5 december 2025

JD Vance svarar om Rysslands krig – “är ni galna?”

2025 12 05

Personalen i Vita huset sliter sitt hår av att fredsförhandlingarna om kriget i Ukraina inte går bättre och snabbare.

Det säger vicepresident JD Vance i en ny intervju där han bland annat talar ut om hur den amerikanska administrationen överraskats av hur svårt det varit att få till en fred.

Enligt Vance är misslyckandet den största frustrationen hittills för honom under sin tid i Vita huset.

– Åh herregud. Jag menar, lyssna, Ryssland-Ukraina-grejen har varit en källa till ständig frustration, för hela Vita huset tror jag, säger han till NBC News.

"Är ni galna?"

Republikanen menar att det inte hade gått att föreställa sig att förhandlingarna skulle ta så lång tid som det har gjort.

Inför valet för ett år sedan lovade nuvarande president Donald Trump att få slut på kriget på 24 timmar, ett löfte han sedan backat från.

– Jag tror att vi verkligen trodde att det skulle vara det enklaste kriget att lösa. Och om någon skulle säga att fred i Mellanöstern är lättare att uppnå än fred i Östeuropa, skulle jag sagt att ni var galna, säger JD Vance och syftar på vapenvilan mellan Israel och Hamas tidigare i år.

"Har gjort framsteg"

JD Vance vädrar dock optimism.

Enligt vicepresidenten närmar sig USA ett positivt besked kanske redan före årsslutet.

– Jag tycker, för vad det är värt, att att vi har gjort stora framsteg, men vi är inte riktigt över mållinjen än.

– Jag tror att det finns hopp, förhoppningsvis kommer det några goda nyheter på den fronten under de närmaste veckorna, säger Vance.

LÄS MER: Putin ställer tungt krav på Nato

Kreml: väntar på svar

USA diskuterar för närvarande ett förslag till fredsavtal med både Ryssland och Ukraina. Enligt Kreml väntar Ryssland just nu på svar från USA efter att Trumps sändebud Steve Witkoff träffat Vladimir Putin i veckan.

Vi väntar nu på våra amerikanska kollegors reaktion på diskussionen vi hade på tisdagen, säger den ryska rådgivaren Jurij Usjakov till ryska statliga RIA.

LÄS MER: USA kan förråda Europa – stor läcka avslöjar

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen