28 okt 26

NY MÄTNING: Jätteökning för Socialdemokraterna

2022 12 16

Socialdemokraternas opinionssiffror skjuter i höjden.

Partiet har nu sitt starkaste stöd på tio år, enligt SvD/Sifos väljarbarometer.

Samtidigt växer också gapet mellan oppositionen och de fyra partierna bakom Tidöavtalet – som nu är på hela 8,9 procentenheter.

– Det sticker definitivt ut. Jag tror att det handlar om ett missnöje knutet till inflationen, elpriser, amorteringsfrihet och bensinpriser. Det händer väldigt mycket i folks privatekonomi och där har inte regeringen vunnit väljarna, säger Sifos opinionschef Toivo Sjörén till Svenska Dagbladet.

Ökar 6 procentenheter sedan valet

Siffran som Socialdemokraterna landar på är 36,1 procent, vilket också är den starkaste ökningen i hela mätningen.

Det är både en signifikant ökning från förra mätningen och en ökning med sex procentenheter sedan valet för drygt tre månader sedan. 

Senast partiet låg på liknande nivåer var 2012 då man nådde 38 procent i en Sifoundersökning.

Går över blockgränsen

En förklaring till det starka stödet tros finnas i att M- och SD-väljare går raka vägen över blockgränsen och istället ger S sina sympatier, menar Toivio Sjörén.

Att Socialdemokraterna peakar “för tidigt” – med nästan fyra år till nästa val – är dock någonting att ta i beaktande.

– Det är svårt att dra någon långtgående slutsats just nu, inte minst när tiden är som den är och mycket kan hända. Jag tror inget parti ska räkna hem sina siffror. Konjunkturen kan gå både upp och ner, säger Toivo Sjörén.

"Svekdebatten" har betydelse

Enligt Tommy Möller, professor i statsvetenskap vid Stockholms universitet, är det ekonomin som gör att väljare byter sida.

Även den så kallade “svekdebatten” om brutna vallöften har haft betydelse.

– Det var väldigt tydliga vallöften om bland annat högkostnadsskydd och sänkta drivmedelspriser, som nu när de inte levererats resulterat i besvikelse hos väljarna, säger Tommy Möller till SvD.

"På valdagen det gäller"

Nyligen uttalade sig S-ledaren Magdalena Andersson om att man inte ska ut någonting i förskott när det gäller mätningarna.

– Opinionssiffror kommer och går, och det är ändå på valdagen det gäller, sade hon till TV4 i början av månaden.

Hon har också noterat att man tidigare tappat väljare till Sverigedemokraterna.

– Vi måste bli bättre på att få LO-män att rösta på oss, sade partiledaren.

Hela mätningen

Här är SvD/Sifos nya mätning uppdaterad 16 december jämfört med väljarbarometern 13 december.

🔴Vänsterpartiet                    7,3         -0,9
🔴Socialdemokraterna     36,1         +2,7
🟢Miljöpartiet                          4,4         -0,6
🟢Centern                                  5,9         +0,4
🔵Liberalerna                           3,5          -0,1
🔵Moderaterna                     18,2        -1,9
🔵Kristdemokraterna           4,3        -0,5
🔵Sverigedemokraterna   18,8        +1,1
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,7      +1,6 
🔵🔵 M+KD+SD+L              44,8*     -1,4
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


2 nov 2026

Ny körkortsregel i Sverige – kommer idag

2026 11 02

En ny körkortsbehörighet ska införas i Sverige.

Idag ingår det som kallas för B1 i det vanliga B-körkortet.

Det upplägget ska dock förändras.

Ett särskilt B1-körkort är på gång som ska ge rätt att köra ett fordon på max 2 500 kilo och med en maxhastighet på 45 kilometer i timmen. Det handlar alltså om fordon som går långsammare än vanliga personbilar men snabbare än dagens a-traktorer.

Under måndagen ska regeringens utredare presentera förslagen för de nya fordonen samt körkortsbehörigheten efter att EU gått fram med direktiven, rapporterar SR.

Helt ny fordonstyp

Sannolikt kan det bli så att den nya körkortsbehörigheten får följden att vi får en helt ny kategori av fordon på vägarna.

– Transportstyrelsens preliminära bedömning är att nuvarande fordonsbestämmelser behöver anpassas genom att det införs en ny fordonstyp i Sverige, framhåller myndigheten.

Enligt Transportstyrelsen kommer det att krävas både godkänt kunskapsprov och körprov för B1-körkortet, precis som ett vanligt B-körkort. Grundregeln är att 16-åringar ska kunna ta körkortet.

– Medlemsstaterna har möjlighet att sänka åldern till 15 år men behöver då tillåtelse från EU-kommissionen. Innan kommissionen ger samtycke till detta ska de ha bedömt att en sådan sänkning av minimiåldern inte inverkar negativt på trafiksäkerheten, förklarar Transportstyrelsen.

Läs mer: En miljon hushåll kan få pengar på kontot

Gäller max till du är 21 år

Det som väntas presenteras idag är det som gäller de tekniska kraven som ska gälla för de nya bilarna. Utredningen planeras att vara helt klar till sommaren, men reglerna föreslås träda i kraft först 2029.

– Medlemsstaterna ska införliva majoriteten av de nya reglerna senast tre år efter att direktivet beslutats och tillämpa dem efter ytterligare ett år, skriver Transportstyrelsen.

B1-körkortet, som riktar sig till ungdomar, ska max vara giltigt till dess att personen fyllt 21 år.

Läs mer: Svensk biljätte kan tvingas stänga ner

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


2 nov 2026

Finland trotsar Europa – slår till mot Ryssland

2026 11 02

Finland tar till krafttag mot Ryssland.

Finland planerar ett oväntat drag mot ryska idrottare.

Landet vill agera på egen hand – utan att invänta EU, rapporterar Yle.

Ska stoppa ryska idrottare

Finlands utrikesminister Elina Valtonen (Samlingspartiet) uppger att landet tänker driva igenom ett nationellt inreseförbud mot ryska idrottare.

Frågan har tidigare diskuterats på EU-nivå. Finland vill dock inte invänta ett gemensamt beslut från medlemsländerna, utan planerar att gå vidare med egna nationella åtgärder för att stoppa ryska idrottare från att resa in i landet.

– Om Ryssland fortsätter sitt anfallskrig kommer ryska idrottare inte att ha något att göra i Finland nästa år, skriver Elina Valtonen i ett inlägg på X.

Läs mer: Chocksiffra för V i ny mätning

Kan påverka alla 

Valtonen antyder att åtgärderna kan omfatta samtliga ryska idrottare, även dem som tävlar under neutral flagg.

– När det gäller exempelvis visumlagstiftningen är den kopplad till medborgarskap och inte till vilka symboler man tävlar under, säger hon till Helsingin Sanomat.

Exakt hur förbudet ska genomföras är ännu inte klart. Enligt Helsingin Sanomat handlar det sannolikt om förändringar i visumreglerna. Med dagens regler kan idrottare från Ryssland i vissa fall resa in i Finland för att arbeta, om de uppfyller villkoren.

I slutet av november väntas ryska längdskidåkare till Ruka för en deltävling i världscupen. Nästa vecka väntas även ryska hockeyspelare till Finland för NHL-matcher.

Uppmanar fler länder

Samtidigt har frågan om ryskt deltagande i internationell ishockey blivit alltmer aktuell.

Finlands idrottsminister Mika Poutala (KD) säger att han inte tror att Finland kommer att spela mot Ryssland i hockey-VM.

– Jag ser inte någon situation där idrottsförbundet och staten skulle ha olika uppfattningar i en fråga. Jag tror att slutresultatet blir att vi inte kommer att spela mot Ryssland i tävlingar, säger han till Helsingin Sanomat.

Finlands ishockeyförbund har under helgen varit i kontakt med flera stora europeiska hockeynationer för att undersöka möjligheten till en gemensam lösning.

Poutala menar att en bojkott från ett enskilt land inte skulle sätta särskilt stor press på det internationella ishockeyförbundet.

– Men om plötsligt fem eller sex stora hockeynationer säger att vi vägrar spela om Ryssland är med, då blir trycket på det internationella förbundet något helt annat, säger ministern.

Bakgrunden är ett beslut från idrottens skiljedomstol Cas, som innebär att Internationella ishockeyförbundet ska tillåta ryska landslag att delta i turneringar igen.

Läs mer: En miljon hushåll kan få pengar på kontot

Foto: President of Russia Office resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen