JUST NU: Joakim Lamottes ord efter domen – Rättegången över

2022 12 15

Den svenska samhällsdebattören Joakim Lamotte döms i Göteborgs Tingsrätt.

Göteborgs Tingsrätt dömer Lamotte för grovt förtal.

Detta efter att Tomas Åberg från Näthatsgranskaren anklagat honom baserat på ett antal facebookinlägg.

Bland annat har Lamotte beskrivit Åberg som djurplågare, bedragare och mytoman.

– Jag ångrar ingenting, säger Joakim Lamotte rapporterar Göteborgs-Posten.

Yrkar på skadestånd

Tomas Åbergs advokat Carl Söderlund menar att Joakim Lamottes facebookinlägg kan ha fått stor spridning och skadat hans klient.

Söderlund yrkar på 100 000 kronor i skadestånd.

– Släktingar blev uppringda, mina vänner blev uppringda. Det var en chock. Jag skulle slaktas i en mörk gränd, hängas i lyktstolpar, säger Åberg om situationen.

“Är offentlig person”

Som svar på anklagelserna menar Lamottes advokat Lasse Salkola att Tomas Åberg är “att betrakta som offentlig person och debattör”, rapporterar GP.

Salkola hävdar även att Åberg mer eller mindre är synonym med föreningen Näthatsgranskaren som fått statligt stöd på två miljoner kronor.

För att människor ska kunna navigera i offentliga debatten ska man kunna känna till opinionsbildares bevekelsegrunder. De har också rätt att veta vart deras skattepengar går, säger han.

Ska betala dagsböter

Lamotte, som menar att facebookinläggen bör betraktas som journalistik, döms till dagsböter om 30 000 kronor och skadestånd på 20 000 kronor till Tomas Åberg.

På sin facebooksida har Lamotte förklarat varför han tror Åberg har stämt honom.

– Han har stämt mig för förtal efter att jag berättat sanningen om hans statligt stödda verksamhet och om hur han behandlat människor och djur, menar han.

Slutat som journalist

Under sommaren kom uppgifter om att Joakim Lamotte avslutat sin karriär som journalist, enligt SVT.

Anledningen är att hot riktats mot honom själv och hans familj, uppgav han på sin facebooksida.

– På grund av hot mot min familj måste jag tyvärr härmed meddela att jag avslutar mitt arbete med journalistik. Jag har jobbat som journalist i knappt 20 år men nu är det över, menade han då.

Text: Redaktionen


Sverker Olofsson går ut med direkt uppmaning till Sveriges pensionärer

2025 12 04

SVT-profilen och den tidigare programledaren Sverker Olofsson vänder sig direkt till Sveriges äldre befolkning.

Den 78-åriga tv-ikonen är en av sex kändisar som ingår i en ny kampanj som inleds av polisen under december månad.

Budskapet är tydligt: “Våga vara otrevlig – det kan rädda dig från att bli lurad”.

Bakgrunden till insatsen är de eskalerande bedrägerierna som specifikt riktar in sig på pensionärer och äldre personer i samhället.

Idag är bedragare skickligare än någonsin och därför är det extra viktigt att vi alla är på vår vakt, säger Sverker Olofsson i ett uttalande.

"Vår artighet utnyttjas"

Nu tar polisen krafttag mot problemen. Sex kändisar kommer unde rmånaden att ställa upp i kampanjen för att hjälpa äldre att stå emot och lägga på luren och inte släppa in främlingar i bostaden.

Förutom Sverker Olofsson deltar även Agneta Sjödin, Janne Andersson, Lasse Åberg Marianne Rundström och Lotta Engberg.

– Vi som är lite äldre är uppfostrade att vara artiga och tillmötesgående. Men i dag utnyttjas just den artigheten av bedragare. Det polisen vill är att vi ska känna oss trygga med att säga ifrån. Ibland måste man träna sig på att våga säga ”nej tack” och avsluta samtalet, även om det känns lite oartigt. Det är egentligen inte otrevligt – det är att ta hand om sig själv, säger Sverker Olofsson.

LÄS MER: Polisen varnar – då ska du inte öppna Bank-ID

"Förskräckligt"

Den vanligaste typen av bedrägerier är den som sker via telefon och kallas för “vishing”. Ofta ringer bedragaren och påstår att hen kommer från en myndighet, banken eller ett välkänt företag. Syftet är inte sällan att den som svarar ska tro att den är utsatt för ett brott och behöver flytta pengar från ett konto till ett annat för att skydda dem.

Det är heller inte ovanligt att gärningspersonerna skickar hem någon till den äldre för att “ha hand om värdesaker”, uppger polisen.

I själva verket är syftet att lura till sig eller stjäla dem.

– Äldre luras på sina livsbesparingar och på sin trygghet och tillit. Alla bedrägerier är förskräckliga, men de som riktar sig mot äldre är särskilt avskyvärda och kränkande. I synnerhet de där bedragarna kommer hem till folk och lurar till sig eller stjäl värdesaker, guld och bankkort, säger Lotta Mauritzson, bedrägeriexpert på Nationella operativa avdelningen.

LÄS MER: Polisen går ut med Bank ID-varning – “Använder särskilda ord”

Foto: Frankie Fouganthin resp SHVETS production

Text: Redaktionen


4 dec 2025

Finland säger nej till Ukraina – “mycket, mycket allvarligt”

2025 12 04

När utkastet på den amerikanska fredsplanen med 28 punkter läckte i november uttrycktes att Finland specifikt skulle stå för säkerhetsgarantier till Ukraina.

Det är obegripligt för den finländska statsministern Petteri Orpo.

Något sådant scenario är inte aktuellt. Även om planen sedan dess har justerats sätter Finland ned foten: säkerhetsgarantier som liknar Natos artikel 5 kommer inte att finnas på bordet.

– Vi har inte haft några diskussioner om den här frågan. Jag vet inte varför Finland nämndes i tidningen, säger Petteri Orpo enligt Yle och tillägger:

Vi måste förstå att en säkerhetsgaranti är något mycket, mycket allvarligt. Vi är inte redo att ge säkerhetsgarantier, men vi kan hjälpa till med säkerhetsarrangemang. Skillnaden mellan dem är enorm.

"Helt annan sak"

Finland säger med andra ord blankt nej till att erbjuda Ukraina säkerhetsgarantier.

Däremot är man beredda att engagera sig i så kallade säkerhetsarrangemang för det krigsdrabbade landet.

– Orpo sade dock att Finland inte har sett några detaljer eller ett exakt förslag om säkerhetsgarantier. Han noterade att arbetet med att upprätta säkerhetsarrangemang skulle fortsätta – och att det var en helt annan sak än säkerhetsgarantier, skriver Yle efter att Orpo höll en gemensam pressträff med svenska statsministern Ulf Kristersson igår.

LÄS MER: Lyxbilar har slocknat över hela Ryssland

Rubios besked: fredsavtal först

Frågan om säkerhetsgarantier från väst vid ett eventuellt krigsslut har varit central för Ukraina, som fruktar att Ryssland kan gå till attack igen i framtiden.

USA:s utrikesminister Marco Rubio har i sin tur informerat europeiska allierade att USA vill ha ett fredsavtal innan man säger ja till några sådana garantier, uppgav Politico förra veckan.

Rubios besked är ytterligare ett tecken på att amerikanerna vill ha ett fredsavtal så fort som möjligt – och sedan lösa övriga frågor.

Rubio ska dock ha sagt till europeerna att säkerhetsgarantier är “en prioritering” för Trump-administrationen.

– Utrikesminister Rubio, tillsammans med hela Trumpadministrationen, har tydligt understrukit att säkerhetsgarantier skulle behöva vara en del av varje fredsavtal, vilket han konsekvent har framhållit både offentligt och privat, säger utrikesdepartementets talesperson Tommy Pigott.

LÄS MER: USA rasar mot Europa – ”Mobbar ut oss”

Foto: Anders G Warne/Regeringskansliet

Text: Redaktionen