Jättelarm om svenska folket – värre än någonsin

2024 01 23

Räntehöjningar och en hög inflation har slagit hårt mot svenska hushåll de senaste åren.

Många har kämpat för att klara vardagen.

Nu kommer ett nytt larm om svenska folkets ekonomiska situation.

Den totala skulden till Kronofogden har ökat med hela 17 procent på ett år.

Skuldberget uppgår till hiskeliga 119 miljarder kronor. Det är den högsta siffran någonsin.

– Det är en ökning med 18 miljarder, eller närmare 50 miljoner kronor om dagen, sedan förra året. På tio år har skuldberget vuxit med nästan 50 miljarder kronor, uppger Kronofogden.

Största ökningen sedan 1990-talet 

Vid årsskiftet fanns 417 248 personer registrerade hos Kronofogden – en ökning med 23 467 personer (6 procent) jämfört med föregående år.

– Det är ett trendbrott att antalet skuldsatta ökar i sådan takt. Det är den största ökningen sedan 1990-talet, säger Davor Vuleta, privatekonomisk talesperson på Kronofogden.

”Stora konsekvenser”

Medianskulden per person har även ökat sedan årsskiftet.

Ökningen beräknas till 11 procent, vilket innebär att medianskulden landar på 78 800 kronor.

Enligt Kronofogden är de vanligaste skulderna underhållsstöd, fordonsrelaterade skulder, skatteskulder och skulder relaterade till konsumtion, till exempel lån och krediter.

– Vi ser nu att skulderna ökar i snabb takt för många, och det är oroande. Även en liten skuld kan leda till långvarig skuldsättning och få stora konsekvenser.

– Därför är det oerhört viktigt att genast agera om du inte kan betala en räkning. Ta kontakt med den du är skyldig pengar. I bästa fall går det att undvika att skulden registreras hos Kronofogden, säger Davor Vuleta.

Kvinnor sticker ut i statistiken

Två tredjedelar av de skuldsatta hos Kronofogden är män.

Men antalet kvinnor med skulder ökar i högre takt än antalet män.

– Kvinnornas skatteskulder har till exempel ökat med 80 procent sedan förra årsskiftet, motsvarande siffra för män är 29 procent, framhåller Kronofogden.

Den mest utsatta gruppen är personer som är 65 år eller äldre.

55 906 personer inom åldersgruppen har skulder hos Kronofogden, en ökning med 9 procent. Den totala skuldsumman för personer som är 65 eller äldre överstiger nu 25 miljarder kronor.  

 – Det här är en grupp som har svårt att påverka sina inkomster och som riskerar att hamna i långvarig skuldsättning. Vi vet sedan tidigare att hälften av de äldre i registret har haft skulder i 20 år eller mer, säger Davor Vuleta.

Foto: Riksbanken 

Text: Redaktionen


“Köp inte deras prylar” – större teknikföretag nära konkurs

2025 11 23

Den årliga reaperioden kring Black Friday är kommen.

Mängder av företag sänker sina priser just nu för att locka kunder inför julhandeln.

Ett av dem, och som sannolikt kommer att erbjuda historiskt låga priser, är det större teknikbolaget iRobot som på senare år framför allt specialiserat sig på robotdammsugare.

I synnerhet är det den mycket populära Roomba, företaget stora flaggskepp, som kan bli extremt billig.

Men nu varnas kunder för att nappa på iRobots erbjudanden.

Anledningen är att företaget står på ruinens brant. Och går iRobot under blir deras robotar värdelösa, rapporterar Ekstra Bladet.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppger den danska tidningen.

Produkterna kan sluta fungera

iRobot grundades 1990 i USA. År 2021 hade företaget sålt över 40 miljoner hemrobotar över hela världen.

Krisen har dock eskalerat sedan ett planerat förvärv av giganten Amazon gick upp i rök tidigare i år. Någon plan B fanns inte och iRobot lämnades därmed med ett enormt skuldberg och utan någon väg framåt.

Den 1 december löper ett kritiskt låneavtal ut – och skulle kunna innebära slutet för företaget.

– En modern robotdammsugare är mer än bara hårdvara; den är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren, förklarar Ekstra Bladet.

Om iRobot lägger ned lär även deras servar stängas. Då står du där med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller navigera optimalt i hemmet.

LÄS MER: ”Aktiverar beredskapsplan” – tung konkurs i Sverige

Kan bli oanvändbar om några veckor

Flera teknikmedier har nu gått från att avråda från iRobots produkter till att istället aktivt uppmana om att inte köpa dem just nu, skriver exempelvis danska Mere Mobil.

– Slutsatsen är därför tydlig: Oavsett hur bra Black Friday-erbjudandet på en Roomba än ser ut, är risken att produkten blir oanvändbar om några veckor helt enkelt för stor, konstaterar Ekstra Bladet.

LÄS MER: Har tiotusentals ägare – bolag kan försvinna från börsen

Foto: J. Żerdzicki resp Kindel Media

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk militärhelikopter nedskjuten – inne i Ryssland

2025 11 23

Ukraina säger sig ha lyckats med en unik bedrift.

Ukrainska drönaroperatörer fortsätter att träffa måltavlor i Ryssland.

Vanligtvis rör det sig om oljeraffinaderier, annan energiinfrastruktur eller militära måltavlor.

Men på söndagskvällen uppger Ukrainas specialstyrkor att de med hjälp av drönare har skjutit ner en rysk militärhelikopter – inne i Ryssland, rapporterar Kyiv Independent.

Första gången

Ukrainska styrkor har skjutit ner en rysk Mi-8-helikopter i Rostov-området med en "deep strike"-drönare.

Det uppger Ukrainas specialoperationsstyrkor SSO.

Operationen markerar första gången Ukraina har använt en "deep strike"-drönare för att skjuta ner en rysk Mi-8.

Helikoptern sköts ner nära Kuteynikovo i Rostov-regionen.

“Ändrar reglerna”

Så här lyder ett meddelande från de ukrainska specialstyrkorna:

– Vi ändrar spelets regler: nu är vi på jakt!

Mi-8 är en tvåmotorig, Sovjetdesignad helikopter som bland annat används i stor utsträckning för transport och stridsstöd.

Läs mer: Lukasjenko ger Ukraina oväntat glädjebesked

Oklart i Kupjansk

Samtidigt fortsätter de intensiva striderna på marken i Ukraina.

De kanske mest intensiva striderna pågår i Pokrovsk i Donetsk, och i Kupjansk nära Kharkiv.

Ryssland hävdar att de har tagit över Kupjansk – någonting som ukrainarna menar är falskt.

“Trycker tillbaka”

Tankesmedjan Institute for the Study of War förklarar.

– Ukrainska militära tjänstemän fortsätter att indikera att ukrainska styrkor trycker tillbaka ryska försök att inta Kupjansk – i motsats till upprepade ryska påståenden om att ha intagit staden, uppger ISW.

– Talespersonen för Ukrainas samlade styrkor – Joint Forces Task Force – överste Viktor Trehubov, uppgav den 21 november att ryska styrkor fortsätter att försöka infiltrera Kupjansk, men att antalet ryska soldater i den norra delen av staden har minskat.

Läs mer: Putin går emot Trump – har skickat 120 ryssar

Foto: By Vitaly V. Kuzmin - commons.wikimedia, CC BY-SA 4.0

Text: Redkationen