06mars26

Jimmie Åkesson bestört: “Alla svenskar berörs”

2025 03 12

Sveriges största konkurs i historien är ett faktum.

Beskedet som varit på gång ett tag blev till slut bekräftat på onsdagsmorgonen.

Den stora batteritillverkaren Northvolt går i konkurs.

– Som många företag i batterisektorn har Northvolt upplevt en rad svåra utmaningar de senaste månaderna som urholkat dess finansiella ställning, inklusive stigande kapitalkostnader, geopolitisk instabilitet, efterföljande störningar i leveranskedjan och förändringar i efterfrågan på marknaden, skriver bolaget i ett pressmeddelande.

Åkesson: "Tragedi – alla svenskar berörs"

Konkursbeskedet innebär sannolikt att tusentals anställda blir av med jobbet.

På morgonen reagerar också Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson med bestörtning på bekräftelsen.

– Konkursen i Northvolt är en tragedi på många plan och jag lider med alla leverantörer och anställda som försatts i en svår situation.

Det framhåller SD-ledaren på X, tidigare Twitter.

Åkesson fortsätter:

– I princip alla svenskar berörs av konkursen via pensions- och skattemedel som nu går upp i rök. Vissa bör dra lärdom. Ingen nämnd, ingen glömd.

Var i djup kris

Krisrubrikerna om Northvolt har avlöst varandra under det senaste året.

Redan i höstas rapporterades det om att batterijätten hamnat i en mycket besvärlig ekonomisk situation.

Fabriken kapade också personalstyrkan med 1 600 personer där och då.

Men det hjälpte inte för att ta sig ur krisen.

– Det här är en otroligt svår dag för alla i Northvolt, säger Tom Johnstone, interimsordförande i Northvolt, i ett uttalande.

– Vi siktade på att bygga något banbrytande – för att driva på verklig förändring inom batteri-, elfordons- och den bredare europeiska industrin och påskynda övergången till en grön och hållbar framtid.

Fakta Northvolt

- Svenskt företag som grundades 2015 av Peter Carlsson, då som SGF Energy.

- Northvolt gigantiska batterifabrik i Skellefteå invigdes i juni 2022. I fabriken tillverkas itiumjonbatterier för elbilar, lastbilar och lagring av energi. 

- 2023 gjorde Northvolt en förlust på runt 12,5 miljarder kronor före skatt. Företaget arbetade under fjolåret för att få in mer finansiering.

- Den 12 mars 2025 ansökte Northvolt AB om konkurs.

Foto: Henrik Nyström/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Skyfall och åska drar in över flera län

2026 07 29

SMHI varnar för skyfallsliknande regn och åska.

Den gula varningen gäller från och med torsdag eftermiddag och omfattar stora delar av östra Norrland.

– Under torsdag eftermiddag och kväll är det stor risk för stora regnmängder som kan komma på kort tid. Detta i kombination med åska. Regnmängder på 30–60 millimeter väntas på många håll, framhåller SMHI.

Flera län pekas ut

Tre län löper störst risk att drabbas av ovädret.  

Det handlar om dessa områden:

- Västernorrlands län

- Västerbottens län

- Norrbottens län

 Invånare i områdena uppmanas att tänka på följande när ovädret drar in, uppger SMHI:

- Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

- Rensa hängrännor, dagvattenbrunnar och andra vattenvägar så att vattnet kan rinna bort obehindrat.

- Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna.

- Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

ANDRA LÄSER: Powers succé: Tre miljoner kronor på 20 minuter 

Högsommarvärme i andra delar av landet

Längre söderut blir det desto soligare under torsdagen.

En varmfront drar in över södra Sverige, vilket väntas leda till temperaturer på uppemot 30 grader i Götaland och sydöstra Svealand.

Varmast blir det i inre Götaland.

– Där kan det på flera håll bli temperaturer runt 30 grader, och kanske uppåt 32, säger TV4:s meteorolog Peter Kondrup till kanalen.

Högsommarvärmen är dock bara på snabbesök. 

Redan under fredagen lämnar den varma luften.

– Under fredagen passerar regn och skurar så gott som hela landet och den varmaste luften trycks bort österut, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: ”Rysslands Amazon” står i brand

Foto: WKIDESIGN

Text: Redationen


29 juli 2026

Smäller snart i Moskva – unik attack på väg

2026 07 29

Under krigets gång har Ukraina genomfört flera drönarattacker mot mål i Moskva.

Nu förbereds en historisk attack mot den ryska huvudstaden.

I höst kommer Ukraina för första gången att avfyra ballistiska robotar mot Rysslands största stad, rapporterar oberoende ryska Meduza.

Nyhetsbyrån hänvisar till Denys Shtilierman, som är huvudägare och chefsingenjör på Fire Point – företaget som utvecklar Flamingo-robotarna.

Shtilierman framhåller att de första ballistiska robotattackerna mot Moskva kommer att inledas i höst. Enligt honom pågår de sista testerna av de nya robotarna FP-9, som har kapacitet att slå ut mål i den ryska huvudstaden.

– Militären kommer att fastställa måltavlor, men jag tror att det kommer handla om betydande mål från början, säger Shtilierman till Meduza.

På frågan när attackerna kommer att inledas, svarar han kort:

– I höst.

Shtilierman tillägger att eventuella problem som upptäcks under testerna kommer att åtgärdas snabbt.

– Vi gör stora framsteg. Jag tror att det kommer att ske i höst, säger han.

Beskrivs som en vändpunkt

Militäranalytikern Jörgen Elfving beskriver beskedet som en slags gamechanger i kriget. Han hänvisar till att ballistiska robotar är mycket svårare att skjuta ned jämfört med drönare som färdas i långsammare takt.  

Han pekar även på att det ryska luftförsvaret är decimerat efter ett utdraget krig. Ryssland har begränsad tillgång till luftförsvarssystem som kan skjuta ned ballistiska robotar.

– Möjligheten att nå mål i Ryssland skulle öka, säger Elfving till DN.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd 

Kraftfullare än ryska Iskander

Denys Shtilierman har tidigare uppgett att den nya FP-9-roboten är kraftfullare än den ryska kryssningsroboten Iskander.

– Iskander har en hastighet på omkring 800 meter per sekund när den träffar. Vår kommer att ha en hastighet på över 1 200 när den träffar. Vi kommer att kunna övermanna luftförsvaret märkbart lättare, sade han i våras, enligt Kyiv Independent.

Vidare uppgav Shtilierman att han beräknar att omkring 25 procent av robotarna kommer att träffa sina måltavlor.

LÄS OCKSÅ: Ryssar strömmar ut ur landet

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redationen