Jimmie Åkessons (SD) varma ord om statsminister Stefan Löfven (S)

2021 11 07

– En hyvens karl som vill väl!

Det säger SD-ledaren Jimmie Åkesson (S) nu om Stefan Löfven samma kväll som är Löfvens sista afton som partiledare. Det rapporterar SVT.

Stefan Löfven trevlig

Jimmie Åkessons varma och uppskattande ord av Socialdemokraternas partiledare tillika Sveriges statsminister Stefan Löfven kommer överraskande uppger SVT. Jimmie Åkesson säger att han förstår att Stefan Löfven har ett tilltal som är folkligt. Och SD-ledaren framhåller att han även själv tycker om Stefan Löfvens som person.

– Man uppfattar honom som en trevlig man och så även jag, säger Jimmie (SD) till SVT ikväll.

Stefan Löfven en hyvens karl

I debattens hetta har Jimmie och Stefan ofta levererat hårda ord till varandra men nu lyfter Sverigedemokraternas ledare fram fina kvaliteter med Sveriges statsminister.

– I grunden tror jag ändå att Stefan Löfven är en hyvens karl som vill väl och som gärna vill stå på arbetarnas sida och allt det här, säger Jimmie.

Ringt upp personligen

– Stefan Löfven [har] varit en sådan statsminister som ändå har ringt upp personligen, framhåller Jimmie Åkesson som uppskattar Löfvens agerande.

SVT reagerar med förvåning på Jimmie Åkessons varma besked om Stefan Löfven när det gäller att statsministern ringt upp Jimmie i egen hög person.

– Det låter ju som att de har haft något vid sidan om som inte vi känner till. Stämmer det? Det var intressant, framhåller SVT i kväll.

I samband med sina varma ord om Stefan Löfven till SVT markerar samtidigt Jimmie Åkesson att han inte tycker Löfven varit en "jättebra statsminister".

ANALYS

Att säga varma ord om varandra borde vi alla göra mycket oftare och det vore ju toppen om partiledarna kunde visa vägen. Även media har en stor uppgift i detta. Titt som tätt gör pressen allt för att trissa upp stämningen mellan partiledarna.

Mitt förslag är att partiledardebatterna framöver inleds med att partiledarna säger något positivt om varandra – över regeringsalternativsgränserna i början av varje debatt.

Foto: Kristdemokraterna resp. Stefan Löfven, FB


18 jun 26

Logga inte in: BankID-varning utfärdas

2026 06 18

Anmälningar väller in till polisen.

En ny bedrägerivåg riktar sig mot äldre och flera har redan blivit lurade.

Än så länge kopplas fallen till Gotland, men bedrägerierna kan sprida sig till andra delar av Sverige.

Enligt polisen har ett antal fullbordade brott konstaterats där det försvunnit tiotusentals kronor.

Bedrägerierna följer samma mönster: bedragaren uppger att den företräder polisen när den ringer till brottsoffren.

– Under samtalet syns även polisens logotyp i brottsoffrets telefon, framhåller polisen.

Nästa steg i bedrägeriet handlar om e-legitimationstjänsten Bank-ID.

– Genom att oroa och stressa brottsoffret med att någon gjort köp med brottsoffrets konton förleder man brottsoffret att logga in med Bank-ID och göra olika slags transaktioner och på så vis har brottsoffrens konton tömts på pengar, uppger polisen.

Skarp uppmaning om Bank-ID

Nu går polisen ut med en tydlig uppmaning kopplad till Bank-ID.

– Logga aldrig in med Bank-ID på uppmaning av någon som ringt upp dig, betonar myndigheten.

Vidare framhåller polisen att de aldrig ringer upp personer och ber dem att logga in på tjänster eller föra över pengar. Myndigheten betonar också att ingen polislogga syns i telefonen när polisen ringer.

– Varje gång någon uppringare ber dig logga in någonstans så ska du lägga på luren. Även om du ser en logotyp på telefonen när de ringer, säger polisens presstalesperson Daniel Wikdahl till tidningen Helagotland.

Han beskriver bedrägerivågen som ett klassiskt exempel på hur bedragare går till väga för att lura äldre personer på stora summor.

– Som vid så många andra åldringsbrott försöker bedragarna skrämma, oroa och stressa den utsatta personen genom att säga något i stil med att någon redan kommit över deras konto.

ANDRA LÄSER:

Sverige slår USA – hamnar en plats före 

SWEDBANK: Lägre priser i sommar – orsakar rusning

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen


18 jun 26

Höjer beredskapen i stora delar av Sverige

2026 06 19

Ett omfattande oväder drar in över Sverige.

Under lördagen har SMHI utfärdat varningar för kraftig åska i 16 län.

Nu agerar Eon.

Elnätsjätten höjer beredskapen i Götaland och Svealand inför midsommardagen.

– Vi följer väderutvecklingen noggrant och har förstärkt vår beredskap med extra resurser hos våra entreprenörer. Vår driftcentral är bemannad för att snabbt kunna agera om ovädret orsakar störningar i elnätet, säger Lena Berglund, regionchef på Eon.

”Tappa upp vatten”

Eon varnar för att åskovädret kan orsaka strömavbrott. Blixtnedslag kan skada elnätets anläggningar, samtidigt som kraftigt regn och hårda vindbyar kan leda till nedfallna träd och andra störningar.

Vanligtvis orsakar åskoväder kortvariga strömavbrott, men längre avbrott kan förekomma om anläggningar skadas så allvarligt att omfattande reparationsarbete krävs.  

– De senaste årens stora investeringar i vädersäkring har gjort elnätet betydligt mer robust, men det går aldrig att helt skydda sig mot naturens krafter. Därför höjer vi nu beredskapen och uppmanar också allmänheten att förbereda sig, säger Lena Berglund.

Allmänheten uppmanas att ha ficklampor, batterier och laddade mobiltelefoner tillgängliga.

Enligt Eon kan det också vara klokt att tappa upp extra vatten eftersom vattenförsörjningen kan påverkas vid längre avbrott.

ANDRA LÄSER: Populär utbildning kan begränsas kraftigt i Sverige

Sexton län

Här är samtliga 16 län som berörs av SMHI:s varningar under lördagen:

- Skåne län

- Blekinge län

- Hallands län

- Kronobergs län

- Kalmar län

- Jönköpings län

- Västra Götalands län

- Värmlands län

- Örebro län

- Östergötlands län

- Södermanlands län

- Västmanlands län

- Uppsala län

- Stockholms län

- Dalarnas län

- Gävleborgs län

LÄS OCKSÅ: Sverige slår USA – hamnar en plats före

Foto: Arniii

Text: Redaktionen