Jens Stoltenberg sågar svenskt beslut
2026 03 24
Jens Stoltenberg dömer ut effekterna av ett beslut från den svenska regeringen.
Igår kom beskedet från Sveriges regering.
I närtid kommer en tillfällig sänkning av energiskatten på bensin och diesel föreslås.
Skatten ska sänkas till energiskattedirektivets miniminivå under perioden 1 maj till 30 september.
– Skattesänkningen motsvarar cirka 40 öre per liter inklusive moms för diesel och cirka en krona per liter inklusive moms för bensin. Sänkningen planeras ingå i en extra ändringsbudget, uppger regeringen i ett uttalande.
Stoltenberg dömer ut
I Norge har, precis som i Sverige, drivmedelspriserna rusat den senaste tiden.
Men den norske finansministern, tillika tidigare generalsekreterare för Nato, Jens Stoltenberg planerar inte att Norge ska följa i Sveriges fotspår.
Istället dömer han ut beskedet och tror inte att det kommer göra någon egentlig skillnad.
– Jag ser att Sverige nu sänker dieselpriset med 40 öre, men 40 öre kommer inte att lösa detta problem, säger den norske finansministern till VG.
– Det är helheten och den totala prisökningen som är viktig för människors köpkraft. Då är många andra priser viktiga och det är viktigt att vi kan fortsätta bidra till att lönerna ökar mer än priserna.
LÄS OCKSÅ: Natochefen toksågas: ”Fullständigt hjärndött”
Utesluter inte åtgärder
Den svenska regeringens planerade skattesänkning på drivmedel väntas kosta staten 1,5 miljarder kronor.
Jens Stoltenberg utesluter inte åtgärder i Norge, men tillägger samtidigt att det finns andra saker att lägga de pengarna på.
– För varje krona vi spenderar har vi en krona mindre till något annat, säger finansministern till tidningen.
– Vi har inte hjälpt människors privatekonomi om vi gör saker som kan ge kortsiktig njutning, men som gör att vi bidrar till att priserna stiger ännu mer, att arbetslösheten ökar och gör det mindre sannolikt att lönerna ökar mer än priserna.
Sätts på prov
Sveriges ekonomi sätts på prov och därför agerar regeringen, uppger statsminister Ulf Kristersson (M).
– Det som sker i Mellanöstern och omvärlden sätter Sveriges ekonomi på prov, säger han till SVT.
Och utöver beskedet om den sänkta drivmedelsskatten gav regeringen också beskedet att svenska hushåll kommer kompenseras för de höga elpriserna under inledningen av året.
–Om det inte räcker till är vi beredda att ta till fler åtgärder, säger energiminister Ebba Busch (KD), till kanalen.
LÄS MER: Dumpa svenska kronan – expert uppmanar
Foto: Nato resp Ninni Andersson Regeringskansliet
Text: Redaktionen


