att attacken riktade in sig på tre amerikanska baser i Syrien: Shaddadi, Tanf och Rukban.

De har tagit på sig ansvaret för andra attacker mot amerikanska styrkor de senaste veckorna.

Den irakiska regeringen har fördömt attacken och krävt "ett slut på våldscykeln" i Mellanöstern.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


31 juli 2026

Körkortet ryker – stenhårt straff kan införas i trafiken

2026 08 01

Flera svenska städer plågas av så kallade vansinneskörningar.

Det handlar om ordningsstörningar i trafiken på sådana nivåer att det håller folk vakna om nätterna. Ofta drabbas samma gator och områden och är rentav livsfarligt för omgivningen.

Det framhåller justitieminister Gunnar Strömmer (M) som nu har fått nog av buskörningen. Värst drabbat anses Malmö vara.

Fordon som stör och medför otrygghet för omgivningen förekommer på flera platser i landet, inklusive i centrala Stockholm, men situationen i Malmö sticker ut. Även vi som inte är utsatta har tagit del av vittnesmål av familjer som inte kunnat sova om nätterna, och om människor som inte ser någon annan utväg än att flytta, framhäver ministern tillsammans med Malmös oppositionsråd Helena Nanne (M) i Sydsvenskan.

Ska utreda: körkortet kan ryka

Gunnar Strömmer understryker att regeringen “följt frågan noga i ett par år”. Det finns redan förslag och verktyg som böter och möjlighet att åtala förare med bullrande bilar för förargelseväckande beteende.

Nu är nya åtgärder på gång.

Bland annat ska det tittas på om det går att rycka körkortet från bilföraren som stör sin omgivning.

I uppdraget ingår att se över om det finns skäl att skärpa straffen eller införa ett nytt brott för den här typen av agerande. Utredaren ska dessutom överväga om det bör bli lättare att sätta in andra verktyg, som exempelvis att förverka – det vill säga ta – fordonet eller återkalla förarens körkort, berättar Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

"Varken rimligt eller rättvist"

Senast i oktober 2027 ska utredningen ha lagt fram sina förslag för regeringen. Fram till dess att de ligger på bordet behöver verktygen som redan finns tillgängliga användas, uppmanar Strömmer. 

Bland dem finns exempelvis att polisen kan kräva en kontrollbesiktning efter en inspektion på plats, vilket leder till körförbud om föraren säger nej. 

– Det är varken rimligt eller rättvist att hänsynslösa människor medvetet och systematiskt ska kunna förstöra tillvaron för resten av Malmö. Både straffen och andra sanktionsverktyg behöver vara så pass skarpa att beteedet stoppas, skriver Gunnar Strömmer och Helena Nanne.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet reps Liza Simonsson/Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


31 juli 2026

“Förrädare” – Putins egna rasar mot Ryssland

2026 07 31

Tidigare i juli kammade Vladimir Putin hem en stor propagandaseger för Ryssland.

Från och med 2028 välkomnas ryska idrottare tillbaka till OS, löd det kontroversiella beskedet från Internationella Olympiska Kommittén, IOK.

Beslutet hyllades av Putins talesperson Dmitrij Peskov.

– Ett viktigt steg, sade Kremltoppen enligt The Moscow Times.

Putins egna rasar mot "sveket"

Reaktionerna, och kritiken, har varit massiv. Västvärlden och Ukraina har protesterat högljutt. 

– Det är ett bedrövligt beslut. Det normaliserar det här anfallskriget som Ryssland bedriver mot Ukraina, har Sveriges idrottsminister Jakob Forssmed (KD) sagt till SVT.

Att väst vädrar sitt missnöje är inte särskilt förvånande. Men nu hörs skarp kritik från ett mer oväntat håll: Putins egna anhängare.

Den ryska olympiska kommittén har nämligen exkluderat idrottsorganisationer i ukrainskt territorium. Det innebär att idrottare i ryskockuperade Donetsk, Luhansk, Zaporizhzhia och Kherson inte kommer att få tävla för Ryssland.

Regioner som diktatorn 2022 utropade som en del av den ryska nationen.

– Människor som bor i Luhansk och Donetsk, Kherson och Zaporizhzhia blir våra medborgare. För alltid. Och Ryssland kommer inte att förråda dem, sade Putin på en pressträff då.

"Gav upp"

Exkluderingen av de fyra regionerna betraktas av annars Kremlvänliga journalister och bloggare som en eftergift och ett svek, rapporterar Politico.

Den ryska olympiska kommittén gav upp en del av landets territorium bara för att kunna komma till OS, framhåller bland annat den kända krigsvänliga journalisten Dmitirj Stesjin, enligt den amerikanska tidningen.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

"Förrädare"

Rysslands idrottsminister, Michail Degtyarev, har blivit särskild måltavla för raseriet. Det var han som förde förhandlingarna med IOK där de ryska kompromisserna blev ett faktum.

– Detta är en samarbetshandling med fienden och en antistatlig subversion. Det är inte den ryska olympiska kommittén utan en kommitté av förrädare, framför prokrigskanalen Telegram InfoWar.

– Så, den ryska olympiska kommittén har skriftligen bekräftat sin vägran att stödja idrott i Donetsk, Luhansk och Krim? Vad är då kamrat Degtyarevs mycket omtalade seger? frågar sig militärbloggaren Dmitrij Konanykhsin, enligt Politico.

Ukraina har överklagat IOK:s beslut till idrottens skiljedomstol, CAS. 

Andra läser: F16-plan i luften

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen