17 april 2026

Jättelarm från Ukraina – kan ske redan i sommar

2024 03 01

Ryssland kan göra ”betydande framsteg” i sommar.

Det rapporterar Bloomberg med hänvisning till flera källor med insyn.

Enligt källorna finns det en betydande risk för att ryska styrkor bryter igenom Ukrainas försvarslinjer i sommar om inte västvärlden ökar sina leveranser av ammunition till Ukrainas väpnade styrkor.

– Ukrainas bedömning av situationen på slagfältet blir "allt mer dyster". Deras styrkor kämpar för att motverka ryska attacker, samtidigt som de tvingas ransonera ammunition, framhåller en källa med hänvisning till ukrainska tjänstemän.

Vänder blicken mot stora städer

Enligt Bloombergs källor kan Ryssland inleda en storskalig offensiv när temperaturen vänder uppåt i Ukraina.

Ryssland väntas gå hårt framåt. Den ryska diktatorn Vladimir Putin har inte ändrat sina mål med invasionen, uppger källorna.

De konstaterar att Putin fortfarande vill erövra stora städer som hamnstaden Odessa och Ukrainas huvudstad Kyiv.

EU-parlamentet uppmanar medlemmar

Samtidigt som omvärlden nås av oroväckande uppgifter från Ukraina går EU-parlamentet ut med en kraftig uppmaning till västvärlden.

Parlamentsledamöterna har antagit en resolution om att EU måste stödja Ukraina ”med vad som än krävs” för att Ukraina ska kunna vinna sitt krig mot Ryssland.

– För att Ukraina ska vinna bör det inte finnas någon ”självpåtagen begränsning för militärt stöd” till landet. Parlamentet bekräftar därigenom behovet av att förse Ukraina med allt som behövs för att landet ska kunna återfå full kontroll över sitt internationellt erkända territorium, skriver EU-ledamöterna.

Vidare framhåller parlamentet att EU-länder ”omedelbart” måste inleda en dialog med försvarsföretag för att garantera en ökad tillverkning och leverans av ammunition, granater och missiler till Ukraina.

– Landet bör dessutom prioriteras framför beställningar från andra tredjeländer, enligt resolutionen.

Tre punkter

EU-parlamentet har enats om följande:

- Det bör inte finnas några självpåtagna restriktioner för EU:s militära stöd till Ukraina

- EU:s och Natos allierade bör stödja Ukraina militärt med minst 0,25 procent av sin BNP per år

- USA:s representanthus måste utan dröjsmål anta sitt stoppade militära biståndspaket för Ukraina

Foto: President of Ukraine 

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 aug 26

Ryska elitstyrkor slår till vid finska gränsen

2026 08 26

Ryssland har skickat specialstyrkor till ett område nära gränsen mot Finland.

Ett 100-tal personer har gripits i samband med insatsen.

Ryska elitstyrkor och poliser deltog i operationen som riktade sig mot en musikfestival i ett skogsområde i närheten av gränsen mot Finland.

– Specialstyrkor och agenter har spärrat av ett skogsområde utanför Viborg i Leningradregionen där en ”musikfestival” har anordnats, rapporterar den ryska nyhetsbyrån Tass med hänvisning till den lokala polismyndigheten.  

Strikt förbjudet

Deltagarna på musikfestivalen uppges ha framfört pro-ukrainska sånger och propagerat för ett maktskifte i Ryssland – något som är strikt förbjudet i den ryska diktaturen.

Festivalen uppges ha anordnats i hemlighet sedan 2023. Arrangörerna ska ha meddelat deltagarna plats och tid en dag före evenemangets.

De gripna personerna kallas för ”vänsterradikaler” i ryska medier. Det hävdas även att flera av dem var drogpåverkade.

Festivalen var tidigare känd som "NOŽ", vilket är en förkortning av ryska ord som betyder "ohälsosam livsstil" på svenska.

ANDRA LÄSER: Putin i nöd – oväntat grannland rycker in 

Brutal diktatur

Sedan den fullskaliga invasionen av Ukraina 2022 har Ryssland skärpt en rad lagar som kraftigt begränsar möjligheten att kritisera kriget. Det är bland annat förbjudet att kritisera den ryska armén sprida ”falska uppgifter” om kriget. Den som bryter mot lagarna riskerar uppemot 10–15 år i fängelse.

Samtidigt har Putinregimen begränsat tillgången till flera sociala medieplattformar. Bland annat har Kreml inskränkt möjligheterna till röst- och videosamtal på plattformar som WhatsApp och Telegram

Regimens ambition är att så många ryssar som möjligt ska använda den statskontrollerade meddelandeappen Max, som sedan september 2025 är obligatorisk förinstallerad på alla nya mobiltelefoner i landet. Via appen kan den ryska regimen övervaka och kontrollera medborgares kommunikation.

LÄS OCKSÅ: Massiv explosion i Ryssland – över 100 skadade

Foto: Rysslands försvarsdepartement

Text: Redaktionen