JD Vance väcker ilska i Kina – ”Okunnig och respektlös”

2025 04 08

USA:s vicepresident JD Vance har väckt ilska i Kina, samtidigt som Trump-administrationen meddelar en dramatisk tullhöjning vid midnatt.

Kina rasar mot USA:s vicepresident JD Vance.

Relationerna mellan USA och Kina är mycket spända, inte minst med anledning av det handelskrig som nu rasar i världen.

Nu reagerar Kina starkt mot ett uttalande från JD Vance.

”Kinesiska bönder”

I en intervju med Fox News i torsdags fällde Vance kommentarer som Kina uppfattar som nedlåtande, rapporterar Politico.

Vance försvarade Trumps tullpolitik, och kallade vissa kineser för ”bönder” samtidigt som han gick till angrepp mot globaliseringen.

– Vi lånar pengar från kinesiska bönder för att köpa saker som kinesiska bönder tillverkar, sade Vance bland annat.

Nu går Kina till hårt angrepp mot Vance för kommentaren.

Det kinesiska utrikesministeriet säger att JD Vance är ”okunnig och respektlös”.

– Att höra ord som saknar kunskap och respekt, som de som uttalas av den här vicepresidenten, är både överraskande och lite beklagligt, säger Lin Jian, talesperson för det kinesiska utrikesdepartementet, enligt tidningen.

Andra kinesiska kritiker har hintat om Vances egen bakgrund, enligt CNN.

– Denna sanna ”bonde” som kommer från den amerikanska landsbygden verkar ha en brist på perspektiv, säger Hu Xijin, tidigare chefredaktör för Global Times, enligt kanalen.

Dramatisk tullhöjning vid midnatt

Samtidigt som ordkriget rasar mellan Kina och JD Vance, har Vita huset bekräftat att USA höjer tullarna mot Kina till 104 procent vid midnatt.

Detta bekräftas av Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt, enligt Fox News.

På tisdagen har även Donald Trump gått ut och sagt att han väntar på ett samtal från Kina angående tullarna.

– Kina vill också verkligen göra en deal, men de vet inte hur man sätter igång. Vi väntar på deras samtal. Det kommer att ske!, skriver Donald Trump på Truth Social.

Foto: White House Official Photographer Information: Vita Huset avstår från feb 2025 att uppge fotograf för många av sin bilder

Text: Redaktionen


6 januari 2026

Trump fruktar riksrätt – ”vad i helvete pågår?”

2026 01 07

Donald Trump är orolig.

President Trumps utrikespolitiska agerande har återigen väckt uppseende de senaste dagarna, inte minst när det gäller Venezuela och Grönland.

Samtidigt uttrycker Trump oro över risken för ett inrikespolitiskt bakslag under 2026 – som kan leda till att han återigen ställs inför riksrätt.

”Vi måste vinna – annars…”

I november hålls det mellanårsval i USA – alla platser i representanthuset och en tredjedel av platserna i senaten står på spel.

Nu varnar Donald Trump sina partikamrater för vad som kommer att hända om republikanerna förlorar mellanårsvalet, rapporterar Reuters.

– Vi måste vinna mellanårsvalet, för om vi inte vinner mellanårsvalet kommer det bara att bli… jag menar, de kommer att hitta en anledning att ställa mig inför riksrätt, säger Donald Trump till republikanska politiker, enligt nyhetsbyrån.

– Jag blir ställd inför riksrätt, upprepar den amerikanska presidenten.

LÄS OCKSÅ: Vita huset hånar Kreml

”Vad i helvete pågår?!”

Trump är den enda presidenten i USA:s historia som har ställts inför riksrätt två gånger. Han friades dock i senaten båda gångerna.

Men nu fruktar han alltså att det ska hända igen om republikanerna förlorar mellanårsvalet.

Oron förstärks av dåliga opinionssiffror, och av den historiska erfarenheten att presidentens parti brukar förlora platser i mellanårsvalet.

Donald Trump uttrycker frustration över denna historik och de just nu svaga opinionssiffrorna.

– De säger att när man vinner presidentvalet förlorar man mellanårsvalet, säger Trump, enligt nyhetsbyrån.

– Jag önskar att ni kunde förklara för mig vad i helvete som pågår i det allmänna medvetandet, för vi har rätt politik, säger den amerikanska presidenten.

Riksrätt två gånger

Trump ställdes inför riksrätt 2019 på grund av anklagelser om maktmissbruk och rättshinder relaterade till Ukraina, rapporterar Axios.

2021 ställdes han återigen inför riksrätt, då anklagad för att ha hetsat till upploppet vid Kapitolium den 6 januari, alltså för exakt fem år sedan. Men han friades alltså i båda fallen.

Mellanårsvalet blir dock mycket viktigt för Trump, och presidenten har nu press på sig att ägna mer energi åt inrikespolitiken. Frågan om inflation och levnadskostnader är extra viktig för många amerikanska väljare, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Grönländskt raseri - mot Danmark

Foto: The White House

Text: Redaktionen


USA säger ja – jättebesked för Ukraina

2026 01 06

Ukraina kräver säkerhetsgarantier från sina allierade för att kunna underteckna ett fredsavtal med Ryssland.

Europeiska länder har utryckt vilja att bistå, medan USA hittills har varit mer avvaktande.

Men nu uppges den krångliga frågan vara avgjord. 

Efter tisdagens toppmöte i Paris meddelar länderna i ”De villigas koalition” att man har enats om säkerhetsgarantier till Ukraina.

Dessutom är USA med på tåget.

– Det nya är att USA är villigt att ge sådana garantier. Huvudkomponenten är att övervaka och säkerställa att ett eventuellt fredsavtal följs, men också att brott mot avtalet kommer att engagera USA att stödja Ukraina, säger Norges statsminister Jonas Gahr Støre till Dagbladet efter mötet.

Støre beskriver beskedet som avgörande.

– Det är USA som behövs för att få trovärdiga säkerhetsgarantier på plats.

Hela listan

Enligt det norska regeringskansliet är Europa, USA och Ukraina överens om en slutdeklaration som specificerar vad som ska ingå i säkerhetsgarantierna.

Det handlar bland annat om:

- USA-ledd övervakning och verkställande av en framtida vapenvila, i samarbete med koalitionspartner

- Stöd till Ukrainas försvarsstyrkor

- En internationell säkerhetsstyrka på plats i Ukraina

- Stöd till Ukraina om Ryssland anfaller igen

- Långsiktigt militärt stöd och samarbete med Ukraina

LÄS MER: Grönländskt raseri – mot Danmark

Svensk optimism

Statsminister Ulf Kristersson (M) säger sig vara positiv efter tisdagens toppmöte. Han uppger att länderna har tagit ”ytterligare steg mot trovärdiga säkerhetsgarantier för Ukraina”.

– Med sådana finns det förutsättningar för en hållbar fred, det tycker jag är helt uppenbart, säger han till SVT.

LÄS OCKSÅ:

Mardröm för Irans ledare – nya uppgifter i dag

Rysslands “röda linje” passerad – Expert: Putin har skämt ut sig

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen