Jimmie Åkesson bekräftar – SD kommer agera

2024 05 17

Sverigedemokraterna kommer att anmäla TV4.

Den senaste tidens uppmärksammade granskning från TV4 angående så kallade trollfabriker hos Sverigedemokraterna har lett till stor debatt.

Sverigedemokraterna har slagit tillbaka mot anklagelserna, och nu bekräftar partiledare Jimmie Åkesson att man kommer att anmäla TV4.

Det skriver han i en debattartikel i Aftonbladet.

“Böjer mig inte”

Partiledaren framhåller att han tar till sig relevant kritik.

– Men jag böjer mig inte för grundlösa, vilseledande och osakliga drev, baserade på rent hittepå, meddelar han i tidningen.

Kommer att anmäla

Åkesson menar vidare att Sverigedemokraterna inte sprider felaktig information och att man inte bedriver några trollfabriker.

Därtill bekräftar han att man nu kommer att anmäla TV4.

– Sverigedemokraterna kommer, precis som Myndigheten för psykologiskt försvar, att anmäla TV4 till relevanta instanser. Är det någon i denna soppa som har spridit desinformation så är det Kalla fakta och deras kompisar inom media och politik. Jag kan inte se det på något annat sätt.

Använt dold kamera

Det är med hjälp av dold kamera som Kalla fakta har arbetat.

– Kalla fakta har identifierat 23 konton som drivs från SD:s kommunikationsavdelning utan att det framgår. På insidan av partiet nämns även siffrorna 50, 70 och 100 konton, men kontonas namn diskuteras i regel inte öppet och det exakta antalet är därför okänt för Kalla fakta, framhåller TV4.

Stor debatt

Granskningen har lett till en mycket stor debatt och flera politiska aktörer, däribland riksdagens partiledare, har kommenterat saken.

En som har uttryckt sina tankar är oppositionsledaren Magdalena Andersson (S).

– Avslöjandet om SD:s trollfabrik ska inte reduceras till en fråga om smutskastning av partier. Det är en säkerhetsfråga. En fråga om att säkra valet från otillbörlig påverkan, framhåller Andersson via sociala medier.

– Syftet med trollfabriker är att med fejkkonton manipulera det politiska samtalet, sprida hot och hat för att skapa splittring och ytterst påverka val.

Foto: N. Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Var på väg att slå tillbaka mot Trump – backar plötsligt

2025 07 12

Kanada backar plötsligt efter nya tullhot från Donald Trump.

Sagan om de många tullarna fortsätter.

Kanada har under en tid förberett sig för att slå tillbaka mot Donald Trump med tullar på stål och aluminium.

Nu backar Kanada plötsligt efter nya besked från den amerikanska presidenten, rapporterar Politico.

Kanada backar

Kanada pausar sina planer på att slå vedergällningstullar på amerikanskt stål och aluminium. 

Mark Carneys regering förberedde sig för att fördubbla sina mottullar på amerikanska metaller den 21 juli – till 50 procent från 25 – men Trumps nya brev har fått grannlandet i norr att tänka om.

USA:s president Donald Trump har i brevet meddelat att han kommer att införa en tull på 35 procent på kanadensiska varor från och med den första augusti.

“Inga hämndtullar”

Två högt uppsatta regeringstjänstemän berättar för Politico att Kanada inte kommer att vidta ytterligare repressalier mot amerikanskt stål och aluminium.

– Allt skjuts upp till den första augusti, säger en kanadensisk tjänsteman.

Den första augusti är Trumps nya deadline innan högre tullar införs.

Läs mer: Stor besvikelse för Trump i viktiga kärnfrågan

Nytt tullhot

Donald Trump har sagt att han kommer att införa en tull på 35 procent på kanadensiska varor från och med den första augusti om inget avtal nås.

En allmän tull på 25 procent har redan införts på vissa kanadensiska varor, och landet har också drabbats hårt av Trumps globala stål-, aluminium- och biltullar – även om det för närvarande finns ett undantag för varor som uppfyller kraven i det nordamerikanska frihandelsavtalet, uppger BBC.

Inga nya avtal

USA har fortsatt bara nått nya handelsavtal med Kina, Storbritannien och Vietnam.

Samtidigt pågår intensiva förhandlingar med en rad länder – och nya uppgifter pekar på att avtal i någon form ska vara nära med EU och Indien.

Läs mer: Trump slår till med full kraft – rasar mot ”häxjakt”

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


JUST NU: Ukrainskt stridsflyg till attack med amerikanska bomber

2025 07 12

Ukraina har släppt amerikanska bomber mot mål i Zaporizjzja.

Ukraina fortsätter att förstöra ryska militära mål.

Nu kommer besked om att ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört ett mål i ockuperade Zaporizjzja med hjälp av amerikanska bomber.

Det rapporterar flera ukrainska medier.

Till attack

Ett ukrainskt stridsflygplan av typen MiG-29 har förstört en strategisk rysk väg i en tillfälligt ockuperad del av Zaporizjzja Oblast genom två anfall med flygbomber med hög precision. 

Enligt en ny rapport utfördes anfallet av ett stridsflygplan beväpnat med två amerikanska GBU-62 flygbomber utrustade med JDAM-ER planerings- och styrsystem.

Den här typen av attacker har blivit möjliga på grund av att det ukrainska försvaret systematiskt förstört ryska luftvärnssystem, i synnerhet luftvärnsrobotsystemet Buk, uppger Ukrainska Pravda.

Strategiskt viktigt

Ryssarna har använt den nu förstörda vägen i logistiska syften – för transport och återsamling.

Platsen är särskilt viktig eftersom det var den enda bron på den enda asfalterade vägen av god kvalitet som försörjer den ryska militära grupperingen som har återupptagit sin offensiv nära byn Kamianske sedan slutet av juni, rapporterar RBC Ukraine.

Läs mer: Massflykt i Ryssland – pengar flödar ut

USA – till Nato – till Ukraina

Samtidigt har USA:s president Donald Trump kommit med ett nytt besked om amerikanska vapen till Ukraina.

Trump meddelade den 10 juli att USA kommer att sälja vapen till Nato, inklusive luftvärnssystem och annat luftförsvar, som Nato sedan kan ge till Ukraina.

Begärt 10 system

Trump uppgav i en intervju med NBC News att USA kommer att sälja Nato ett ospecificerat antal och typ av amerikansktillverkade vapen, inklusive Patriot luftförsvarssystem.

– Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj uppgav den 10 juli att Ukraina begärt 10 Patriot luftvärnssystem och ytterligare interceptorer, och att Tyskland är redo att köpa två Patriot-system från USA till Ukraina, och att Norge är villigt att köpa ytterligare ett, uppger ISW.

Läs mer: EU planerar med USA – vill slå till stenhårt mot Ryssland

Foto: A. Voznenko

Text: Redaktionen