Jättevarning från USA – “Helt land kan utplånas”

2023 11 08

USA hävdar att Hamas planerar ett fullskaligt folkmord.

Uttalandet kommer samtidigt som Vita huset förkastar kritiken mot den israeliska militärens intrång i Gaza och den höga dödssiffran av palestinska civila.

– Hamas har faktiskt folkmordsavsikter mot Israels folk, säger John Kirby, talesperson för USA:s nationella säkerhetsråd, på en presskonferens enligt The Jerusalem Post.

– De skulle vilja se Israel utplånat från kartan, de sade så med flit. Det är vad som står på spel här, tillägger talespersonen.

"Glöm inte vad som hände"

USA har den senaste tiden kritiserats för stödet till israeliska aktioner i kriget mot Hamas.

Stora demonstrationer har ägt rum även inne i USA och förra veckan utfärdade demokrater ett ultimatum till president Joe Biden om att göra allt för att uppnå vapenvila – annars ryker muslimska röster på honom i valet nästa år.

Enligt palestinska myndigheter har Israels attacker dödat över 10 000 människor i Gaza, varav minst 4 000 uppges vara barn.

– Vi borde inte glömma vad som hände för en månad sedan. 1 400 människor slaktades i sina hem och på en musikfestival, säger John Kirby och hänvisar till Hamas chockattack mot Israel den 7 oktober.

"Existentiellt hot"

Palestinska Hamas har terrorklassats av USA och EU.

– När Hamas bestämde sig för att genomföra operationer var det med avsikten att döda människor, säger John Kirby.

Han tillägger att Israel har rätt att försvara sig mot vad som “helt klart är ett existentiellt hot mot deras samhälle och deras folk”.

Vita huset beklagar samtidigt att civila palestinier drabbats i Israels motattacker.

– Vi kommer ihåg dem i våra böner, de många tusen oskyldiga palestinier som har dödats i konflikten, säger John Kirby.

Ifrågasätter Biden: "Oinformerad"

Joe Biden har ifrågasatt de palestinska uppgifterna om antalet döda i Gaza.

– Jag har ingen tro på att palestinierna talar sanning om hur många människor som har dödats, sade presidenten förra veckan.

Det uttalandet har kritiserats av faktagranskare från Washington Post som kallar kommentaren för "anmärkningsvärt oinformerad".

Enligt människorättsorganisationen Amnesty finns det starka bevis på att Israel begått krigsbrott på den ockuperade Gazaremsan, vilket förnekats av israelerna.

FN hävdar med säkerhet att krigsförbrytelser skett från båda sidor.

Internationella brottmålsdomstolen, ICC, bedriver för närvarande pågående utredningar om misstänkta krigsbrott från bägge läger i regionen.

Foto: Nato

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen