6 nov 2026

Jimmie Åkesson till hårt angrepp mot SVT

2025 02 14

I söndagens Agenda i SVT berättade Magdalena Andersson (S) att många invånare med utländsk bakgrund är oroliga efter masskjutningen i Örebro.

– Många har gett uttryck för att känslan är att ”man skjuter på oss för vi är invandrare”. Även om polisen ännu inte är klara med motivbilden så är det ett misslyckande för vårt samhälle att så många har den känslan, sade S-ledaren.

– Vi måste använda det här tillfället som en vändpunkt i vårt samhälle. Vi måste sluta med den diskussion som har varit med grova generaliseringar, kollektivt skuldbeläggande och hatisk retorik. Vad som sägs i den offentliga debatten spelar roll. 

Jimmie Åkesson går till angrepp

Magdalena Anderssons uttalande kritiseras av Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson.

I en intervju med SvD anklagar han Andersson för att försöka dra ”politiska växlar” av skolskjutningen och kallar det för ”direkt ansvarslöst”

Sedan går SD-ledaren till angrepp mot både SVT och Magdalena Andersson. Åkesson anser att det är deras fel att många invånare med invandrarbakgrund är rädda.

– Det finns krafter i samhället som vill sätta det narrativet och sprida det. Till exempel Magdalena Andersson, till exempel SVT, säger han till SvD.  

– Det vill säga att vi är överens om att vi inte känner till motivet, men vi utgår ändå från det på något sätt. Och det menar jag, det är en sak som kan trigga en oro hos människor.

Så skriver polisen

Det här vet vi om skolskjutningen i Örebro, enligt polisen:

  • Den misstänkte gärningsmannen har varit inskriven på Risbergska skolan två gånger, en gång under 2013 och den andra gången mellan 2019 och 2021. Vi ser inte att han har några resultat från skolan.
  • Just nu kan vi inte se att mannen riktat sig mot några specifika offer. Offren består av en blandning av ålder, etnicitet och kön. De har jobbat som lärare eller studerat.
  • Den misstänkte har bott isolerat med liten kontakt med andra människor. Han har bott ensam i egen lägenhet sedan 2016. Hur han har levt i den digitala världen är ännu inte klarlagt.
  • Polisens gärningsmannaprofilgrupp stödjer utredningen i att, om möjligt, få svar om motivet.
  • Den misstänkte har gjort en del inköp, både i fysiska affärer och via nätet. Han har bland annat köpt ammunition och rökgranater i närtid.
  • Vi kan bekräfta att vi har tagit fyra gevär i beslag. Tre har hittats på brottsplatsen och ett hemma hos den misstänkte. Vapnen består av två hagelgevär och två kulgevär. Vi har även tagit ett flertal magasin i beslag.
  • Den tekniska undersökningen på skolan pågår fortfarande men vi kan konstatera att fler än 50 skott avlossats. En stor mängd oanvänd ammunition anträffades i närheten av den misstänkte.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


6 nov 26

7 000 måste anställas akut – 42 700 kronor i lön

2026 11 06

En svensk bransch skriker efter personal.

Sverige riskerar att få stor brist på elektriker och VVS-montörer inom några år.

Nu kan den som väljer yrkena få en medianlön på upp till 42 700 kronor i månaden.

Stor brist väntas till 2030

Sverige kan sakna närmare 7 000 elektriker och VVS-installatörer år 2030. Det visar en prognos från Installatörsföretagen.

I bedömningen har organisationen bland annat vägt in hur många som närmar sig pension, hur många som utbildas och hur stort behovet av installatörer väntas bli.

Bristen gäller alltså de båda yrkesgrupperna tillsammans.

Samtidigt väljer allt fler att byta yrkesbana senare i livet och utbilda sig till ett hantverksyrke med goda framtidsutsikter. En av dem är Johan Wedde, som lämnade jobbet som HR-chef för att bli rörmokare.

– Det här jobbet kommer inte att försvinna innan jag går i pension, säger han till DN.

Läs mer: Priset skenar – nödåtgärd vidtas för svenska hushåll

Fler unga söker

Nu finns tecken på ett ökat intresse för branschen.

Inför läsåret 2026/27 sökte 1 787 elever VVS- och fastighetsprogrammet i första hand. Det är 303 fler än året innan. Det visar Skolverkets siffror som tidningen Energi & Miljö har gått igenom.

– Att intresset för yrkesprogrammen ökar är positivt, det finns ett stort behov av personer med en gymnasial yrkesutbildning. Samtidigt ser vi fortfarande att fördelningen av sökande inte helt matchar de kompetenser som efterfrågas på arbetsmarknaden, säger Agnes Duregård, undervisningsråd på Skolverket, till Energi & Miljö.

Trots det ökade intresset väntas alltså efterfrågan på utbildad personal vara större än tillgången.

Så mycket tjänar yrkena

För den som funderar på att byta bana kan lönen vara en anledning att titta närmare på yrkena.

Enligt SCB:s lönestatistik för 2025 låg medianlönen för en VVS-montör på 42 700 kronor i månaden före skatt.

För installations- och serviceelektriker var motsvarande siffra 40 000 kronor. Den som börjar som lärling får dock en lägre lön under utbildningstiden.

Utbildning som krävs

Den som vill bli VVS-montör kan gå VVS- och fastighetsprogrammet på gymnasiet med inriktning VVS. Det går även att läsa en yrkesutbildning via komvux som vuxen.

Efter utbildningen följer normalt en lärlingsperiod på ett företag. VVS-branschens yrkesnämnd rekommenderar att den som väljer vuxenutbildning kontrollerar om den är ett godkänt VVS-college, eftersom det påverkar lärlingstidens längd.

För blivande service- och installationselektriker är el- och energiprogrammet med inriktning elteknik en vanlig väg. Även här finns yrkesutbildningar via komvux.

Efter den vanliga gymnasievägen krävs minst 1 600 timmars lärlingsanställning för att få branschens ECY-certifikat. Den som går en ETG-utbildning kan i stället få lärlingstiden ersatt av ett godkänt yrkesprov, enligt Elbranschens centrala yrkesnämnd.

Läs mer: Arbetslösa riskerar att bli utan ersättning

Foto: M.Bjork

Text: Redaktionen


6 nov 2026

Turkiet har fått nog – ultimatum till Ryssland

2026 11 06

Den turkiska regeringen sätter ned foten mot Ryssland.

Sänk priset.

Annars köper vi inte.

Så lyder Turkiets skarpa krav på Moskva när det gäller import av rysk gas.

Enligt Alparslan Bayraktar, den turkiska energi- och naturresursministern, kommer landet att hitta andra sätt att få in naturgas om ryssarna inte går med på att ge Turkiet rabatt.

– Anledningen till att vi köper mindre gas från Ryssland och mer gas från USA har ett mycket enkelt svar. Inte politik, utan pris. Ryssland är extremt dyrt, säger ministern enligt Turkiye Today.

Letar alternativ

Turkiet avser dock inte att stänga kranen helt. Landet kommer sannolikt fortsätta köpa rysk gas, men letar samtidigt efter mer gynnsamma erbjudanden.

Den turkiske ministern menar dock att “oöverkomliga kostnader” påskyndar övergången till andra leveranser. 

– På energiefterfrågesidan, eftersom gas är extremt dyrt, tvingar man i princip människor att hitta alternativ – antingen alternativa gaskanaler, billigare gas, konkurrenskraftig gas eller alternativa bränslen, säger Alparslan Bayraktar.

Andra läser: Plötslig öppning för Ukraina – Zelenskyj hoppfull

Kan bli hårt slag

För drygt 20 år sedan dominerade Ryssland den turkiska marknaden. Nästan 64 procent av Turkiets totala import av naturgas kom då från Ryssland. I början av 2025 hade andelen sjunkit till ungefär 37 procent, enligt turkisk media.

Tomrummet har framför allt fyllts av flöden från Azerbajdzjan som nu står för ungefär 22 procent av den turkiska importen. Det har även skett en kraftig ökning av amerikansk naturgas.

Ytterligare en minskning av tukriska inköp skulle bli ett hårt slag mot ryska Gazprom, som förlorat majoriteten av sina europeiska kunder, skriver The Moscow Times.

Kina och Turkiet är fortsatt de största köparna av rysk naturgas. Till Kina säljs gasen kraftigt rabatterat, enligt Bloomberg.

Läs mer: Trump kan rundas – öppnar ny möjlighet för Ukraina

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen