11 april 2026

Jimmie Åkesson vill kompensera svenska folket

2026 03 11

Jimmie Åkesson anser att svenska hushåll och företag ska kompenseras.

Bakgrunden är att energipriserna, och i synnerhet bränslepriserna, har ökat snabbt sedan kriget i Iran bröt ut för en och en halv vecka sedan.

SD-ledarens besked kommer i en intervju i P1 under onsdagsförmiddagen.

– Åtgärderna behövs redan nu och framför allt så behöver vi, om det här blir ett långvarigt krig, ha förberedelser för att kunna till exempel sänka drivmedelsskatter. Då behöver vi ha stöd från EU och senast vi försökte få det, då tog det flera månader, säger Jimmie Åkesson till radion.

Åkesson: kan sänkas med en krona

Jimmie Åkesson säger att han kommer att lyfta frågan i de förhandlingar som ska inledas om årets vårbudget. 

Det är andra gången den här veckan som partiledaren går ut och kräver att regeringen agerar i närtid till följd av krigets ekonomiska effekter.

Regeringen bör omedelbart samla en nationell krisgrupp för energipriser och ekonomisk beredskap, framhöll Åkesson i Aftonbladet i måndags.

Nu förtydligar han att åtgärderna, utöver att sänka bensin- och dieselskatt “så mycket det går” även skulle kunna innebära att ta bort reduktionsplikten helt, vilket enligt Åkesson kan sänka priset vid pump med cirka en krona.

Mothugget: "Ansvarslöst"

Miljöpartiets språkrör Amanda Lind är av en annan åsikt. Partiet gick igår ut med att “alla hushåll ska kunna byta från fossilbil till elbil”.

Ett mer hållbart alternativ, enligt Amanda Lind.

– Det som är helt bakvänt är att Sverigedemokraterna vill fördjupa Sveriges beroende av fossila drivmedel, jag tycker det är väldigt ansvarslöst, säger hon i debatten med Jimmie Åkesson.

ANDRA LÄSER: EU-chefen: Stort misstag av Europa – kan blir dyrt

Närmar sig 17 kronor litern

Under gårdagen höjdes bensinpriset med 25 öre och var uppe på 16,99 kronor per liter, enligt TV4 Nyheterna som hänvisar till siffror från OKQ8 och Preem. Dieseln gick upp 60 öre till 21,59 kronor per liter.

Priserna är företagspriser och kan skilja sig från priset vid pump. Enligt ett beslut från Konkurrensverket får bolagen inte redovisa priserna för privatpersoner på nätet.

ANDRA LÄSER: Ryssland kan skicka in soldater i nytt land – president larmar

Foto: Magnus Liljegren/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Sverige och USA inleder stort samarbete

2026 07 28

Sverige kommer att ansluta sig till ett omfattande amerikanskt initiativ.

Det USA-ledda samarbetet gäller utvecklingen av 6G – den sjätte generationens mobilnät.

Tillsammans med ett 20-tal andra länder väntas Sverige bli en del av det globala partnerskapet, som syftar till att påskynda utvecklingen av tekniken, rapporterar Politico.

Kina pekas ut

Enligt tidningens källor är det nya samarbetet ett försök att utmana och minska Kinas inflytande över nästa generations mobilnät.

– Initiativet omfattar länder som Storbritannien, Tyskland och Japan, och syftar till att samordna ländernas 6G-strategier flera år innan tekniken väntas börja ersätta 5G-nätverk under 2030-talet, rapporterar Politico.

Sverige är ett av flera nordiska länder som kommer att delta. Finland, Danmark och Norge väntas också bli en del av partnerskapet.

Här är hela deltagarlistan enligt källorna:

- Albanien

- Australien

- Kanada

- Costa Rica

- Tjeckien

- Danmark

- Estland

- Finland

- Filippinerna

- Frankrike

- Tyskland

- Grekland

- Honduras

- Italien

- Japan

- Lettland

-Litauen

- Norge

- Panama

- Paraguay

-Sydkorea

- Rumänien

- Sverige

- Storbritannien

- USA

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Viktigt för Trump

President Donald Trump har framhållit att USA måste ta en ledande roll i utvecklingen av 6G.

Att minska Kinas inflytande inom telekomsektorn har länge varit en prioriterad fråga för Trumpadministrationen. Under Trumps första mandatperiod uppmanade presidenten allierade att avsluta samarbeten med de kinesiska telekomjättarna Huawei och ZTE med hänvisning till säkerhetsrisker.

Trumpadministrationen varnade bland annat för att företagen samarbetar med den kinesiska staten och att deras utrustning kan användas för spionage och avlyssning.

Nu vill USA samarbeta med likasinnade länder för att påskynda utvecklingen av 6G.  

– Vi måste vidta konkreta åtgärder för att stärka våra 6G-leveranskedjor, påskynda innovation och säkerställa att framtiden för trådlös kommunikation formas av likasinnade nationer, säger Arielle Roth, chef för den amerikanska myndigheten National Telecommunications and Information Administration, till Politico.

LÄS OCKSÅ: Helt slut vid fronten – ryska soldater larmar 

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


27 juli 26

Kraftigt oväder på väg – här brakar det loss

2026 07 28

Kraftigt regn och åska rör sig mot Sverige.

Under tisdagen når ovädret de norra delarna av landet, uppger SMHI.

– Över främst Norrbottens län fortsätter moln och regn att röra sig in från sydost under morgondagen. Under dagen kan lokalt kraftiga skurar med åska förekomma, framhåller myndigheten i sin senaste prognos.

Kustområden i Västerbottens län riskerar också att drabbas av ovädret.

Det innebär att flera landskap riskerar krafigt regn och åska under tisdagen. I synnerhet handlar det om följande områden:

- Norrbotten

- Lappland

- Västerbotten

Högsommarvärme väntar

I övriga delar av landet stabiliseras vädret under tisdagen. Detta i samband med att en högtrycksrygg drar in från sydväst.

– Många platser väntas få soligt väder, även om en del stackmolnen växer till under dagen och det blir ganska blåsigt med friska vindbyar, uppger SMHI.

Värmen håller i sig under onsdagen och torsdagen i både mellersta och södra Sverige.  

Under torsdagen kan temperaturen stiga upp mot 30-gradersstrecket.

– På torsdag strömmar varmare luft in söderifrån till hela landet men varmast ser det ut att bli Götaland och östra Svealand med 25–30 grader, framhåller SMHI.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Blixtvisit

Högsommarvärmen är dock inte här för att stanna.

Redan under fredagen lämnar den varma luften svenska breddgrader.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

Myndigheten flaggar för väder av alla slag under veckans sista dagar.

– Soliga stunder varvas med tidvis mycket moln och skurar. Under helgen är det troligen främst landets norra halva som får skurar. Temperatur allmänt mellan 15 och 20 grader och fortsatt tidvis blåsigt.

LÄS OCKSÅ: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

Foto: F. Mittermeier

Text: Redaktionen